„Google" tapo neįkainojamų Timbuktu rankraščių namais

Šiandien gali atrodyti, kad visos žmonijos žinios yra pasiekiamos vos per vieną paiešką internete. Tačiau iki šiol vieni svarbiausių vieno gyvybingiausių Afrikos viduramžių miestų liudijimų nebuvo prieinami internete.

Vakarų Afrikos valstybėje Malyje esančio Timbuktu pavadinimas įkūnija tolimos vietos idėją, tačiau šis miestas kadaise garsėjo kaip mokslo, religijos ir prekybos centras.

Šiandien jis tebėra žinomas dėl įspūdingų molinių mečečių ir šimtų tūkstančių mokslinių rankraščių, saugomų valstybinėse ir privačiose kolekcijose.

Archyvų nuotr.

Tie rankraščiai turėjo neramią praeitį, jiems grėsė islamistų sukilėlių pavojus ir negrįžtamas praradimas.

Dabar vietos gyventojų ir pasaulio mokslininkų dėka daugiau kaip 40 000 puslapių, apimančių XI-XX a. laikotarpį, visam laikui išsaugoti "Google" meno ir kultūros portale "Mali Magic" - suskaitmenintų artefaktų rinkinyje, kurių daugelis anksčiau niekada nebuvo viešai prieinami.

1300 m. Timbuktu garsėjo Djinguereberio mečete ir Sankorės universitetu - svarbiais mokslo centrais.

1500 m. Timbuktu išgyveno turtų ir prekybos aukso amžių, o į miestą keistis žiniomis ir išmintimi rinkosi mokslininkai iš visų gyvenimo sričių ir viso pasaulio.

Mokslininkai parengė daugybę rankraščių, apimančių įvairias temas - nuo filosofijos iki ekonomikos, nuo medicinos iki žemės ūkio, nuo astronomijos iki matematikos ir religijos.

Juose ne tik atskleidžiama, kaip mąstytojai aiškino politinę ir socialinę aplinką, bet ir aprašomas kasdienis gyvenimas, pavyzdžiui, kaip buvo gydomos ligos, kaip vyko prekyba, netgi rašoma apie miegamojo patarimus ir juodąją magiją.

Archyvų nuotr.

Rankraščiai yra "nuostabūs ir keičiantys gyvenimą", - sako Pietų Afrikos Respublikos Johanesburgo universiteto Religijos studijų katedros vyresnysis dėstytojas Mohamedas Šahidas Mathee, kuris dokumentus tyrinėjo daugiau nei du dešimtmečius.

"Galimybė susipažinti su jais paneigia ankstesnius teiginius, kad Afrikos istorija yra tik žodinė ir religinė, bet patvirtina, kad Afrika turi rašytinę intelektinę tradiciją."

Archyvų nuotr.

Skaitmeninimo poreikis

Iniciatyvą paskatino naujausia istorija. 2012 ir 2013 m. konfliktas Malyje sukėlė pavojų Timbuktu rankraščiams.

Tuomet manyta, kad islamo fundamentalistai sunaikino šimtus tūkstančių dokumentų, tačiau koordinuotomis pastangomis didžioji dauguma rankraščių buvo išgabenti iš apšaudymo zonos ir manoma, kad sudegė tik keli tūkstančiai.

Abdelis Kaderis Haidara, apie kurį rašoma knygoje "Blogi Timbuktu bibliotekininkai", buvo vienas svarbiausių gelbėjimo darbų vykdytojų.

Haidara paveldėjo rankraščius iš savo tėvo, kurio asmeninė biblioteka tapo viena pirmųjų viešųjų bibliotekų Timbuktu.

Archyvų nuotr.

Haidara kartu su kitais bibliotekininkais apie 350 000 rankraščių slapta nugabeno daugiau kaip 600 mylių iš Timbuktu į Malio sostinę Bamaką, kur išdalijo juos saugoti į 27 namus.

Ilgainiui dauguma šių dokumentų buvo sugrąžinta į Timbuktu, o šiandien daugiau kaip 30 000 rankraščių yra nukopijuoti ir saugiai saugomi daugiau kaip 30 miesto bibliotekų.

Haidara vis dar saugo šiuos vertingus tekstus, didžiąją savo dienų dalį praleisdamas kaip indeksuotojas, kuris turi perskaityti rankraščius ir tik tada apibendrinti jų turinį.

Tačiau pasiryžęs niekada neleisti, kad šalies nacionalinis paveldas būtų prarastas visiems laikams, 2014 m. jis susisiekė su "Google".

"Kreipiausi į "Google" dėl skaitmeninimo, nes noriu užfiksuoti šį palikimą, kurį turime Vakarų Afrikoje. Šį mokslininkų, imperatorių ir filosofų perduotą palikimą labai svarbu išsaugoti", - aiškino Haidara.

Rankraščiai liudija apie kosmopolitišką Timbuktu praeitį. Jie pagaminti iš įvairių medžiagų - nuo gyvūnų odos iki itališko popieriaus ir parašyti gražia arabų kaligrafija. Ir dėl savo amžiaus jie yra trapūs.

Archyvų nuotr.

"Paprastai rankraščiai niekada neišvežami iš Malio", - sako Mathee, todėl Haidarai ir Malio archyvistų komandai buvo pavesta juos suskaitmeninti.

Iš Europos "Google" atsiuntė įrangą, įskaitant didelės skiriamosios gebos skenerį su pritvirtinta kamera, o dešimčių tūkstančių puslapių skenavimas ir indeksavimas Haidaros komandai užtruko aštuonerius metus.

"Tai pirmas kartas, kai "Google Arts and Culture" atlieka tokio masto darbus, susijusius su senoviniais rankraščiais ir viešu jų pateikimu "Google" platformoje", - CNN sako "Google Arts and Culture" direktorius Amitas Soodas (Amit Sood).

Mokslininkai, menininkai ir smalsuoliai dabar gali susipažinti su rankraščiais ir skaityti istorijas iš rankraščių, išverstų į anglų, arabų, ispanų ir prancūzų kalbas (pavyzdžiui, XIX a. vaikų teisių tema, kurioje išsamiai aprašoma vaiko teisė į mokslą, nepriklausomai nuo to, ar jis yra vyras, ar moteris).

Taip pat pateikiama papildomos medžiagos, įskaitant 3D gatvės vaizdų modelius, kuriuose vaizduojamos Malio paveldo vietovės, pavyzdžiui, Didžioji Džinės mečetė, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, taip pat iliustracijas ir "Grammy" apdovanojimui nominuotos Fatoumatos Diawaros muziką.

Haidara tikisi, kad dokumentai bus ne tik išsaugoti, bet ir prieinami, todėl jų istorija išliks gyva.

"Kai rankraščiai neskaitomi, jie neturi prasmės. Mes norime pasinaudoti šia galimybe ir išgauti dalį šių rankraščių, kad galėtume juos išversti ir paskelbti visuomenei", - sako jis.

Skleidžiant turtingą Timbuktu kultūros istoriją, galima ir kita nauda šaliai.

"Daugeliui žmonių Malis gali būti ne pirmoje jūsų maršruto vietoje, - sako Soodas, - tačiau apsilankę šiuose puslapiuose galbūt pakeisite savo nuomonę."

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Gertūda Kitongo, CNN

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder