Pasaulis turi intensyviau ruoštis ekstremaliems karščiams

Po siaubingai aukštų temperatūrų Kanadoje ir JAV klimato mokslininkų grupė įspėja – pasaulis turi intensyviau ruoštis ekstremaliems karščiams, kurie gali smogti greičiau ir stipriau, nei buvo prognozuota anksčiau, rašo theguardian.com.

Birželio paskutinę savaitę susidaręs šilumos kupolas virš Britų Kolumbijos, Vašingtono, Portlando ir Oregono sumušė dienos temperatūros rekordus daugiau nei 5 laipsniais, o kai kuriose vietose temperatūra šoktelėjo taip aukštai, kaip nebuvo įmanoma nuspėti, sakė ekspertai.

Jų teigimu, klimato kaita peržengė pavojingą slenkstį.

Pirmoji karščio bangos analizė, paskelbta liepos pradžioje, parodė, kad dėl žmogaus sukeltų klimato pokyčių ekstremalūs orai bent 150 kartų labiau tikėtini.

Temperatūra dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo kyla visame pasaulyje, o mokslininkai jau seniai prognozavo, kad šilumos rekordai bus fiksuojami vis dažniau.

Tačiau naujojo tyrimo autoriai teigė, kad naujausias atšilimo šuolis viršijo net blogiausius klimato modelių scenarijus.

Tai privertė juos permąstyti karščio bangas ir apsvarstyti galimybę, kad panašius temperatūros šuolius gali patirti ir kitos pasaulio vietos, įskaitant Jungtinę Karalystę.

„Tai neabejotinai didžiausias šuolis rekorde, kokį tik esu mačiusi“, – sakė dr. Friederike Otto,

Oksfordo universiteto aplinkos pokyčių instituto direktorė, viena iš „World Weather Attribution“ („Pasaulio orų priskyrimo“) grupės narių, kurie sukūrė naujausią tyrimą.

„Kalbant apie tai, kam turime pasiruošti…

Mes tikrai neturėtume tikėtis, kad karščio bangos bus tokios, kokios buvo praeityje.“

Dabar pagrindinis dėmesys skiriamas tam, ar karščio bangų paveiktoms vietovėms tiesiog nepasisekė, ar klimatas peržengė pavojingą slenkstį ir perėjo į naują etapą, kai lengvas atšilimas pasaulyje gali greičiau sukelti ekstremalias temperatūras.

Kol kas nėra mokslinio sutarimo šiuo klausimu, tačiau mokslininkai dabar pirmumo tvarka tirs, ar papildomi klimato sutrikimai, tokie kaip sausra ar atmosferos sraujymės (dar vadinamos oro upėmis), gali sustiprinti karščio bangas.

Sidebar placeholder