Mįslingos rusų oligarchų mirtys: kaltas Kremlius?

Septyni Rusijos oligarchai, susiję su rusiška nafta ir dujomis, neseniai mirė paslaptingomis aplinkybėmis. Nors oficialiai įtariamos savižudybės, spėliojama, ar Kremlius nedalyvavo padedant juos nužudyti, rašo „Deutsche Welle“.

Balandžio 19 d. Ispanijos policija sulaukė telefono skambučio iš Rusijos oligarcho sūnaus Fiodoro Protosenjos, kurio šeimai priklauso vila. Jis pranešė, kad ilgą laiką bandė prisiskambinti mamai iš Prancūzijos, tačiau niekas nepakėlė telefono ragelio.

Kai policija atvyko į šeimos vilą, pamatė tėvų ir sesers negyvus kūnus. Iš pradžių policija manė, kad milijonierius Sergejus Protosenja peiliu subadė moteris, o paskui pasikorė vilos sode, tačiau neilgai trukus iškilo abejonių dėl tokios įvykių eigos.

„Mano tėvas nėra žudikas“, – britų žiniasklaidai sakė F. Protosenja.

Viena diena anksčiau Maskvos policija taip pat padarė šiurpų atradimą: kitas milijonierius Vladislavas Avajevas ir jo žmona bei 13-metė dukra buvo rasti negyvi savo namuose. Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Tass“ pranešė, kad V. Avajevas rankoje turėjo pistoletą. Valdžios institucijos įtaria, kad prieš atimdamas sau gyvybę, jis nušovė savo žmoną ir dukrą.

Incidentai įvyko per 24 valandas vienas nuo kito, o numanoma įvykių eiga stulbinamai panaši. Be to, S. Protosenja ir V. Avajevas buvo multimilijonieriai oligarchai iš aukščiausių Rusijos naftos ir dujų pramonės grandžių. S. Protosenja vienu metu buvo gamtinių dujų bendrovės „Novatek“ pirmininko pavaduotojas, o V. Avajevas ėjo „Gazprombank“ viceprezidento pareigas.

Ankstesnės mirtys

Sausio pabaigoje, likus mėnesiui iki Rusijos kariuomenės įsiveržimo į Ukrainą, 60 metų „Gazprom“ aukšto lygio vadovas Leonidas Šulmanas nusižudė. Tada, vasario 25 d., kitas buvęs energetikos milžino vadovas Aleksandras Tuliakovas buvo rastas negyvas savo namuose Sankt Peterburge. Po trijų dienų Ukrainoje gimęs dujų ir naftos magnatas Michailas Watfordas taip pat buvo rastas negyvas savo užmiesčio dvaro garaže Surėjaus mieste, pietų Anglijoje.

Kovo 24 d. milijardierius, medicinos tiekimo įmonės „MedStom“ vadovas Vasilijus Melnikovas buvo rastas negyvas kartu su žmona Galina ir jųdviejų mažamečiais sūnumis bute Rusijos Nižnij Novgorodo mieste.

Ir galiausiai yra Andrejaus Krukovskio atvejis. 37 metų vyras buvo netoli Sočio esančio slidinėjimo kurorto Krasnaja Poliana direktorius. Teigiama, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą kvietė savo svečius ten slidinėti. Kaip rašo Rusijos laikraštis „Kommersant“, A. Krukovskis gegužės 2 d. žygiavo, kai nukrito nuo uolos ir mirė.

Su Kremliumi susiję žmonės

Paslaptingos septynių itin turtingų rusų mirtys vos per tris mėnesius tokiomis aplinkybėmis atvėrė duris įvairiausioms spėlionėms. Daugybė žiniasklaidos priemonių spėja, kad savižudybės galėjo būti suklastotos. Kai kurie mano, kad Kremlius ar net pats V. Putinas galėjo kažkaip būti susiję su mirtimis.

Pastaraisiais metais buvo daug dramatiškų pasikėsinimų nužudyti Kremliaus kritikus. 2020 metų rugpjūtį Tomsko oro uoste opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Prieš dvejus metus panašiai buvo apnuodytas ir buvęs Rusijos žvalgybos agentūros GRU vadovas Sergejus Skripalis. 2006 m. Londone radioaktyviuoju poloniu mirtinai apsinuodytas Aleksandras Litvinenka, buvęs Rusijos saugumo pareigūnas, persikėlęs į JK.

2017 metais JAV laikraštis „USA Today“ paskelbė tyrimo rezultatus, kuriuose teigiama, kad per trejus metus mirė arba dingo mažiausiai 38 oligarchai.

Tačiau 2022 m. oligarchų mirtys yra paslaptingos, nes nei vienas iš mirusių oligarchų nebuvo išsakęs kritiškų viešų pastabų apie invaziją į Ukrainą. Tuo pačiu metu nė vienas iš jų nebuvo įtrauktas į tarptautinius sankcijų sąrašus, kurie buvo sudaryti po karo pradžios.

Alfa.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder