Benas Hodgesas įvardino, kaip Lietuva gali atgrasyti Rusiją: „Pagalvos du kartus apie Lietuvos puolimą“

Kritikos Lietuvos pasirengimui karui negailintis JAV generolas Benas Hodgesas įsitikinęs, kad jei Rusija sugalvotų pulti Baltijos šalis, Lietuva gali būti vienas pirmųjų taikinių, nes Putinas neatsisako ambicijų sujungti Kaliningradą su Baltarusija ir Rusija, o Suvalkų koridorius itin mažas ir nepatogus ginti.

 

Apie tai, kokia Lietuvos ateitis ir kaip turėtume 2 savaites atsilaikyti prieš agresorius be NATO pagalbos tv3.lt laidoje „Dėmesio centre + su Edmundu Jakilaičiu“ atsakė JAV generolas B. Hodgesas.

Ar Lietuva yra pasiruošusi atsilaikyti, sakykime, beveik vieniems ar vieniems, keletą savaičių?

Aišku, šiandien jaučiuosi geriau nei jaučiausi prieš metus. Dabar jaučiu, kad ši vokiečių brigada bus realus dalykas ir vokiečiai tą priima labai rimtai. Aš sužavėtas. Situacija pasikeis, nes vokiečių brigada yra čia, tai padarys didelį skirtumą, nes rusai pagalvos du kartus apie Lietuvos puolimą. 

Lietuva turėtų reikalauti stiprių treniruočių, pratybų. kurios darytų spaudimą visais gynybos aspektais, <...> nes tik taip išsiaiškintume. kur yra kariuomenės silpnybės. Jei nesitreniruoji kaip atletas iki nesėkmės, niekada neišsiaiškinsi silpnybių. Valdžia turėtų reikalauti tokio tipo pratybų, kurios įtrauktų tiek Lietuvos, tiek NATO didelės pajėgas, nes taip galėsime išsiaiškinti, kur yra skylės. 

Ar išaugs tikimybė Rusijai užpulti NATO, jei jie nesumokės už savo invaziją į Ukrainą? Pavyzdžiui, jei nepatirs didelių ekonominių sunkumų, jei nebus vietinės Rusijos politikos destabilizacijos, jei Putinas išliks valdžioje – ar galėtų tai paskatinti Rusiją pulti NATO šalis?

Jei Rusija nugali Ukrainą ir jei NATO neatrodo vieninga, tada manau, kad tikimybė, jog Rusija užpuls NATO yra didesnė.

Prisiminkime, kad šis karas prasidėjo prieš 10 metų. Ne prieš 2 – prieš 10. Po 10-ies metų Rusija vis dar kontroliuoja mažiau nei 20 proc. Ukrainos. Jų oro pajėgos yra siaubingos. <...> Juodosios jūros laivynas turi labai šaunų vardą, bet jie prarado pusę savo laivų ir jie turi persikelti iš Sevastopolio į Novorosijską. O Ukraina net neturi tradicinio laivyno, Ukraina pakeitė karinio jūrų laivyno pobūdį.

Niekas nepirks rusų gynybos pramonės produktų, nes visas pasaulis mato, kad tai yra mėšlas. Taigi manau, kad jų ekonomika turi realių problemų. 1988 m. nebūtum suradęs daug žmonių, kurie būtų nuspėję, kad Sovietų Sąjunga grius. Manau, kad nerastum daug žmonių šiandien, kurie pasakytų, jog Rusija sugrius per artimiausius du metus. Galimybė yra, jei tikrai darysime jiems spaudimą ekonomiškai ir jei pavyktų juos izoliuoti nuo Irano, Šiaurės Korėjos ir Kinijos.

Ar gali būti Rusijos racionalus planas užpuolant NATO šalis?

Jei jie mano, kad mes esame nepasiruošę, tada taip. Šiandien Rusijos planas yra suskaldyti NATO. Ir būdas, kuriuo jie suskaldytų NATO, yra užpulti nedidelę NATO dalį ir tada klausti: ar tikrai norite branduolinio karo dėl šios mažos valstybės, dėl Lietuvos ar dėl Rumunijos, Latvijos, Estijos? 

Prieš metus buvote optimistiškai nusiteikę Ukrainos atžvilgiu. Ko reikia dabar, kad grįžtume prie optimistinio scenarijaus?

Manau, kad Vakaruose ir JAV vyrauja pernelyg niūrios nuotaikos. Jaučiama per daug pralaimėjimo. Buvau nusiteikęs optimistiškai, išlieku optimistiškas. Kur aš suklydau, tai buvau įsitikinęs, kad JAV vyriausybė ir Vokietija pasakys: norime, kad Ukraina laimėtų ir štai, ko jiems reikia. JAV ir Vokietijos vyriausybės to nepadarė. Nesame įsipareigoję, kad Ukraina laimėt, bet Europa turi tai padaryti, nes net jei mums nepavyks, grėsmė yra čia. 

Visos Europos ekonomikos kartu sudėjus lenkia Rusiją. Taigi šiais metais tai susiję su politine valia. Manau, kad tai yra pramonės konkurencijos metai, tai metai, kai Ukraina ir Vakarų draugai bei sąjungininkai turės pagaminti įrangos, amunicijos, visą tai prižiūrėti – visų šių dalykų reikia Ukrainos pergalei. 

Tačiau Ukraina taip pat turi atlikti tam tikrus veiksmus: kariuomenės vadas Oleksandras Syrskis turi stabilizuoti frontą, kad neleistų Rusijai įsibėgėti, bet jis turi tai daryti, kad laimėtų laiko savo pusei sutvarkyti personalo sistemą. 

2 milijonai Ukrainos vyrų ir moterų yra karinio amžiaus. Įprastinio karinio amžiaus – daugiau kaip 2 mln. – tai pakankamai žmonių. Tačiau vyriausybei nepavyko pakeisti įstatymų, kad žmonės patektų į kariuomenę. Štai, kodėl yra dešimtys tūkstančių karinio amžiaus Ukrainos vyrų, kurie yra Vokietijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – visur. Bet jie nenori grįžti, nes jie nepasitiki savo jėgomis, kad bus tinkamai apmokyti ir tinkamai aprūpinti arba kad jų šeima bus pasirūpinta, jei jiems kas nors nutiktų.

Ir man neramu, kad susiskaldymas Ukrainos viduje dabar menkina karių drąsą, o karo metu vyriausybėje visada kils įtampa – tai nėra išskirtinis atvejis. Bet, jei tai bus tęsiama, jei jie nebus vieningi, Rusija tuo pasinaudos.

Kaip žmogus, kuris daug metų praleido Europoje, ar galėtumėte įžvelgti galimybę, kad Amerika nusigręš nuo Europos ir fokusuosis į Aziją ar kur kitur? Visiems įdomu, kas įvyks, jei Trumpas bus išrinktas.

Jei. Visų pirma, rinkimai įvyks lapkričio 5-ąją, tai beveik už 9 mėnesių nuo šiandien. Jau atrodo, kad jis beveik laimėjo. Devyni mėnesiai Amerikos politikoje yra ilgas laiko tarpas. Žinote, demokratija nėra baletas, tai labiau panašu į regbį.

O Amerikoje visada būna tam tikro chaoso, turiu omeny, tai atviros ir demokratinės visuomenės dalis. D. Trumpas didina chaosą, nes jis skaldo visuomenę. Dabar prezidentas Bidenas taip pat turi vaidmenį ir, kas mane stebina, kad toks profesionalus ilgametis politikas kaip jis nekalba ir nepaaiškina, kas vyksta, kas pastatyta ant kortos. Jis turi tai daryti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder