Dėl mirtinų šaudynių Kopenhagos prekybos centre įtariamas vyras 24 dienoms uždarytas į psichiatrijos įstaigą, pranešė policija

Danijos policija pirmadienį pranešė, kad vyras, suimtas dėl įtarimų nužudžius tris žmones ir sužeidus dar kelis per šaudynes Kopenhagos prekybos centre, 24 dienoms uždarytas į psichiatrijos įstaigą.

22 metų danas buvo žinomas psichiatrijos specialistams, anksčiau pranešė policija.

Įtariamajam pareikšti kaltinimai netyčiniu nužudymu, pranešė Kopenhagos policija socialiniame tinkle “Twitter”. Bylą pirmadienį nagrinėjęs teismas uždraudė įvardyti tiek įtariamojo, tiek 10 kaltinime nurodytų aukų pavardes, pridūrė policija.

Šaudynės įvyko sekmadienį keliose vietose Danijos sostinėje esančiame prekybos centre "Field's". Filmuotoje medžiagoje socialiniuose tinkluose matėsi per prekybos centrą bėgantys žmonės, o įvykio vietoje - ginkluoti teisėsaugos pareigūnai.

Pirmadienio rytą surengtoje spaudos konferencijoje Kopenhagos policijos vadovas Sorenas Thomassenas sakė, kad per susišaudymą žuvo du septyniolikmečiai Danijos piliečiai, vyras ir moteris, ir 47 metų Rusijos pilietis.

Dar du danai ir du Švedijos piliečiai buvo sužeisti ir paguldyti į ligoninę kritinės, bet stabilios būklės. Dar keli žmonės, išeidami iš prekybos centro, patyrė lengvesnius sužeidimus, sakė S. Thomassenas.

Pirmadienį paskelbtame pareiškime policija pranešė, kad trys žmonės buvo lengvai sužeisti paklydusių kulkų. Iš viso per išpuolį buvo sužeisti 27 žmonės, 20 iš jų "lengvai sužeisti evakuacijos metu", priduriama pareiškime.

Šiuo metu vienintelis įtariamasis yra dėl šaudymo suimtas vyras. S. Thomassenas sakė, kad nėra jokių požymių, jog įtariamasis veikė kartu su kitais asmenimis, tačiau vyksta tyrimas.

Anksčiau policija teigė, kad įtariamąjį sulaikė praėjus 13 minučių po pirmojo pagalbos skambučio ir kad sulaikymo metu jis "turėjo šautuvą ir šaudmenų".

Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje S. Thomassenas sakė, kad nėra jokių požymių, jog išpuolis buvo "teroro aktas" ar lyties motyvas, o policija mano, kad aukos buvo pasirinktos atsitiktinai. Įtariamasis buvo "žinomas psichiatrijos srities žmonėms", sakė jis.

Masinės šaudynės Danijoje yra retas reiškinys

Smurtas naudojant ginklą Danijoje yra palyginti retas reiškinys. Paskutinis didelis šaudynių incidentas Kopenhagoje įvyko 2015 m., kai šaulys užpuolė laisvo žodžio forumą, kuriame dalyvavo prieštaringai vertinamas karikatūristas Larsas Vilksas, ir nužudė vieną žmogų, o dar tris sužeidė.

Tyrėjams aiškinantis sekmadienio šaudymo aplinkybes, kyla klausimų, kaip įtariamas šaulys galėjo įsigyti išpuolio metu panaudotą ginklą ir šaudmenis, nes Danijoje galioja vieni griežčiausių Europoje ginklų įstatymai.

Pasak tarptautinės šaunamųjų ginklų politiką stebinčios organizacijos “GunPolicy.org”, Jungtinėse Valstijose ginklų nuosavybę sąlyginai garantuoja JAV Konstitucija, o Danijoje teisė į privačią ginklų nuosavybę įstatymais negarantuojama.

Taikydamos ribojamąjį licencijavimą, Danijos valdžios institucijos bando sumažinti smurto, susijusio su šaunamaisiais ginklais, mastą, gerokai sumažindamos apyvartoje esančių šaunamųjų ginklų skaičių. Pareiškėjas, norintis gauti licenciją šaunamajam ginklui Danijoje, turi praeiti patikrinimą, kurio metu atsižvelgiama į kriminalinius nusižengimus ir psichinę sveikatą, teigia “GunPolicy.org”.

Šaunamąjį ginklą ar šaudmenis teisėtai įsigyti, laikyti ar perduoti gali tik licencijuoti ginklų savininkai. Ginklo savininko licencijos Danijoje prašytojai privalo įrodyti svarią priežastį turėti šaunamąjį ginklą, pavyzdžiui, medžioklei, šaudymui į taikinius ar kolekcionavimui, rašoma portale “GunPolicy.org”.

Danijos policija pirmadienį patvirtino, kad įtariamasis neturėjo leidimo šautuvui, pasak Kopenhagos policijos pajėgų vadovo S. Thomasseno.

"Bėkit, bėkit, bėkit, jie vis dar ten šaudo”

Liudininkas Joachimas Olsenas, buvęs Danijos politikas ir sportininkas, CNN pasakojo, kad ėjo į sporto salę "Field's" viduje, kai pamatė dideles žmonių grupes, išeinančias iš prekybos centro.

"Atrodė taip, kaip, atsiprašau, kad turiu tai pasakyti, kaip per šaudymą JAV mokykloje, kai žmonės išeina iškėlę rankas virš galvų", - sakė J. Olsenas.

"Žmonės bėgo į lauką, ieškojo draugų, skambino viduje buvusiems draugams ir šeimos nariams, kai kurie kalbėjosi su viduje buvusiais draugais", - sakė jis. "Seni žmonės, rankomis apsiviję juos išnešančių žmonių kaklus, o jų kojos tiesiog velkasi per grindis."

Už prekybos centro ribų J. Olsenas kalbėjosi su vyru, kuris kalbėjosi su tą dieną nedirbančiu paramediku, kurio rankos "iki alkūnių buvo kruvinos".

"Jis norėjo grįžti į vidų, bet policija jam neleido", - sakė J. Olsenas.

Pasak J. Olseno, apsauga bandė priversti minią pasitraukti nuo prekybos centro.

"Vienu metu mums buvo liepta skubiai atsitraukti. Atvyko policija ir pasakė: "Bėkit, bėkit, bėkit, jie vis dar ten šaudo".

Didžiausios Danijos ligoninės "Rigshospitalet" atstovas spaudai televizijai CNN sakė, kad ligoninė priėmė keletą nukentėjusiųjų ir iškvietė papildomus darbuotojus.

Buvo atidaryta telefono linija nukentėjusiems, o policija teigė įsteigusi centrinę vietą, kurioje liudininkai gali gauti paramą ir pranešti apie savo patirtį teisėsaugos pareigūnams.

Danijos policija sekmadienį pranešė, kad iš šalia prekybos centro esančios "Royal Arena" evakuavo tūkstančius žmonių. Arenoje buvo suplanuotas Harry Styles koncertas, tačiau po šaudymo jis buvo atšauktas.

Sekmadienio vakarą paskelbtame pareiškime Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen pareiškė užuojautą sužeistiesiems, jų artimiesiems ir gedintiesiems, taip pat "visiems danams, kurie buvo arti šių bauginančių įvykių".

"Nuo mūsų visų buvo žiauriai atimta ką tik prasidėjusi šviesi vasara. Tai nesuvokiama. Drasko širdį. Beprasmiška. Mūsų graži ir paprastai tokia saugi sostinė buvo akimirksniu pakeista", - sakė M. Frederiksen.

Danijos karališkųjų rūmų pareiškime sakoma: "Mūsų mintys ir giliausia užuojauta yra su aukomis, jų artimaisiais ir visais, kuriuos paveikė ši tragedija."

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola taip pat išreiškė solidarumą su Danijos gyventojais.

"Galvoju apie visus #Kopenhagenoje po siaubingų pranešimų apie kelis žmones, nužudytus per šaudymą prekybos centre. Esame su jumis, Danija", - parašė ji tinkle “Twitter”.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder