Apsišaukėlis Lukašenka prašo Vakarų pagalbos

Apsišaukėlis Lukašenka prašo Vakarų pagalbos, nes Rusijos netenkina Baltarusijos pasyvumas kare

Baltarusijos diktatorius Aleksandras Lukašenka aktyviau bando atnaujinti dialogą su Vakarų šalimis. Apie tai pranešė Kovos su dezinformacija centras prie Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos.

Kaip pažymėta, Kremliaus sprendimas surengti pseudoreferendumus okupuotose Ukrainos teritorijose ir paskelbti mobilizaciją galutinai atėmė iš Lukašenkos galimybę ateityje likti pasyviu Rusijos agresijos rėmėju.

Jam tenka rinktis: arba griežtai atsiriboti nuo Rusijos, arba įsitraukti į visuotinį karą.

Pirmoji oficialaus Minsko reakcija į žinią apie mobilizaciją rodė, kad jis labiau norėjo atsiriboti nuo gresiančio eskalavimo.

A. Lukašenka sakė, kad Baltarusija "neketina pulti Ukrainos ir "neturi jokio noro" siųsti savo tautiečių kariauti.

Tačiau dėl Kremliaus diktatoriaus Vladimiro Putino sumanytos eskalacijos Baltarusijai gresia pavojus tiesiogiai įsitraukti į karą.

"Jei Lukašenkos režimas pripažįsta pseudoreferendumus, bet kokį Ukrainos puolimą jis turi laikyti Rusijos teritorijos užpuolimu.

Tokiu atveju įsigalioja Maskvos ir Minsko dvišalių susitarimų, sudarytų Sąjunginės valstybės rėmuose, įsipareigojimai, o tai privers Baltarusijos kariuomenę įsitraukti į plataus masto karą", - pažymi GPA.

Pažymima, kad Baltarusijos visuomenė ir Baltarusijos kariuomenė griežtai nepritaria tiesioginiam Baltarusijos dalyvavimui kare su Ukraina.

Pasak CPD, suprasdamas visus tokio sprendimo pavojus sau ir savo režimui, A. Lukašenka suintensyvino pastangas atnaujinti dialogą su Vakarais ir pasiekti su jais separatistinį susitarimą.

"Per užkulisinius susitikimus su Vakarų diplomatais sesijos metu Baltarusijos užsienio reikalų ministras pasiūlė Vakarams "užversti konfrontacijos puslapį" ir panaikinti sankcijas kalio pramonei bei pažadėjo palaipsniui paleisti politinius kalinius.

Tačiau pagrindinė žinia Vakarams buvo būtinybė gelbėti Lukašenką nuo Rusijos ir siūlymas įtraukti oficialųjį Minską į Ukrainos ir Rusijos derybas kaip tarpininką", - sakoma CPD pareiškime.

Pažymima, kad oficialių pareiškimų šiuo klausimu nebuvo, nes šiandien Lukašenkos režimas negali pasiūlyti nuolaidų, kurių tikisi Vakarų sostinės.

Tačiau atsižvelgiant į užsitęsusią Lukašenkos režimo tarptautinę izoliaciją, toks užkulisinis susitarimas leistų Lukašenkos režimui jaustis užtikrinčiau santykiuose su Maskva.

Tuo tarpu pastarųjų dienų įvykiai rodo, kad Kremlius nebeketina toleruoti pasyvaus Baltarusijos vaidmens konflikte su Ukraina ir jos bandymų gauti Vakarų paramą.

"Juk Baltarusijos praradimas gresia Putinui rimtomis komplikacijomis - jam teks arba pasitraukti iš šalies, arba visiškai ją okupuoti, nukreipiant dalį savo pajėgų nuo karo su Ukraina.

Putinas padarys viską, kad priverstų Lukašenką žengti tokį žingsnį.

Pirmiausia, siaurinant manevravimo lauką, Minsko pagrindinis politinis tikslas yra sustiprinti Lukašenkos režimo tarptautinę izoliaciją ir apriboti jo galimybes normalizuoti santykius su likusiu pasauliu", - praneša Dezinformacijos prevencijos centras.

Centras neatmeta "rūmų perversmo" scenarijaus ir net fizinio Lukašenkos pašalinimo, jei jis atsisakytų paklusti Putinui.

Pagal tokį scenarijų valdžia atitektų Baltarusijos saugumo tarybai, kuriai vadovauja "pagrindinis Kremliaus įtakos agentas Lukašenkos režime" - generolas leitenantas Aleksandras Volfovičius, baigęs Rusijos generalinio štabo akademiją.

"Taigi A. Lukašenka turi rinktis: arba jis pradeda konfrontaciją su V. Putinu ir smarkiai pasuka į Vakarus, arba nusprendžia tiesiogiai įtraukti Baltarusijos kariuomenę į invaziją į Ukrainą.

Nepaisant Lukašenkos pareiškimų, kad jis stengiasi susilaikyti nuo šio žingsnio, pastarojo scenarijaus tikimybė šiandien išlieka gana didelė", - teigiama CPD pareiškime.

Pažymima, kad šiuo metu Rusijos buvimas Baltarusijos teritorijoje nepadidėjo, nors prie sienos su Ukraina dislokuotos iki septynių Baltarusijos kariuomenės batalionų-taktinių grupių ir ruošiamasi dislokuoti 20 000 iš Rusijos mobilizuotų karių.

Lukašenkos ir Putino pokalbiai

Kaip pranešė UNIAN, rugsėjo pabaigoje tapo žinoma, kad Lukašenka iš anksto nepranešęs apsilankė Rusijoje.

Per susitikimą su V. Putinu save vadinantis Baltarusijos prezidentas kalbėjo apie "sunkų laikotarpį".

Diktatoriai surengė susitikimą, kuriame, kaip teigiama oficialioje ataskaitoje, be kita ko, aptarė maisto ir trąšų tiekimo klausimus.

A. Lukašenka aiškiai pasakė, kad Europa turi suprasti ir pripažinti būtinybę bendradarbiauti su Rusija ir Baltarusija.

Anksčiau A. Lukašenka patikino, kad Baltarusija nemobilizuos vyrų dalyvauti Rusijos kare prieš Ukrainą.

lukasenka-putinas

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder