Princas Filipas: aš atsiprašau lietuvių (6)

Mirė Jo Karališkoji Aukštybė princas Filipas (1921-2021). Gedint vieno iškiliausių Jungtinės Karalystės karališkosios šeimos narių, vis tik manau, kad tai tinkama proga prisiminti jo dažnus viešus akibrokštus, vieno iš kurių taikiniu pačiam teko būti.

Lygiai prieš 30 metų, 1991 m. balandžio mėn. Švedijoje vyko Pasaulio gamtos fondo Baltijos jūros regiono programos aukšto lygio konferencija.

Kaip ir pridera tokio lygio renginiui, jį atidarė princas Filipas, kuris tuomet buvo Pasaulio gamtos fondo prezidentas.

Konferencijos metu jis priėjo prie lietuvių delegacijos sušukdamas: „Tai štai kur tie mano lietuviai!“ Ir pridūrė: „Aš irgi turiu rusiškų šaknų. Rusijos carienė Jekaterina II buvo mano proproproprosenelė“.

Žinoma, negalėjom praleisti negirdom tokio akibrokšto, ypač praėjus vos trims mėnesiams po kruvinojo 1991 m. sausio.

Princui atrėžiau: „Jūsų Karališkoji Aukštybe, šitas faktas lietuviams nedaro gero įspūdžio, nes Jekaterina II buvo pirmoji, kuri okupavo ir ištrynė Lietuvą iš Europos žemėlapio“.

Princas Filipas iš karto atsakė: „Oi, tada atsiprašau“ ir nuėjo prie kitų delegacijų. Vėliau kartu su konferencijoje dalyvavusiu signataru Eugenijumi Gentvilu įteikėme princui Filipui Sausio 13-osios martyrologą, bet kažin ar jis juo susidomėjo.

Tuomet dar nebuvome girdėję apie jo polinkį į viešus akibrokštus.

Princo Filipo mirties proga „Politico“ priminė įspūdingiausius atvejus:

 „Britų moterys nemoka gaminti maisto“ pasakė princas Filipas 1961 m. lankydamasis Škotijos moterų institute.

„Panašu į mano dukros kūrybą per mokyklines dailės pamokas“ sumurmėjo jis 1965 m. Etiopijos meno parodoje.

„Aš labai norėčiau nuvykti į Rusiją, nors tie niekšai išžudė pusę mano šeimos“, - 1967 m. pasakė Filipas Rusijos revoliucijos 50-mečio proga.

"Jūs esate moteris, ar ne?" jis pasakė kenijietei, kuri 1984 m. jam įteikė mažą dovanėlę.

"Jei tai turi keturias kojas ir nėra kėdė, jei turi du sparnus ir skrenda, bet nėra lėktuvas, ir jei tai plaukia ir nėra povandeninis laivas, kinai būtinai tai suvalgys". princas Filipas pasakė1986 m. Kinijoje vykusioje Pasaulio gamtos fondo konferencijoje.

„Jei pagyvensite šioje šalyje ilgiau, jūsų akys susiaurės“, - princas tuomet Kinijoje dar pridūrė mainų studentams iš Jungtinės Karalystės.

„Oi ne, galiu užsikrėsti siaubinga liga“ atsakė Pasaulio gamtos fondo prezidentas princas Filipas, 1992 metais Australijoje paklaustas, ar nenorėtų paglostyti koalos.

 „Argi dauguma jūsų nėra kilę iš piratų?“ - Princas Filipas 1994 m. Kaimanų salose paklausė vietos gyventojo.

"Kaip jums pavyksta įtikinti vietinius gyventojus išbūti blaiviems pakankamai ilgai kad jie išlaikytų vairavimo egzaminą?" 1995 m. jis paklausė vairavimo instruktoriaus Škotijoje.

"Kaip tau pavyko išlikti nesuvalgytam?" princas 1998 m. paklausė britų studento, sugrįžusio iš žygio Papua Naujojoje Gvinėjoje.

„Turėtum atsikratyti šiek tiek svorio“ sakė jis 13-mečiui Andrewui Adamsui 2001 metais lankydamasis mokslo muziejuje, išgirdęs, kad vaikas svajoja tapti astronautu.

"Ar jūs tebesvaidote ietis vienas į kitą?", princas Filipas paklausė Australijos čiabuvių grupės2002 metais kai lankėsi Australijoje su karaliene.

"Atrodai lyg eitum miegoti!" 2003 metais princas Filipas pasakė Nigerijos prezidentui, pasipuošusiam tradiciniais rūbais.

Atėjo laikas lietuviams išsirink karalių, Kiek galima ant pinigų į svetimus žiūrėt. Ar atveš popiežius karūną, kurią saugo Vatikanas, nuo Vytauto Didžiojo laikų...
LIETUVOS DIDŽIOJI KARALYSTĖ LDK, 2021-04-12 17:50
Ale visai neblogai šmaikštavo... 👍🤩
Nijolė , 2021-04-11 21:08
Ne taip jau tiesmukiška. Čia yra grynai britiškas etiketas.
PETRAS PIKŠRYS, 2021-04-11 17:16
Sidebar placeholder