Iranas rado urano, prisodrinto iki atominės bombos lygio

Tarptautiniai atominės energetikos inspektoriai praėjusią savaitę Irane rado urano, prisodrinto iki lygio, reikalingo branduoliniam ginklui pasigaminti, pranešė "Bloomberg", remdamasi dviem aukšto rango diplomatais.

Agentūros šaltiniai teigė, kad TATENA dabar bando išsiaiškinti, kaip Iranas sukaupė iki 84 proc. prisodrinto urano - rekordinio lygio nuo tada, kai šalyje dirba tarptautiniai inspektoriai.

Diplomatai pabrėžia, kad ši situacija gali išprovokuoti naują krizę: pats Iranas TATENA pranešė, kad jo centrifūgos uraną sodrina iki 60 proc. 

Dabar inspektoriai turi išsiaiškinti, ar 84 proc. urano buvo pagaminta tyčia, ar tai buvo techninis atsitiktinumas ir jis tiesiog susikaupė daugybėje vamzdžių, jungiančių centrifugas, kuriose atskiriami izotopai.

Net jei taip ir yra, tai rodo, kad Iranui gaminant prisodrintą uraną kyla pavojus, pabrėžė vienas diplomatas.

Pasak kito, Iranas nepateikė TATENA reikiamų dokumentų apie savo ketinimus didinti urano sodrinimo lygį Natanzo ir Fordo objektuose.

Net 60 proc. uranas, kurio gamybą Iranas pripažįsta, techniškai nesiskiria nuo atominės bombos "įdaro", pabrėžia IATATE. Dauguma taikos metu veikiančių reaktorių dirba su uranu, prisodrintu iki 5 %, t. y. su 12 kartų mažesne koncentracija.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder