Vandenyno temperatūra

Gyvybė už Žemės ribų: mokslininkai atrado planetą su "verdančiu vandenynu"

(2)

Astronomai aptiko tolimą planetą, kuri gali būti visiškai padengta giliu vandenynu. Toks atradimas yra pažanga ieškant sąlygų gyvybei už Žemės ribų, rašo "The Guardian".

NASA kosminiu teleskopu "James Webb Space Telescope" atliktų stebėjimų dėka mokslininkai egzoplanetos, kurios spindulys yra dvigubai didesnis už Žemės spindulį ir kuri yra už maždaug 70 šviesmečių, atmosferoje aptiko vandens garų ir cheminių metano bei anglies dioksido požymių.

Kembridžo universiteto mokslininkai teigia, kad toks cheminis mišinys priklauso vandeningam pasauliui, kurio visą paviršių dengia vandenynas, o atmosferoje gausu vandenilio, nors jie ir neperteikia "ramaus, patrauklaus jūros peizažo".

"Vandenyno temperatūra gali siekti 100 laipsnių (Celsijaus) ar daugiau", - sakė tyrimui vadovavęs profesorius Nikku Madhusudhanas.

Jis sakė, kad dėl aukšto atmosferos slėgio karštas vandenynas gali būti skystas, tačiau nežinoma, ar jis tinkamas gyventi.

Tuo pat metu šią interpretaciją paneigė Kanados komanda, atlikusi tolesnius tos pačios egzoplanetos tyrimus.

Jie rado panašių atmosferos cheminių medžiagų, tačiau pažymi, kad tokia planeta būtų per karšta skystam vandeniui, o vietoj to turėtų uolėtą paviršių su didele tankia vandenilio ir vandens garų atmosfera.

"Kad ir kuris požiūris nugalėtų, šie naujausi stebėjimai įrodo, kad Džeimsas Vebas (James Webb) stulbinamai gerai įžvelgė už mūsų Saulės sistemos ribų esančių planetų prigimtį.

Teleskopas fiksuoja žvaigždžių šviesą, perfiltruotą per aplink planetas skriejančių planetų atmosferas, ir pateikia išsamią jose esančių cheminių elementų analizę.

Remdamiesi tuo, astronomai gali susidaryti vaizdą apie planetos paviršiaus sąlygas ir tikimybę, kad ten gali išlikti gyvybė", - pridūrė medžiagos autoriai.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder