JAV ir ES ruošia sankcijas likusiam pasauliui
(16)Ribojimai - planas „B"
JAV rengia sankcijas, galinčias eliminuoti dalį Kinijos bankų iš pasaulinės finansinės sistemos, remdamasis informuotais asmenimis pranešė „The Wall Street Journal" (WSJ).
Pasak jų, tokia priemonė svarstoma kaip eskalacija tam atvejui, jeigu nepavyks diplomatiniu keliu įtikinti Pekiną nutraukti Maskvai tiekti dvejopos paskirties prekes, kurias galima panaudoti ginkluotės gamybai. Diplomatinius svertus mėgins panaudoti Amerikos valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Anthony Blinken), balandžio 24-26 dienomis viešintis Kinijoje.
Pastarosiomis savaitėmis oficialūs JAV asmenys sustiprino spaudimą Pekinui, asmeniniuose susitikimuose ir telefoninėse derybose įspėdami apie pasirengimą pritaikyti ribojimus šalies bankams.
Pasak amerikiečių valdininkų, nors Kinija įsiklausė į Vakarų perspėjimą ir nesiunčia Rusijai ginkluotės, ji tapo pagrindine schemų, lėktuvų, mašinų bei staklių detalių tiekėja. Vašingtono vertinimu, ši pagalba leido Maskvai atkurti turėtą karinį-gamybinį potencialą. Pagrindiniais tokio eksporto tarpininkais yra kinų bankai, apdorojantys mokėjimus ir teikiantys kreditus įmonėms, teigiama WSJ straipsnyje.
Vašingtono strateginių ir tarptautinių tyrimų centras (CSIS) balandžio mėnesio ataskaitoje atkreipė dėmesį į po 2023 m. kovą Kremliuje įvykusių dviejų šalių lyderių derybų smarkiai išaugusį kiniškų dvejopos paskirties prekių eksportą į Rusiją. CSIS duomenimis, tiekimų padaugėjo nuo kelių tūkstančių iki 30 tūkst. per mėnesį.
Jie apima sraigtasparnių dalis, navigacinę įrangą bei tikslių ginkluotės ir aviacinės technikos detalių gamybai skirtas stakles. Pasak vieno ataskaitos autorių, vyresniojo CSIS mokslinio bendradarbio Makso Bergmano (Max Bergmann), tai leido Rusijai pagreitinti ginklų gamybą ir užsitikrinti patikimą gynybą per Ukrainos kontrpuolimą.
Vakarai nerimauja, jog esant tokiai situacijai Rusija gali įveikti Ukrainą „sekinimo kare", nurodo laikraštis. JAV tikisi, kad kinų bankams kylanti rizika prarasti prieigą prie atsiskaitymų JAV doleriais ir prastėjančių prekybinių ryšių su Europa perspektyvos įtikins Pekiną nustoti remti Rusijos karinę pramonę.
WSJ pabrėžia, kad prieigos prie atsiskaitymo JAV doleriais, vienos pagrindinių pasaulinės prekybos valiutų, praradimas turėtų ženkliai rimtesnes pasekmes, negu įprastos sankcijos atskiriems asmenims ar įmonėms, ir todėl taikomas tik tuomet, kai nebelieka kitų variantų. Dabartinius JAV ir Kinijos santykius amerikiečių valdininkai apibūdina kaip trapiai stabilius ir tikisi, jog pavyks išvengti juos galinčių pabloginti veiksmų.
Praėjusių metų gruodį JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) leido Finansų ministerijai bausti Rusijos kariniam-pramoniniam kompleksui talkinančius užsienio bankus. Po to didieji Kinijos valstybiniai bankai sugriežtino klientų iš Rusijos patikrą, o dalis kitų atsisakė priimti mokėjimus juaniais.
Sankcijų geografija plečiasi
12 skirtingų šalių įmonių įtariamos tiekusios Rusijai europines ir amerikietiškas karinės paskirties prekes, informuoja „Bloomberg". Agentūros duomenimis, kalbama apie Turkijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kinijoje, Honkonge ir pačioje Rusijoje veikiančias įmones. ES svarsto galimybę įvesti joms sankcijas.
Agentūra pabrėžia, kad įmonės susijusios su Baltarusijos ir Rusijos fiziniais bei juridiniais asmenimis. ES jau šią savaitę gali pradėti svarstyti sankcijų jiems įvedimo klausimą, tačiau tam būtinas didžiosios bloko dalies narių pritarimas. EK pakomentuoti šią informaciją agentūrai atsisakė.
Trečiadienį ES pradėjo tyrimą dėl Kinijoje vykdomų medicinos prietaisų viešųjų pirkimų, paskelbė oficialus institucijos leidinys. Esama rizikos, kad šis žingsnis dar labiau padidins įtampą tarp Briuselio ir Pekino.
G7 šalių URM vadovai po neseniai Italijoje vykusio susitikimo sutarė taikyti papildomas sankcijas toms šalims, kurios bendradarbiauja su Rusija ir padeda Maskvai apeiti anksčiau jai pritaikytus ribojimus. EK viceprezidentas Valdis Dombrovskis pranešė, kad ES pradėjo rengti 14-ą antirusiškų sankcijų paketą. Į jį vėl planuojama įtraukti ribojimo apėjimą užkardančias priemones.
Trauksis iš ES jurisdikcijos
Anksčiu ES taikė išimtis Rusijoje pasilikusioms veikti europinėms antrinėms įmonėms: nepaisant galiojančio bendro draudimo, jos galėjo gauti teisines ir buhalterines paslaugas. Nuo birželio 20 d. norint užsiimti tokia veikla reikės specialių licencijų. Nauji ribojimai, kuriuos Rusijos nepalikusioms antrinėms įmonėms nusprendė taikyti ES, gali priversti verslą veikti per savo filialus arba rusiškas įmones, prognozuoja „Financial Times" (FT).
Kalbama apie vieną 12-ame sankcijų pakete, kurį ES priėmė 2023 m. gruodį, esantį punktą. Remiantis juo, nuo birželio 20 d. europinės įmonės, norinčios teikti tam tikras paslaugas Rusijoje veikiančioms savo antrinėms įmonėms, turės gauti atitinkamą nacionalinės valdžios licenciją.
Jos bus reikalaujama norint gauti buhalterinę pagalbą, valdymo bei teisines konsultacijas. Kol kas įmonės šias paslaugas gali teikti savo antriniams padaliniams, bet ne kitoms įmonėms. EK atstovas patikslino, kad naujovė užvers sankcijų išimtyse buvusią „landą".
Šeštojo antirusiškų sankcijų paketo rėmuose ES uždraudė Rusijos įmonėms ir valstybinėms institucijoms teikti Europos įmonėms buhalterinės apskaitos, audito, verslo, mokestines ir vadovavimo konsultacijas bei reklamines paslaugas. „Bet nebuvo pagrindo atšaukti europinėms antrinėms įmonėms taikomą lengvatą. Niekas nenorėjo atiduoti jų į rusų konsultantų rankas", - nurodė vienos iš Maskvos nepalikusios europinės įmonės vadovų.
Europinė farmacijos pramonės ir asociacijų federacija perspėjo, kad naujoji priemonė apsunkins vaistų pacientams tiekimą.
Teisininkų kontoros „Skadden" advokatas Michaelis Albrechtas fon Kolkė mano, kad tokiu būdu ES mėgina suskaičiuoti vis dar Rusijoje dirbančias įmones. Pasak jo, dalis įmonių jau rūpinasi naujomis licencijomis, kitos į ribojimų sąrašą įtrauktas funkcijas gali patikėti už ES ribų esantiems biurams.
Teisinės įmonės „Covington & Burlington" partneris Deividas Lorelo (David Lorello) teigė, kad užuot užsiėmę tokiais dalykai, reguliatoriai daugiau dėmesio galėtų skirti sankcionuotų prekių patekimo į Rusiją užkardymui ir į sankcijų sąrašą įtrauktų paslėptų aktyvų paieškai.
Rusija visas jos atžvilgiu taikomas sankcijas vertina kaip neteisėtas ir teigia, kad jos labiausiai kenkia jas skelbiančioms šalims.
Rašyti komentarą