Su cukriniu diabetu gyvenantis A. Ivanauskas-Fara atskleidė, kaip atrodo jo mityba: reikėjo mokytis gyventi iš naujo

Su cukriniu diabetu gyvenantis A. Ivanauskas-Fara atskleidė, kaip atrodo jo mityba: reikėjo mokytis gyventi iš naujo

Legendinės grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara atvirai ir įkvepiančiai kalba apie prieš keletą metų užklupusią ligą – antro tipo cukrinį diabetą. Kaip tvirtina medikai, šios ligos pacientai neretai gėdijasi, tačiau taip būti neturėtų – tai tokia pat liga, kaip visos kitos, o norint gyventi kokybiškai, ją reikia gydyti, o ne gėdytis.

A. Ivanauskas-Fara neslepia, jog teko daug dalykų mokytis iš naujo. Vienas svarbiausių aspektų – kardinaliai pasikeitusi mityba, kuri, pasirodo, žinant kelias paprastas taisykles, nebūtinai turi būti kupina apribojimų.

Šį šeštadienį TV3 televizijos žiūrovų pamiltoje kulinarinių pokalbių laidoje „Virtuvės istorijos“ laukė netradiciniai svečiai. Į maisto gamybos dvikovą stojo su antro tipo cukriniu diabetu gyvenantis „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara ir gydytoja endokrinologė Eglė Kreivaitienė.

Ne paslaptis, jog daugeliui ši liga kelia nerimą, baimę, nežinomybę ir asocijuojasi su daug draudimų ar kulinarinių malonumų atsisakymu. Tačiau tiek Aleksandras, tiek gydytoja Eglė laidoje mėgins paneigti šį mitą ir parodyti, kad net ir sergant antro tipo cukriniu diabetu galima valgyti viską, svarbiausia to maisto kiekis ir kokybė.

Būtent dėl to laidos vedėjai Ilona Juciūtė-Čibirkienė ir Dilanas Dampella Gamage buvo paruošę du patiekalus. Burtai lėmė, jog Aleksandras su Dilanu gamino rytinį sumuštinį su jautienos didkepsniu, o Eglė su Ilona kepė vištienos šlaunelių mėsos vėrinukus su degintų paprikų salotomis. Kulinarinė kova prasidėjo atvirais ir informatyviais pokalbiais su gardžios kavos puodeliu, ruoštu „Melitta“ kavos aparatu.

Laida „Virtuvės istorijos“ © TV3

Kaip laidoje pasakojo gydytoja E. Kreivaitienė, cukrinis diabetas yra endokrininė liga, kai dėl sutrikusio insulino funkcijos gliukozė ima kauptis kraujyje, nepatenka į ląsteles ir sukelia jų badavimą. Ši liga yra skirstoma į du tipus: I tipo cukrinis diabetas yra liga, kuri dažniausiai vystosi jau vaikystėje, kai kasa dėl vienokių ar kitokių priežasčių nebegamina insulino. O štai II tipo diabetas – daug labiau paplitusi liga, atsirandanti vyresniame amžiuje, kuomet insulinas organizme yra gaminamas, tačiau jo nepakanka ląstelių pamaitinimui.

„Visuomenėje sklando įsitikinimas, jog II tipo cukrinis diabetas yra vyresnių ar turinčių antsvorį žmonių liga, tačiau šiais laikais taip nebėra. Žinoma, ši liga labai siejasi su antsvoriu, būtent antro tipo cukrinio diabeto atveju žmogaus organizme esantis insulinas pradeda blogai veikti, tada žmogaus kasa ima insulino gaminti daugiau, o jo perteklius skatina alkio jausmą. Žmogus pradeda daugiau valgyti ir prasideda užburtas ratas“, - laidoje pasakojo gydytoja Eglė.

Gydytoja džiaugiasi, jog šiandien pacientams yra pasiekiami modernūs vaistai, galintys pagerinti diabeto kontrolę. Tačiau gydytoja pabrėš, jog ligos eiga yra tiesiogiai susijusi su paties paciento atsakomybe ir įsitraukimu į gyvenimo būdo keitimą. Su tokiu iššūkiu teko susidurti ir Aleksandrui Ivanauskui-Farai. Vyras neslepia, jog prieš keletą metų išgirsta antro tipo cukrinio diabeto diagnozė apvertė visą įprastą gyvenimą aukštyn kojomis.

„Reikėjo mokintis gyventi iš naujo. Pagrindinis dalykas yra visada prižiūrėti savo sveikatą, nueiti pas gydytojus, pasidaryti tyrimus. Galų gale, atsiranda vis naujų būdų gydymui ir tą ligos kontrolę galima labai palengvinti. Jeigu prisilaikai visų patarimų, galima gyventi su normaliu cukraus kiekiu kraujyje“, - laidoje pasakojo Aleksandras.

Visgi, gydytoja endokrinologė ramina, tikindama, jog diabetu sergantis žmogus gali valgyti viską, ką valgo savo sveikata besirūpinantis žmogus ir dalinasi viena paprasta taisykle, kaip pasirinkti tinkamas maisto porcijas.

Laida „Virtuvės istorijos“ © TV3

„Pirmiausia, svarbu pasirinktos lėkštės dydis – jis turėtų būti 20 cm skersmens. Puse jos turėtų sudaryti daržovės, vaisiai, vienas ketvirtis – mėsos arba žuvies ir likęs ketvirtis – ryžių, bulvių, makaronų ar košės. Jei norisi prie patiekalo riekelės duonos – sumažinkite ryžių kiekį. Viskas paprasta ir svarbiausia, reiktų stengtis pavalgius nekartoti, mat sotumas ateina su laiku“, - patarimus dalino endokrinologė Eglė.

Tiek Aleksandras, tiek Eglė tvirtina, jog cukrinio diabeto kontrolė reikalauja nemažai pastangų, tačiau tai nėra vien draudimų ir griežtų taisyklių rinkinys. Pasak gydytojos, mažų nuodėmių galima turėti, tik viskas priklauso nuo maisto kiekio ir kokybės.

„Jeigu negalima, bet labai norisi, reiškia galima. O jei patiems sukontroliuoti ligos eigos nesiseka, numesti kilogramai vis sugrįžta – reikia kreiptis į endokrinologus. Gydytojai gali patarti ką, kiek ir su kuo valgyti, jog cukraus kiekis kraujyje būtų normalus“, - gydytojai antrino Aleksandras.

Kulinarinė pokalbių laida „Virtuvės istorijos“ sėkmingai tęsia 12-ąjį sezoną, kuriame dar daugiau azartiškų kovų, unikalių receptų bei įtraukiančių pokalbių ir atvirų istorijų su garsiausiais šalies žmonėmis. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder