Karlis Ulmanis

Ar ir Latvijos prezidentas Ulmanis bus pripažintas okupantu? Rygoje advokatas padavė Okupacijos muziejų į teismą

Penktadienį, gruodžio 8 d., Rygos miesto teismas atmetė advokato Renāro Briedžio ieškinį Latvijos okupacijos muziejui dėl parodos turinio ir penkių eurų, kuriuos jis išleido įėjimo bilietui, grąžinimo, - pranešė press.lv.

Rygos miesto teismui pateiktame ieškinyje ieškovas Renaras Briedis teigia, kad parodoje "Latvija Sovietų Sąjungos ir nacionalsocialistinės Vokietijos okupacijos sąlygomis 1939-1991 m." muziejus nutyli faktą, kad demokratija Latvijoje baigėsi 1934 m. gegužės 15 d. įvykdžius autoritarinio prezidento Ulmanio režimo perversmą.

Pasak ieškovo, šio fakto slėpimas yra melas - "sąmoningas ir tikrovės iškraipymas, visuomenės klaidinimas, nesąžiningi veiksmai prieš visuomenę ir manipuliavimas jos sąmone".

Muziejaus vadovas V. Viba paaiškino, kad ieškinys buvo suformuluotas teisėtai, t. y. kad ieškovui, nepaisant paslaugų sutarties, nebuvo suteikta paslauga, t. y. bilietas.

Viba mano, kad paslauga buvo suteikta, nes jis lankėsi muziejuje.

"Mes nei teisiškai, nei praktiškai nesudarinėjame sutarčių dėl konkrečių faktų, įvykių. Įeidamas į bet kurį muziejų, asmuo, įsigydamas bilietą, sudaro paslaugų sutartį su įstaiga", - sakė muziejaus vadovas.

"Muziejus neneigia teisinio perversmo pobūdžio. Taip, ekspozicijoje tokio sakinio nėra, bet mes laikomės tos pačios pozicijos.

Muziejaus gidai gali papasakoti daugiau ir atsakyti į klausimus. Mes taip pat apie tai pasakojame.

Įžanginėje ekspozicijos dalyje, apimančioje laikotarpį iki 1940 m., yra trys teksto pastraipos. Mes išsamiai nepaaiškiname visų šio laikotarpio įvykių Latvijoje", - sakė muziejaus vadovė.

Pasak V. Vibos, muziejus laikosi pozicijos, kad Latvija buvo nepriklausoma valstybė, tarptautinės teisės subjektas.

Po 1940 m. Molotovo-Ribentropo pakto pasirašymo Latvija buvo okupuota.

Toliau ekspozicijoje aprašomi trys okupacijos laikotarpiai, remiantis tuo, kad Latvija buvo okupuota kaip nepriklausoma valstybė.

"Ieškovas kelia filosofinę diskusiją - jei buvo perversmas, tai Ulmanis jau buvo okupavęs Latviją. Tokiu atveju kalbame apie du okupantus - Ulmanį ir SSRS.

Mes su tuo negalime sutikti, nes okupacija yra pripažinta ir įtraukta į mūsų norminius dokumentus ir deklaracijas, į Konstitucijos preambulę ir kt.

Niekas neabejoja okupacijos faktu, jis įtvirtintas įstatymu.

Manau, kad tai visiškai kitas klausimas, pavojingas klausimas, jei galime taip pasukti įvykius - nebuvo jokios okupacijos, o buvo dviejų blogybių kova tarp Ulmanio diktatūros ir SSRS invazijos", - sakė V. Viba.

Anot R. Briedžio, ekspozicija turėtų aiškiai pranešti, kad okupuota buvo autoritarinė, o ne laisva ir demokratinė Latvijos Respublika.

Briedis pabrėžė, kad Okupacijos muziejus atsisakė spręsti ginčą teismo posėdyje.

Organizatorių nuotr.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder