Paskelbti Nobelio fizikos premijos laimėtojai

2023 metų Nobelio fizikos premijos laimėtojais paskelbti trys mokslininkai: Pierre‘as Agostini (Prancūzija), Ferencas Krauszas (Vengrija-Austrija) ir Anne L‘Huillier (Prancūzija-Švedija) už eksperimentus, kurie suteikė žmonijai naujų priemonių elektronų pasauliui atomuose ir molekulėse tyrinėti, pranešė Švedijos karališkoji mokslų akademija.

Mokslininkai buvo įvertinti „už eksperimentinius metodus, kuriais generuojami atosekundiniai šviesos impulsai elektronų dinamikai medžiagoje tirti“, – teigė akademija.

Greitai vykstantys įvykiai, žmonių suvokimu, pereina vienas į kitą, panašiai kaip filmas, sudarytas iš nejudančių vaizdų, suvokiamas kaip nenutrūkstamas judėjimas.

„Jei norime tyrinėti išties trumpus įvykius, mums reikia specialios technologijos. Elektronų pasaulyje pokyčiai įvyksta per kelias dešimtąsias atosekundės dalis: atosekundė yra tokia trumpa, kad vienoje sekundėje jų yra tiek, kiek sekundžių būta nuo visatos gimimo“, – sakoma akademijos pranešime spaudai.

„Pierre‘as Agostini, Ferencas Krauszas ir Anne L‘Huillier pademonstravo būdą, kaip sukurti itin trumpus šviesos impulsus, kurie gali būti naudojami matuoti greitiems procesams, kurių metu elektronai juda arba keičia energiją“, – sakoma jame.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder