Europa karščio gniaužtuose kovoja su miškų gaisrais

Sekmadienį pietų Europos valdžios institucijos kovojo su didžiuliais miškų gaisrais, kilusiais Ispanijoje, Graikijoje ir Prancūzijoje, o šimtai žmonių žuvo dėl sparčiai kylančios temperatūros, kuri, pasak mokslininkų, susijusi su klimato kaita.

Ispanijoje sraigtasparniai ant liepsnų pylė vandenį, nes ugniagesiams darbą apsunkino virš 40 laipsnių Celsijaus  karštis ir kalnuotos vietovės.

Šokiruoti gyventojai, stebintys virš centrinio vakarinio Jerte slėnio kylančius tirštus dūmų kamuolius, sakė, kad dėl karščio jų anksčiau žali ir vėsūs namai labiau primena sausringus Ispanijos pietus.

"Klimato kaita daro įtaką visiems", - sakė gyventojas Miguelis Angelas Tamayo.

Archyvų nuotr.

Iki šiol Portugalijoje ir Ispanijoje dėl karščio bangų žuvo mažiausiai 1 000 žmonių.

Per beveik savaitę trunkančią karščio bangą Ispanijoje temperatūra pasiekė net 45,7 laipsnio Celsijaus.

Karščio banga Ispanijoje turėtų baigtis pirmadienį, tačiau ugniagesiai vis dar kovoja su gaisrais šiauriniuose regionuose, įskaitant Pumarejo de Tera netoli Zamoros.

Ispanijos meteorologijos agentūra paskelbė perspėjimus dėl temperatūros sekmadienį: Aragone, Navaroje ir La Riochoje (šiaurėje) prognozuojamas 42 laipsnių pagal Celsijų karštis.

Ji teigė, kad karščio banga baigsis pirmadienį, tačiau įspėjo, kad temperatūra išliks "neįprastai aukšta".

Sekmadienio popietę gaisrai siautėjo keliuose kituose regionuose, įskaitant Kastiliją ir Leoną centrinėje Ispanijoje ir Galisiją šiaurėje. Ispanijos pietuose esančioje Malagos provincijoje gaisrai siautėjo iki nakties, nuo jų nukentėjo vietos gyventojai netoli Šiaurės Europos turistų pamėgto Mijaso miestelio.

Šeštadienį, artėjant gaisrui, britų pensininkai Viljamas ir Ellen Makerdžiai (William and Ellen McCurdy) kartu su kitais evakuotais žmonėmis iš savo namų vietos sporto centre pabėgo į saugią vietą.

"Viskas įvyko taip greitai....nežiūrėjau į tai pernelyg rimtai. Maniau, kad jie ugnį kontroliuoja, ir buvau gana nustebęs, kai atrodė, kad gaisras juda mūsų kryptimi", - agentūrai "Reuters" sakė 68 metų Viljamas.

"Mes tiesiog pasiėmėme kelis būtiniausius daiktus ir tiesiog bėgome, o tuo metu visi jau buvo pasitraukę", - sakė Ellen.

Prancūzijoje pietvakariniame Žirondo regione miškų gaisrai jau išplito 11 000 hektarų (27 000 akrų) plote, evakuota daugiau kaip 14 000 žmonių, sekmadienio popietę pranešė regiono valdžios institucijos.

Daugiau kaip 1 200 ugniagesių bandė suvaldyti liepsnas, sakoma valdžios institucijų pranešime.

Keliuose regionuose Prancūzija paskelbė raudonąjį - aukščiausią įmanomą - pavojaus lygį, o gyventojai buvo raginami "būti itin budrūs".

Italijoje, kur pastarosiomis dienomis liepsnojo mažesni gaisrai, sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis keliuose regionuose temperatūra viršys 40 laipsnių Celsijaus.

Panaši temperatūra pirmadienį ir antradienį prognozuojama ir Didžiojoje Britanijoje, kuri viršys ankstesnį oficialų rekordą - 38,7 laipsnio Celsijaus, pasiektą 2019 m. Kembridže.

Didžiosios Britanijos nacionalinis orų prognozuotojas paskelbė pirmąjį raudoną "ekstremalaus karščio" perspėjimą daliai Anglijos.

Geležinkelio keleiviams buvo patarta keliauti tik tada, kai tai tikrai būtina, ir tikėtis vėlavimų bei atšaukimų.

Šimtai žuvusiųjų Portugalijoje

Portugalija kovoja su itin didele sausra, o lėktuvai gesina miškų gaisrus Oureme, į šiaurę nuo Lisabonos.

Portugalijos sveikatos apsaugos ministerija vėlai šeštadienį pranešė, kad per pastarąsias septynias dienas dėl karščio bangos mirė 659 žmonės, dauguma jų - pagyvenę žmonės.

Ji teigė, kad savaitės pikas - 440 mirčių - buvo pasiektas ketvirtadienį, kai keliuose regionuose temperatūra viršijo 40 laipsnių pagal Celsijų, o meteorologijos stotyje Vizeu rajone šalies centre - 47 laipsnius pagal Celsijų.

Iki šeštadienio Ispanijoje buvo užregistruota 360 su karščiu susijusių mirčių.

Portugalija susiduria su didele sausra - remiantis nacionalinio meteorologijos instituto duomenimis, birželio pabaigoje, prieš prasidedant karščio bangai, 96 % žemyno teritorijos buvo labai arba labai sausa.

Nepaprastųjų situacijų ir civilinės saugos tarnybos vadas Andre Fernandesas paragino žmones pasirūpinti, kad tokiomis sausomis sąlygomis nekiltų naujų gaisrų.

Šeštadienį Graikijoje ugniagesiai pranešė, kad per 24 valandas kilo 71 gaisras.

Sekmadienį Kretos saloje vietos priešgaisrinės tarnybos pareigūnai pranešė, kad miške ir žemės ūkio paskirties žemėje siautėjęs gaisras buvo iš dalies lokalizuotas.

karstis
 

Europa karščio gniaužtuose kovoja su miškų gaisrais
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder