Naujasis popiežius: kaip vyko Leono XIV inauguracijos ceremonija (nuotraukos, vaizdo įrašai)

Šventojo Petro aikštėje Vatikane vyko Romos popiežiaus Leono XIV inauguracijos ceremonija, po kurios jis oficialiai pradėjo eiti savo pareigas.

Kas buvo inauguracijos svečiai

Į mišias pakviesta daugiau nei 200 politinių lyderių iš viso pasaulio, tarp jų – Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Didžiosios Britanijos princas Edwardas, Ispanijos karališkoji šeima, JAV viceprezidentas J. D. Vensas su žmona, Argentinos prezidentas Javieras Mileja, Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis su žmona.

Popiežius pasirodė prieš publiką baltoje mašinoje, stovėdamas atvirame liuke ir sveikindamas susirinkusius.

Kaip vyko popiežiaus inauguracija

Pagrindiniai simboliai ir mišių etapai pagrįsti oficialia Vatikano liturgine knyga (išleista italų kalba) „Petro tarnystės Romos vyskupo inauguracijos apeigų tvarka“. 

Tvarka įvesta 2005 m. ir atnaujinta 2013 m.

Anksčiau intronizacijos ceremonija apėmė popiežiaus karūnavimą popiežiaus tiara arba „trirengium“, auksine karūna su šventaisiais atvaizdais ir brangakmeniais, sudaryta iš trijų viena kitą dengiančių karūnų, simbolizuojančių dvasinę, pasaulietinę ir aukščiausiąją valdžią. 

Paskutinis pontifikas, kuris ją dėvėjo, buvo popiežius Paulius VI (Giovanni Battista Montini) 1963 m., po to jis nusprendė atsisakyti jos naudojimo, nors ir paliko savo įpėdiniams galimybę vėl naudoti tiarą.

Jis pardavė savo tiarą ir gautas lėšas paaukojo tarptautinėms misijoms.

Šiandien ji saugoma Nacionalinėje Nekaltosios Pradžios šventovėje Vašingtone, Kolumbijos apygardoje.

Kiti pontifikato simboliai – pallium (pallium) ir žvejo žiedas. 

Pallium yra balta vilnos juosta su penkiais raudonais išsiuvinėtomis kryžiais, simbolizuojančiais ganytojo misiją ir bendravimą su visuotine bažnyčia. 

Ji iš audėjos benediktinės vienuolės iš Santa Cecilia in Urbe, Trastevere, Romoje, iš dviejų trapistų vienuolių avinėlių vilnos, kurie sausio 21 d., Šv. Agnesos šventėje, laimina avinėlius.

Pallium tvirtinamas trimis smeigtukais, primenančiais kryžiaus vinis, ir nešiojamas ant pečių.

Žvejo žiedas, kurį pristatė kardinolas Giovanni Battista Re, simbolizuoja ryšį su šventuoju Petru, pirmuoju apaštalu ir žveju, kuris laikomas pirmuoju popiežiumi, ir popiežiaus apaštališkąja misija. 

Jis pagamintas iš gryno aukso. 

Ant jo išgraviruota Šv. Petro valtis, apsupta naujojo popiežiaus vardo. Papuošalo plotis yra beveik 11 cm.

Anksčiau naudotas kaip popiežiaus dokumentų antspaudas, žiedas dabar yra simbolis, kuris po pontifikato mirties sulaužomas, sunaikinamas arba panaikinamas.

Intronizacijos etapai

Bendradarbiaujantys kardinolai, apsirengę baltais liturginėniais drabužiais, pasveikino išpažinties altorių Šv. Petro bazilikoje. 

Popiežius priėjo prie altoriaus, pabučiavo jį, o diakonas paėmė Evangelijų knygą. Tada pontifikas nusileido į Šv. Petro kapą bazilikoje, kad pasimelstų.

Kardinolas protodiakonas iš relikvijoriaus paėmė paliją ir žvejo žiedą. Kardinolai procesija nuėjo prie Šv. Petro aikštės, juos sekė popiežius.

Palija, žiedas ir Evangelijų knyga buvo padėti ant altoriaus.

Popiežius nusilenkė, apėjo altorių ir pradėjo šventę. 

Šventės skaitiniai buvo iš Izaijo 26:1-4 (pirmasis skaitinys); Psalmių 117; 1 Petro 5:1-5, 10-11 (antrasis skaitinys); ir Jono 21:15-19 (Evangelija).

Kardinolas, lydimas vicedekano ir valstybės sekretoriaus, įteikė pontifikui pallium ir žiedą.

Popiežius palaimino Evangelijų knygą ir priėmė pallium ant savo pečių, po to kardinolas uždėjo žvejo žiedą ant popiežiaus kairės rankos bevardžio piršto. 

Tada pontifikas palaimino Evangelijų knygą keturiose kryptyse, chorui ir susirinkusiems giedant.

Katalikų bažnyčios atstovai pagerbė naują popiežių, tarp jų trys pirmieji kiekvienos pakopos (vyskupų, kunigų ir diakonų) kardinolai; vienas vyskupas, vienas kunigas ir vienas diakonas; du generaliniai vyresnieji (vienas vyras ir viena moteris); sutuoktinių pora; ir po vieną berniuką ir mergaitę (kiekvienas iš jų konfirmuotas) iš kiekvieno žemyno.

Pamokslo pabaigoje popiežius Leonas XIV suteikė tradicinį palaiminimą „miestui ir pasauliui“.

Po savaitės, sekmadienį, gegužės 25 d., 17 val., Leonas užims Romos „cathedra“ (vyskupo kėdę) Švenčiausiojo Gelbėtojo ir Šventųjų Jono Krikštytojo ir Jono Evangelisto bazilikoje Lateranoje, lotynų kalba žinomoje kaip „Omnium urbis“.

Kas žinoma apie naująjį Romos popiežių

69-metis kardinolas Robert Prevo, kilęs iš Čikagos, tapo pirmuoju amerikiečiu pontifiku ir priėmė Leono XIV vardą. 

Jo likimą nusprendė 133 kardinolai iš viso pasaulio, išrinkdami jį Romos popiežiumi po Romos popiežiaus Pranciškaus mirties, kuris mirė balandžio 21 d. 

Ankstesnis pontifikas prieš mirtį ilgai sirgo.

Gegužės 8 d. Leonas XIV pirmą kartą kreipėsi į tikinčiuosius iš Šv. Petro bazilikos balkono.

"Taika jums visiems. Brangiausi broliai ir seserys, tai pirmasis prisikėlusio Kristaus pasveikinimas. 

Norėčiau pasveikinti jūsų šeimas, visus jus, kur bebūtumėte. Telaimina jus visi„, – sakė jis italų kalba.

Šaltinis: focus.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder