Izraelio premjeras: Irano branduolinė programa „peržengė visas raudonas linijas“

Izraelio vyriausybės vadovas Naftalis Bennettas JT Generalinėje Asamblėjoje griežtai sukritikavo Iraną dėl jo branduolinės programos. „Irano branduolinė programa pasiekė kritinį tašką“, - sakė jis pirmadienį Niujorke. Vyriausybė Teherane esą „peržengė visas raudonas linijas“.

Iranas prieš kelis mėnesius pradėjo urano sodrinimą iki 60 proc. Urano sodrinimo riba, kurią pasiekus branduolinė energija galėtų būti naudojamas kariniams tikslams, yra 90 proc.

„Pasaulyje yra žmonių, kurie Irano siekį turėti branduolinį ginklą laiko neišvengiama realybe, - kalbėjo N. Bennettas. – Arba jie tiesiog pavargo“. Tačiau Izraelis esą negali sau to leisti ir neleis, „kad Iranas įgytų branduolinį ginklą“.

Remiantis 2015 metų branduoliniu susitarimu, Teheranas gali sodrinti uraną tik iki 3,67 proc. ir naudoti jį civiliams tikslams. Tarptautinis susitarimas turi užkirsti kelią Iranui pasigaminti atominį ginklą. Mainais šaliai buvo atšauktos sankcijos.

Tačiau JAV 2018 metais, prezidentaujant Donaldui Trumpui, vienašališkai pasitraukė iš susitarimo, grąžino šaliai sankcijas ir jas dar labiau sugriežtino. Todėl Teheranas taip pat laipsniškai atsisakė sutarties įsipareigojimų. Jis ne tik paspartino urano sodrinimą, bet ir apribojo galimybę Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) kontroliuoti savo branduolinius objektus.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder