Vygaudas Ušackas

Kelis kartus su Donaldu Trumpu susitikęs Vygaudas Ušackas įvardijo, ką europiečiai jam turėtų „atnešti ant stalo“

(1)

 

Daliai europiečių vis labiau nerimaujant, kad Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vadovo kėdę vėl susigrąžins Donaldas Trumpas, buvęs užsienio reikalų ministras bei Lietuvos ambasadorius Vašingtone ir Londone Vygaudas Ušackas tvirtina, kad laimėjęs rinkimus D.Trumpas „nebūtinai bus blogas“.

Tačiau, kaip laidai „ELTA savaitė“ teigė diplomatas, Europai ir Amerikai šiandien reikėtų sudaryti kontraktą, nurodant, ką Europa gali padėti ant stalo trumpas ir aiškias žinutes mėgstančiam galimai būsimam Valstijų prezidentui.

Įvyko esminių lūžių

Ekrano nuotr.
Vygaudas Ušackas

Pasak V.Ušacko, reikia pripažinti, kad JAV, kurios yra svarbiausias ir mūsų regiono saugumo garantas, išgyvena labai gilius pokyčius.

„Tie pokyčiai prasidėjo ne su D.Trumpu, ne su J.Bidenu, bet prasidėjo žymiai anksčiau – drįsčiau teigti, kad nuo B.Obamos prezidentavimo, kai jis aiškiai suformulavo, kad Amerika turi mažinti savo karinį kišimąsi į kitus regionus.

Ypatingai tuo metu tai buvo susiję su Afganistanu ir Artimaisiais Rytais, ir kad prioritetas, kaip dar sakė B.Clintonas, kad, kas yra kvaila, tai mūsų ekonomika – čia mūsų dėmesys“, – kalbėjo pašnekovas.

Tad ir pasirinktas ir jau ne vienerius metus nepamirštamas D.Trumpo šūkis apie Amerikos padarymu „vėl didinga“ esą taip pat turi prasmės.

„Tai labiau yra prekės ženklas, kurį išrado D.Trumpas, bet tas prekės ženklas taip pat atliepia bendrąją tendenciją, ir manau, kad, kaip ir prieš 8 metus, tiek dabar labai tikėtina, kad D.Trumpas laimės, nes jis ateina su paprastais, trumpais pareiškimais, žiniomis savo piliečiams.

Pirmiausia, kad jis fiksuos ekonomiką, kad vėl pradės gręžti naftą ir dujas Amerikoje, dėl ko atsiras daugiau darbo vietų, kad jis kovos ir įvykdys didžiausią pasaulio istorijoje meksikiečių ir kitų lotynių (šalių gyventojų) deportaciją. Ir trečia – ką jis nuolat sakė, kad didžiausia grėsmė yra Kinija, (...) tai tas dėmesys linksta link Kinijos neišvengiamai.

O viduje D.Trumpas, skirtingai nei prieš 8 metus, ateina žymiai geriau apsiginklavęs. Apsiginklavęs savo politine platforma, kurią išvystė ir raštu sudėliojo, kuri labai detaliai jau yra numačiusi programas ir planus kiekvienai ministerijai“, – dėstė V.Ušackas.

Taip pat jis pastebėjo, kad D.Trumpas į šiuos JAV prezidento rinkimus ateina jau su gerokai didesne ir lojalesne savo biurokratų „armija“.

„Ką tai reiškia Lietuvai, ką tai reiškia Baltijos šalims, Ukrainai ir Europai? Tai reiškia, kad nebūtinai D.Trumpas bus blogas.

Nes vėlgi, prisiminkime, kad jis padarė daug, jog pabudintų Europos lyderius – tas garsusis NATO samitas, kai jis pagrasino, kad išeis, išstos iš NATO, ir dabar jau 23 valstybės skiria daugiau nei 2 procentus nuo BVP gynybai.

Aišku, bus daug nenuspėjamumo, ir mes realiai nežinome, kaip pasireikš jo administracija, nes jis ir pats yra labai eklektiškas, egocentriškas ir sunkiai nuspėjamas.

Daug kas priklausys nuo to, kas bus šalia jo, priimant tuos sprendimus“, – kalbėjo V.Ušackas.

Ilgamečio diplomato teigimu, visgi Europoje šiandien trūksta suvokimo, kaip amortizuoti „artėjantį D.Trumpo lokomotyvą“.

„Kalbant su jo patarėjais, jie neslepia, kad Amerika ne tik konkuruoja, bet ruošiasi kibernetiniam ir konvenciniam karui su Kinija, ir jiems yra svarbu, kad resursai būtų ten.

Manau, užsienio politikoje jie ruošiasi, kiek įmanoma, sulaikymui, sutvardymui, bet taip pat ir galimam karui su Kinija.

Antra – jie nemato, kad Europa galėtų būti sąjungininkė Amerikos kare su Kinija, nes Europa neturi nei savo savarankiškų karinių pajėgų, nei laivyno, (...) ir todėl jiems yra svarbiausia viską koncentruoti ir skirti resursus Kinijai“, – dėstė V.Ušackas.

Kažką reikės „atnešti ant stalo“

Ekrano nuotr.

Jis priminė ir tai, kad pats D.Trumpas jau kelis kartus yra pakartojęs, jog Ukrainą ir Rusiją „sutaikytų“ per 24 valandas, o jo jau išsirinktas viceprezidentas ne kartą sakė, kad Ukraina jam visiškai nesvarbi.

Pasak V.Ušacko, Europai reikalinga preventyvi diplomatija D.Trumpo atžvilgiu, galbūt pasitelkiant ir ryškiausius mūsų žemyno lyderius.

„O ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mes turime pripažinti, įskaityti, išgirsti, ką sako D.Trumpas, kokios tai galimos pasekmės Europai ir Ukrainai, ir nelaukiant, kol jis bus išrinktas, turime siųsti savus pasiuntinius.

Tai nebūtinai turi būti dabartinis premjeras – gali būti B.Johnsonas, gali būti G.Meloni, kuri panašiai mąsto kaip D.Trumpas, tai gali būti didelis europiečių kilmės artimas finansinis donoras, kuris perduotų europiečių, drįsčiau net pavadinti, Europos kontraktą su Amerika, kadangi D.Trumpui reikalingos trumpos ir aiškios žinios“, – nurodė diplomatas.

Ekrano nuotr.

Pačiam V.Ušackui su D.Trumpu teko asmeniškai susitikti du kartus – prieš kelis dešimtmečius jį su žmona į JAV pasikvietė pats dabartinis kandidatas.

„Žaidėme net golfą kartu, (...) tada jis dar neturėjo politinių ambicijų. (...) Tai turime siųsti pasiuntinius su aiškiu kontraktu – ką mes siūlome ir ko mes norime iš Amerikos. Bet prieš tą kontraktą turime patys susitarti ir suprasti, kas yra D.Trumpas“, – ragino pašnekovas.

Pasak jo, pirmiausia D.Trumpui reikalingos greitos ir pigios pergalės, antra – jam reikia, kad jis būtų matomas ir vertinamas kaip didis lyderis, sprendžiantis problemą.

„Trečia – jis yra pasiruošęs prekiauti Ukrainos teritorija ir jos noru tapti NATO nare.

Todėl atsakymas turėtų būti labai rimtas ir gilus – mes turime įvertinti tas stipriąsias, silpnąsias galimybes ir grėsmes, susitarti viduje, Europoje, bet kartu su V.Zelenskiu.

Karas baigiasi derybomis ir derybos vyksta ne su draugais, ne su partneriais, ne su sąjungininkais, bet su priešininkais, ir toms deryboms reikia ruoštis. Bet pirmosios derybos turi būti tarp sąjungininkų.

Tarp V.Zelenskio ir Europos ir tarp Europos-V.Zelenskio ir Amerikos“, – patikino V.Ušackas.

Diplomatas įsitikinęs – šiandien svarbiausia, kad JAV duotų Europai laiko ir nepaliktų jos vienos.

Antra – kad D.Trumpas „neparduotų Ukrainos naiviose derybose su V.Putinu“ ir nepažadėtų, kad NATO niekada nesiplės.

„Mes turime kažką atnešti ant stalo. Manau, mes galime atnešti jo nenorą finansuoti Ukrainos karo ateityje, tai turime atnešti mūsų pažadą, kad europiečiai perima sąskaitą atstatyti ir remti Ukrainą finansiškai, apginkluojant, bet taip pat užtikrinant, kad Ukraina bus atstatyta ir turės tvarią ekonomiką“, – aiškino V.Ušackas.

Taip pat, anot jo, Europa turėtų išreikšti pažadą, kad ir toliau kels savo karinį biudžetą.

„Gal net iki 4 procentų, kaip yra JAV, ir kartu pasižadės gal pusę ar 30 procentų visų tų išlaidų mokėti D.Trumpui ar Amerikos gynybos pramonei, kad jie būtų patenkinti, jog gauna už tai pinigus, išlaikydami savo bazes, karius, kol Europa susikuria savo pajėgas.

Tai galime padaryti“, – pabrėžė V.Ušackas.

Ekrano nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder