Juodoji skylė

Astronomai atrado didžiausią Galaktikoje žvaigždinę juodąją skylę, slypinčią visai netoli mūsų

Mokslininkai aptiko didžiausią mūsų galaktikoje žvaigždinę juodąją skylę. Manoma, kad juodoji skylė, pavadinta Gaia BH3, yra maždaug 33 kartus masyvesnė už mūsų Saulę, taigi ji keliomis lygomis didesnė už ankstesnę rekordininkę Cygnus X-1, kuri buvo 21 kartą masyvesnė už Saulę, rašo "Independent".

Žurnale "Astronomy and Astrophysics" paskelbtame naujame straipsnyje teigiama, kad ši naujai atrasta juodoji skylė, esanti už maždaug 2 000 šviesmečių, iš tikrųjų yra antra pagal artumą mūsų Saulės sistemai esanti juodoji skylė.

Žvaigždinės juodosios skylės yra juodųjų skylių tipas, kurios susidaro iš didžiulių žvaigždžių liekanų.

Kai pakankamai didelėje žvaigždėje baigiasi vandenilio kuras, ji suyra veikiama savo pačios gravitacijos ir sprogsta supernovos pavidalu, palikdama didžiulį žvaigždės branduolį.

Jei branduolys pakankamai masyvus, jis suyra į juodąją skylę - tokį tankų objektą, kurio gravitacinė trauka tokia stipri, kad iš jo negali ištrūkti net šviesa.

Žvaigždžių juodųjų skylių masė paprastai būna nuo 5 iki kelių dešimčių kartų didesnė už mūsų Saulės masę.

Jų masė yra daug mažesnė, palyginti su supermasyviosiomis juodosiomis skylėmis, kurių masė gali būti milijonus ar milijardus kartų didesnė už Saulės masę ir kurios aptinkamos galaktikų, įskaitant ir mūsų, centruose.

Taigi, nors ši naujai atrasta juodoji skylė yra didžiausia žvaigždinė juodoji skylė mūsų galaktikoje, ji vis tiek yra daug mažesnė už supermasyvią Šaulio A* juodąją skylę, esančią Paukščių Tako kelio centre.

Gaia BH3 buvo atrasta po to, kai astronomai, išanalizavę Europos kosmoso agentūros misijos "Gaia" duomenis, pastebėjo keistą žvaigždės, esančios Erelio žvaigždyne, svyruojantį judėjimą.

Paaiškėjo, kad šį svyravimą sukėlė žvaigždė, skriejanti aplink juodąją skylę, būtent Gaia BH3.

Naudodamiesi Europos pietinės observatorijos labai dideliu teleskopu (VLT ESO) ir kitomis observatorijomis, astronomai patikrino juodosios skylės masę ir nustatė, kad jos masė yra stulbinamai 33 kartus didesnė už Saulės masę.

Daugumos kitų žvaigždinių juodųjų skylių mūsų galaktikoje masė yra mažiau nei 10 kartų didesnė už Saulės masę, todėl Gaia BH3 yra retas radinys.

"Niekas nesitikėjo, kad netoliese slypi didelės masės juodoji skylė, iki šiol neatrasta.

Tokį atradimą galima padaryti vieną kartą per visą savo mokslinį gyvenimą", - pareiškė tyrimo autorius Pasquale Panuzzo, Paryžiaus observatorijos, priklausančios Prancūzijos nacionaliniam mokslinių tyrimų centrui (CNRS), astronomas.

Manoma, kad mažai metalinės žvaigždės, sudarytos daugiausia iš vandenilio ir helio su minimaliu kiekiu sunkesnių elementų, per visą savo gyvavimo laikotarpį išlaiko daugiau masės, todėl po jų mirties gali likti pakankamai medžiagos masyvesnėms juodosioms skylėms susiformuoti.

Tačiau kol kas nėra tiesioginių įrodymų, kad žvaigždės, kuriose yra mažai metalo, būtų susijusios su didelės masės juodųjų skylių formavimusi.

Apie šią juodąją skylę ir jos žvaigždę renkama daug daugiau duomenų, tačiau visi jie bus paskelbti tik 2025 m.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder