Pavojinga aiškintis, kas dėl to kaltas: turtingiausias Rusijos žmogus įvardijo atsakingus už karą
Melničenka atsisako pripažinti Vladimiro Putino kaltę dėl invazijos, tvirtindamas, kad kalti visi, įskaitant Vladimirą Zelenskį, CŽV, Vakarus, žurnalistus ir propagandistus.
Dėl sugriautų Ukrainos miestų jis sako nesąs ekspertas, o nusikaltimus vykdo abi pusės.
Sankcijas jis lygina, viena vertus, su stichine nelaime, kuriai negalima pasipriešinti, kita vertus, su masinio naikinimo ginklu, nuo kurio nukenčia nekalti žmonės.
Andrejaus Melničenkos turtas, žurnalo "Forbes" 2023 m. milijardierių reitingo duomenimis, per metus padidėjo daugiau nei dvigubai - iki 25,2 mlrd. dolerių.
Tai daugiausia lėmė trąšų gamintojos "Eurochem" akcijų augimas.
Melničenka pirmą kartą atsidūrė reitingo viršūnėje; 2022 m. jis užėmė 9 vietą.
Praėjusių metų kovą Melničenka, kuriam kartu su kitais verslininkais, dalyvavusiais susitikime su Vladimiru Putinu po to, kai šis pradėjo invaziją į Ukrainą, buvo pritaikytos Vakarų sankcijos, pasitraukė iš abiejų bendrovių valdybos nario ir nevykdomojo direktoriaus pareigų ir nustojo būti jų naudos gavėju (iki sankcijų jis kontroliavo 100 proc. bendrovės "Eurochem" ir 92,2 proc. bendrovės SUEK).
Seddonas su Melničenka susitiko Dubajaus restorane, o interviu skelbiamas FT rubrikoje "Pietūs su FT".
Priverstas palikti savo namus Šveicarijoje, Melničenka, kuriam 2021 m. buvo suteikta JAE pilietybė, perkėlė savo 300 mln. dolerių vertės motorinę jachtą "A" į Dubajų; 600 mln. dolerių vertės burinė jachta "A", kurią konfiskavo Italijos valdžios institucijos, lieka Trieste.
Melničenka atsakomybę už karą Ukrainoje vadina "kolektyvine":
Tai buvo visuotinė klaida. Žmonėms, kurie bandė ją sustabdyti, nepavyko.
Jis sako, kad atsakomybė tenka Vladimirui Zelenskiui, nes jis "siekį užkirsti kelią karui padarė savo rinkimų kampanijos tikslu, tačiau savo kraštutiniu neprofesionalumu išprovokavo į jį savo stiprų, agresyvų kaimyną".
CŽV direktorius Viljamas Bernsas (William Burns) patyrė nesėkmę, kai paviešino žvalgybinę informaciją apie Vladimiro Putino pasirengimą invazijai: "Tai reiškia, kad jis prastai atliko savo darbą ir nesugebėjo padaryti to, ko reikėjo - užkirsti kelią karui".
Apskritai Vakarai leido situacijai išslysti iš rankų, nusprendę, kad dėl pernelyg didelės Rusijos priklausomybės nuo naftos ir dujų ji yra "surūdijusi degalinė" ir negrįžtamai žlunga.
"Ką daro silpnėjanti galia? Negali išspręsti vidaus problemų? Tada pradedi karą", - samprotavo milijardierius.
Be to, jis mano, kad "žurnalistai ir kiti propagandistai kalti dėl to, kad pasakoja istorijas, kurios žmones skaldo, o ne vienija".
Nėra taip, kad jis manytų, jog Putinas yra pirmiausia atsakingas už tai, kas vyksta Ukrainoje, pažymi Seddonas.
Kai žurnalistas atkreipė Melničenkos dėmesį, kad Putinas invaziją visada vadino savo sprendimu, nors ir išprovokuotu Vakarų veiksmų, jis atsakė: "Gyvenimas yra daug sudėtingesnis nei tai".
O paklaustas, ar jaučia savo kaltę dėl to, kad Rusija kariauja Ukrainoje, jis atsakė: "Ne:
Aš visiškai nelaikau savęs asmeniškai atsakingu už įvykusias tragedijas.
Ir pridūrė:
Labai pavojinga bandyti aiškintis, kas kaltas, o kas ne.
Ar tai, ką Rusija daro Ukrainoje, yra nusikaltimas?
"Mano nuomone, taip, - atsakė Melničenka. Tiesa, Seddonas numato, kad milijardierius vėliau susisiekė su laikraščiu, kad patikslintų, jog atsakymas į šį klausimą buvo susijęs su konkrečiomis smūgių civiliams taikiniams scenomis.
O per pietus jis vėl bandė paaiškinti, kad tai, kas vyksta, gali būti interpretuojama įvairiai: "Aš ten nesu, nesu ekspertas. <...> Dar kartą: aš ten nebuvau, ką galiu pasakyti? Mes čia esame išsiblaškę. Karas iškelia į paviršių visokių niekšų abiejose pusėse.
Be abejo, karo nusikaltimus daro abi pusės. Taip būna bet kuriame kare. Tai natūralu. Ir nesvarbu, kas jį pradėjo".
Melničenka konkrečiai jam (ir jo žmonai, kuri tapo fondo, valdančio jo įmonių akcijas, naudos gavėja) taikomas sankcijas vertina filosofiškai: "Tai tarsi stichinė nelaimė, kaip lietus ar uraganas.
Ką tu gali padaryti?".
Tačiau kalbėdamas apie platesnes pasekmes, įskaitant ginčus dėl grūdų gabenimo iš Ukrainos per Juodąją jūrą ir Rusijos reikalavimus pagerinti trąšų eksporto sąlygas, jis akivaizdžiai susijaudino.
Sankcijas, kurios, milijardieriaus nuomone, padidino maisto kainas ir pagilino maisto krizę neturtingose šalyse, Melničenka palygino su Hirošimos atominiu bombardavimu: "Buvo pataikyta į nedaug karinių taikinių, karo baigtis jau buvo nulemta iš anksto, tačiau kančios buvo baisios.
Tai [sankcijos] yra visiškai tas pats."
Į Seddono prieštaravimus, kad negalima taip apibūdinti sankcijų ir dviprasmiškai kalbėti apie jų priežastį - Rusijos invaziją į Ukrainą, Melničenka atsakė:
Jei priverčiate kentėti milijonus žmonių, kurie neturi nieko bendra su konfliktu, esate karo nusikaltėlis.
Jums nereikia slėptis už žodžių "šalutinė žala".
Nesvarbu, kodėl tai darote.
"Putino elito atstovai Rusijoje "įsitvirtinę" daug platesnėse pozicijose, nei naiviai samprotauja daugelis tų, kurie galvoja, kad kažkokiais užkalbėjimais ar pasirašytais laiškais gali sukelti kažkokį "elito skilimą", - aiškina politikas ir ekonomistas Vladimiras Milovas straipsnyje apie tai, kodėl Rusijos verslo ir oficialusis elitas neprieštarauja karui.
Tarp tokių pozicijų - galimybė užsiimti verslu tik V. Putino sukurtoje sistemoje, baimė dėl Rusijoje likusių savo giminaičių ir daugybės bičiulių, persekiojimo Vakaruose rizika ir kt.
Be to, priduria J. Milovas, "FSB saugo kiekvieno reikšmingo Rusijos elito veikėjo bylą ir žino, kam iš artimiausio rato daryti spaudimą, jei byloje esantis asmuo "nueis ne tuo keliu" ir kritikuos Putiną".
Rašyti komentarą