Remigijus Žemaitaitis: Kol vieni imituoja kovą ir seka pasakas mums apie sankcijų naudą, kiti kraunasi turtus

(10)

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis savo asmeninėje feisbuko paskyroje pasidalino tokio turinio įrašu: "Tiesos akimirkos vertybinės politikos skleidėjams! Iš Rusijos suskystintų gamtinių dujų eksportas į ES rekordinis!

 

„Rystad Energy “ analitikų teigimu, 2024 m. Europos uostuose prisišvartavo laivai, gabenantys 17,8 mln. tonų itin šaltų rusiškų dujų, daugiau nei 2 mln. praėjusį laikotarpį!

Kol vieni imituoja kovą ir seka pasakas mums apie sankcijų naudą, kiti kraunasi turtus.

Lengva būti vertybininku, kai visi tiki tavo pasakomis..."

Europos suskystintųjų gamtinių dujų importas iš Rusijos pasiekė „rekordinį lygį

Duomenys rodo, kad pernai Europa iš Rusijos pirko rekordiškai daug suskystintų gamtinių dujų, nepaisant ES pastangų atsisakyti iškastinio kuro, kuriuo finansuojamas V. Putino karinis fondas, - skelbia theguardian.com.

Analitikų bendrovės „Rystad Energy“ duomenimis, 2024 m. Europos uostuose prisišvartavo laivai, gabenantys 17,8 mln. tonų itin šaltų rusiškų dujų, t. y. daugiau nei 2 mln. tonų daugiau nei prieš metus.

Bendrovės „Rystad Energy“ dujų analitikas Janas-Ericas Fähnrichas teigė, kad SGD srautai ne tik auga, bet ir „pasiekė rekordinį lygį“.

Nuo karo Ukrainoje pradžios Europa sumažino didžiulį rusiškų dujų importą vamzdynais, tačiau vis dažniau perka SGD siuntas iš įvairių šalių, įskaitant Rusiją. 

Praėjusiais metais ji aplenkė Katarą ir tapo antrąja pagal dydį SGD tiekėja Europoje po JAV.

Pasak F. Fähnrich, 2024 m. Europa vamzdynais atgabeno 49,5 mlrd. kubinių metrų (bcm) rusiškų dujų, o dar 24,2 mlrd. kubinių metrų (bcm) - šalto skysčio pavidalu laivais. 

Dalis SGD bus perparduota kitoms šalims, pridūrė jis.

Šie duomenys buvo atskleisti praėjus kelioms dienoms po to, kai Ukraina sustabdė rusiškų dujų srautus savo vamzdynais, taip nutraukdama sovietinių laikų energetikos maršrutą, kuris išgyveno trejus metus trukusį plataus masto karą tarp kaimyninių šalių.

Kampanijos dalyviai teigė, kad ES, toliau mokėdama Rusijai už kurą, kuris degdamas išmeta planetą šildančias daleles, kenkia savo paramai Ukrainai ir savo pačios klimato kaitos tikslams. 

Po karo ES sumažino energijos paklausą ir sušvelnino taisykles, kad galėtų statyti vėjo turbinas ir saulės baterijas, tačiau mokslininkai teigia, kad ES vis dar nevalo savo ekonomikos taip sparčiai, kaip turėtų, kad iki šimtmečio pabaigos planetos temperatūra nepakiltų 1,5 C (2,7 F).

Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (Crea), kurio duomenys šiek tiek skiriasi nuo „Rystad“ duomenų, duomenimis, 2024 m. ES rusiškų SGD importas sudarė 7,32 mlrd. eurų. EUR, t. y. 14 proc. daugiau nei per metus, todėl importas pasiekė 17,5 mln. tonų.

„Augimo priežastis gana paprasta, - sakė „Crea“ Rusijos analitikas Vaibhavas Raghunandanas.

„Rusiškos SGD siūlomos su nuolaida alternatyviems tiekėjams... Kadangi šiai prekei netaikomos jokios sankcijos, bendrovės veikia savo interesais ir perka vis didesnį dujų kiekį iš pigiausio tiekėjo.“

ES siekia iki 2027 m. nutraukti rusiško iškastinio kuro importą, tačiau ji nesiryžo uždrausti dujų, kaip tai padarė anglies ir naftos atveju.

Birželio mėn. valstybės narės susitarė nuo 2025 m. kovo mėn. uždrausti rusiškų suskystintųjų gamtinių dujų, kurios keliauja į ES nepriklausančias šalis, „perkrovimą“. 

Pastaruoju metu išaugusį Rusijos SGD importą galėjo paskatinti pastangos išsiųsti didesnį kiekį prieš sankcijų įsigaliojimą, teigė J. Fähnrichas.

Ukrainos aktyvistai teigia, kad sankcijų režimui kenkia „akivaizdžios spragos“, kurios vis dar leidžia Rusijai finansuoti savo karo mašiną pajamomis iš iškastinio kuro.

„Rekordiniai Rusijos SGD importo kiekiai 2024 m. yra akivaizdus priminimas, kad ES turi imtis ryžtingų veiksmų ir pašalinti likusias sankcijų režimo spragas“, - sakė Ukrainos klimato kampanijos grupės ‚Razom We Stand‘ įkūrėja Svitlana Romanko.

„Šiuo metu turime jau 15 sankcijų paketų, o norint sustabdyti V. Putino karinio fondo finansavimą, būtina skubiai uždrausti visišką Rusijos SGD importą.“

Ji taip pat paragino ES kovoti su Rusijos „šešėliniu laivynu“, kurį sudaro seni ir nepakankamai apdrausti tanklaiviai, ir panaikinti naftos perdirbimo spragą, leidžiančią Europai importuoti produktus, pagamintus iš rusiškos naftos tokiose šalyse kaip Turkija ir Indija.

Praėjusį mėnesį Romanko ir jos kolegų parengtoje ataskaitoje teigiama, kad sugriežtinus sankcijas su Rusijos naftos ir dujų gavyba susijusią šiltnamio efektą sukeliančių dujų taršą iki 2030 m. būtų galima sumažinti 25 proc. 

Ataskaitoje teigiama, kad jei taršų kurą pakeistų atsinaujinantys energijos ištekliai, galutinio vartojimo išmetamų teršalų kiekis galėtų sumažėti 300 mln. tonų per metus.

„ES turi pasirinkimą, - sakė Romanko. „Toliau finansuoti karą ir taršą arba įsipareigoti kurti švarią, saugią ir taikią energetikos ateitį.“

Šaltinis: theguardian.com

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder