Artimiausios Žemei juodosios skylės gali būti 10 kartų arčiau, nei manėme anksčiau

Artimiausios Žemei juodosios skylės gali būti 10 kartų arčiau, nei manėme anksčiau

Astrofizikai aptiko įrodymų, kad netoliese esančiame Hiadų spiečiuje, vos už 150 šviesmečių nuo Žemės, slypi kelios žvaigždžių masės juodosios skylės.

Artimiausios Žemei juodosios skylės gali būti dar trilijonais kilometrų arčiau.

Naujuose tyrimuose, paskelbtuose žurnalo ,,Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" rugsėjo mėnesio numeryje, astronomų komanda gilinosi į netoliese esančios žvaigždžių šeimos, vadinamos Hiadų žvaigždynu (artimiausio Žemei spiečiaus, kuriame yra šimtai žvaigždžių, kurių amžius, cheminė sudėtis ir judėjimo pobūdis yra maždaug tokie patys), kosminę istoriją.

Remdamasi Europos kosmoso agentūros žvaigždžių kartografavimo palydovo ,,Gaia" duomenimis, komanda modeliavo pastarųjų 650 mln. žvaigždžių spiečiaus evoliucijos metų laikotarpį.

Jie nustatė, kad geriausiai dabartinį žvaigždžių pasiskirstymą žvaigždyne galima paaiškinti tuo, kad tarp Hiadų yra bent dvi ar trys mažos juodosios skylės, kurios savo galinga gravitacine įtaka nepastebimai nukreipia žvaigždžių judėjimą.

Jei tai pasitvirtins, šios slaptos juodosios skylės būtų artimiausios kada nors aptiktos juodosios skylės Žemei.

Šios potencialios juodosios skylės, esančios vos už 150 šviesmečių nuo mūsų planetos (apie 900 trilijonų mylių), yra maždaug 10 kartų arčiau mūsų nei kita artimiausia kandidatė - juodoji skylė Gaia BH1, esanti už maždaug 1500 šviesmečių.

Visos teorinės juodosios skylės Hiadose būtų žvaigždžių masės juodosios skylės - mažiausios mokslininkų stebėtos juodosios skylės, kurių masė yra maždaug 5-10 kartų didesnė už Saulės masę.

Kai šios juodosios skylės aktyviai nesimaitina, siurbdamos medžiagą iš ryškiai švytinčio akrecinio disko, dėl savo mažo dydžio jos yra beveik nematomos.

Vienas iš patikimų būdų rasti šias kuklias juodąsias skyles - matuoti jų įtaką netoliese esančių žvaigždžių judėjimui.

Taigi, atlikdami naująjį tyrimą, mokslininkai modeliavo 724 Hyades žvaigždžių klasterio žvaigždžių raidą per šimtus milijonų metų.

Savo modeliavimo rezultatus komanda palygino su "Gaia" duomenimis apie žinomas Hiadų žvaigždžių padėtis ir greičius.

Komanda nustatė, kad Hyadų žvaigždės, kad pasiektų dabartinę savo būseną, beveik neabejotinai gyvena veikiamos mažiausiai dviejų žvaigždžių masės juodųjų skylių gravitacinio poveikio.

Arba dar visai neseniai taip buvo. Vienas iš scenarijų parodė, kad klasteris galėjo netekti juodųjų skylių dar prieš 150 mln. metų, kai dėl netoliese įvykusių supernovų sprogimų masyvūs objektai išskrido į tarpžvaigždinę erdvę.

Net ir tokiu atveju tos pabėgusios juodosios skylės vis tiek būtų buvusios palyginti netoli telkinio ir vis tiek pelnytų arčiausiai Žemės esančių juodųjų skylių titulą, pridūrė komanda.

Kadangi aptariamos juodosios skylės nėra nei didelės, nei aktyviai ryja materiją (šis procesas paprastai sukelia ryškius šviesos žybsnius, matomus toli visoje Visatoje), patvirtinti jų egzistavimą bus sudėtinga.

Komanda priėjo išvadą, kad kol kas geriausiai tinka tokie žvaigždžių pasiskirstymo modeliai, kokie buvo naudojami šiame tyrime ir juos būtų galima naudoti ieškant potencialių juodųjų skylių kituose žvaigždžių spiečiuose netoli Žemės.

Šaltinis: www.livescience.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder