Fizikai privertė lašelį nuo vandens paviršiaus atšokti tūkstantį kartų

Čilės fizikai iš Santjago universiteto pirmą kartą įrodė, kad, esant tam tikroms sąlygoms, įprastas vandens lašelis nuo vandens paviršiaus gali atšokti tūkstantį kartų. Keistas efektas buvo pastebėtas netikėtai, mokslininkams eksperimentuojant su vibruojančiame inde stovinčiomis bangomis, rašoma žurnale „Physical Review Fluids" paskelbtame tyrime.

Pastaruosius dešimt metų Nikolaso Muchikos (Nicolas Mujica) vadovaujama grupė vykdė eksperimentus, siekdama nustatyti, kaip vandens paviršiuje susidaro bangos. Tam jie sukūrė taip vadinamas Faradėjaus bangas - stovinčias gravitacines bangas, sukeliamas standžiame inde, kuris periodiškai svyruoja gravitacijos kryptimi, esančiame skystyje.

Vieno iš eksperimentų metu jie netikėtai pastebėjo, kad atsitiktinai nukritęs lašas neištirpo vandenyje, o atsimušęs nuo jo pašoko į viršų bei nukrito atgal. Tai pasikartojo daug kartų.

Eksperimentui mokslininkai panaudojo 20 centimetrų ilgio baseiną, į kurį pripylė vandens su dažikliu ir paviršiaus įtempimo jėgas mažinančiu priedu.

Eksperimentuodami su baseino vibracijos dažniu, mokslininkai nustatė, kad tam tikru momentu inde gali susiformuoti stovinti banga, taip vadinamas solitonas, į kurią krentantis maždaug 2-3 mm dydžio lašas atšoks atgal.

„Komandą šį neįprastą atsparumą sieja su solitono savybėmis: jeigu lašas nukrypsta nuo centro, vibruojantis bangos paviršius stengiasi grąžinti jį į centrą, panašiai kaip optinio pinceto lazeris yra pajėgus jo centre išlaikyti nedideles daleles", - paaiškino mokslininkai.

Pasak jų, atšokimai gali tęstis iki 90 minučių, o lašas per tą laiką gali atšokti 10 tūkst. kartų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder