Treji metai su dviem popiežiais

Treji metai su dviem popiežiais

Prieš trejus metus vasario 11- ąją pasaulį sukrėtė popiežiaus Benedikto XVI pareiškimas apie atsistatydinimą iš Katalikų bažnyčios vadovo pareigų dėl prastos sveikatos. Tapęs emeritu, jis itin retai palieka savo namus Vatikano kalvose, vengdamas preteksto kilti diskusijoms dėl dviejų popiežių.

Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto Irena Vaišvilaitė, atsistatydinęs Benediktas XVI jau trejus metus gyvena privačiai, buvusiame vienuolyne, jį aptarnauja kelios moterys, ne vienuolės, o įžadus davusios pasaulietinio instituto atstovės. Jo korespondenciją ir ryšius su išoriniu pasauliu tvarko asmeninis sekretorius vokietis arkivyskupas Georgas Gensvainas (Georg Gaenswein).

Benediktas XVI kartais pasirodo dideliuose bažnytiniuose renginiuose Vatikane - pastaruoju metu dalyvavo šv.Kalėdų, Šventųjų metų pradžios šventinėse mišiose. Taip pat lankėsi dviejuose kardinolų susirikimuose, kuriuos kartą per metus šaukia popiežius Pranciškus.

„Jo aplinka teigia, kad 89-uosius einančiam dvasininkui jau nelengva vaikščioti. Yra jo, einančio su vaikštyne namo terasoje, fotografijos. Į renginius jį atveža neįgaliojo vežimėliu, pats nueina tik nedidelį atstumą“, - sakė I.Vaišvilaitė.

Dar prieš metus Italijos spauda rašė, kad Benediktas XVI skambina fortepijonu Mocartą be natų, bet pastaruoju metu jis tam jau nebeturi fizinių jėgų.

„Jis yra didžiulis muzikos gerbėjas, kaip ir jo brolis Georgas, kuris aplanko Benediktą XVI jo atsiskyrėliškoje rezidencijoje, - teigė ambasadorė. - Kartais jis priima ir kitus lankytojus, pavyzdžiui, ne vienas ambasadorius iš tų, kurie savo skiriamuosius raštus įteikė jam esant popiežiumi, baigdami kadenciją prašosi atsisveikinti ir su Benediktu XVI. Kolegos pasakojo įspūdžius iš pokalbių, kad jo galva šviesi, protas aštrus kaip ir anksčiau.“

Atsistatydinęs popiežius ne tik meldžiasi, bet ir skaito, rašo laiškus, teologines studijas, kiek leidžia akys, mat viena akimi jis silpnai matė dar prieš atsistatydinimą.

„Tačiau darbai, kuriuos jis dabar rašo, galės būti publikuojami tik po jo mirties. Tai yra aiški nuostata, nes per kelis šimtus metų nėra buvę dviejų popiežių vienu metu. Jeigu Benediktas XVI kažką publikuotų, tikrai atsirastų grupių ir Bažnyčios viduje, ir išorėje, kurios lygintų, ką jis rašo, su tuo, ką skelbia popiežius Pranciškus“, - aiškino ambasadorė.

Jos žiniomis, su popiežiumi Pranciškumi emeritas bendrauja. Popiežius savo pirmtakui skambina, kartais kartu papietauja, ragina jį naudotis popiežių vasaros rezidencija Kastel Gandolfe netoli Romos, kuria Pranciškus nesinaudoja, o Benediktas XVI ją labai mėgo.

„Manau, Benediktas XVI labai atidžiai pasveria, kiek gali rodytis viešumoje, nes visi, taip pat ir žiniasklaida, tuo labai domisi. Tiesiog nenorima sukelti preteksto svarstymams, kad yra du popiežiai, - teigė I.Vaišvilaitė. - Visi, taip pat ir aš galiu paliudyti, kad jis yra labai diskretiška asmenybė, labai nuolankus, delikatus žmogus. Ko gero, šios asmeninės savybės jam apsunkino administracinių problemų sprendimą būnant popiežiumi. Juk daugybėje situacijų reikia būti gana griežtam, o tai nesutapo su jo charakteriu.“

2013 m., kai Benediktas XVI netikėtai nusprendė pasitraukti, buvo gandų, kad jis buvo verčiamas tai padaryti. Tuo metu Vatikaną krėtė skandalai dėl dvasininkų pedofilijos, pinigų plovimo Vatikano banke, buvo išvogti ir paviešinti slapti popiežiaus dokumentai.

Paklausta, kas šiuo metu Vatikano kuluaruose kalbama apie tikrąją Benedikto XVI atsistatydinimo priežastį, I.Vaišvilaitė teigė, kad jo nuoširdumu suabejoti sunku: „Greičiausiai jis iš tiesų pasijuto neturįs jėgų, kaip tada tvirtino, vairuoti šv.Petro laivą. Sakyčiau, jis niekada neturėjo netgi didelio intereso administraciniam darbui, ką tik išrinktas popiežiumi jis yra prisipažinęs, kad neturi jokių gabumų dviem dalykams - sportui ir administraciniam darbui. O paskutinius dvejus popiežiaus Benedikto XVI metus temdė problemos. Jis puikiai suprato, kad Bažnyčiai tai labai kenkia, ir apsisprendė, kad vienas iš paprasčiausių būdų pertvarkai, kuri buvo būtina, būtų jo pasitraukimas.“

Pasak ambasadorės, kiek iš tiesų Benediktui XVI kainavo popiežiaus pareigos, visiems tapo akivaizdu, kai jis apsilankė jau pirmajame po atsistatydinimo kardinolų susirinkime - jis atrodė atsitiesęs, pajaunėjęs ir net fiziškai sustiprėjęs.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder