Paslaptinga medžiaga, dengusi 3600 metų senumo mumijas, pasirodė esantis seniausias sūris
Tyrėjai paslaptingą medžiagą, išteptą ant kelių mumijų, palaidotų Xiaohe kapinėse šiaurės vakarų Kinijos Tarimo baseine, aptiko maždaug prieš du dešimtmečius.
Dabar DNR tyrimai parodė, kad paslaptinga lipni medžiaga buvo kefyro sūris - probiotinis minkštasis sūris - ir kad jis buvo gaminamas naudojant karvių ir ožkų sūrį prieš tūkstančius metų, teigiama žurnale „Cell“.
Sūryje buvo kelių rūšių bakterijų ir grybų, įskaitant Lactobacillus kefiranofaciens ir Pichia kudriavzevii, kurių abiejų randama šiuolaikinio kefyro grūduose. Šie grūdai yra „simbiotinės kultūros“, sudarytos iš bakterijų ir mielių mišinio, kurios fermentuoja pieną į sūrį, panašiai kaip „rūgpienis“, teigiama pranešime.
„Tai seniausias žinomas kada nors atrastas sūrio pavyzdys pasaulyje. Tokius maisto produktus, kaip sūris, labai sunku išsaugoti tūkstančius metų, todėl tai reta ir vertinga galimybė“, - pareiškime teigė Kinijos mokslų akademijos stuburinių paleontologijos ir paleoantropologijos instituto Pekine paleontologas Qiaomei Fu, vyriausiasis tyrimo autorius.
K. Fu pridūrė, kad „išsamūs senovinio sūrio tyrimai gali padėti geriau suprasti mūsų protėvių mitybą ir kultūrą“.
Tyrėjai taip pat nustatė, kad grūdai L. kefiranofaciens buvo glaudžiai susiję su panašiais, kilusiais iš Tibeto.
Nustatydami bakterijų genų seką, tyrėjai galėjo „atsekti, kaip probiotinės bakterijos evoliucionavo per pastaruosius 3600 metų“, sakoma pranešime.
„Mūsų stebėjimai rodo, kad kefyro kultūra šiaurės vakarų Kinijos Sindziango regione buvo palaikoma nuo bronzos amžiaus“, - sakė Fu. „Galime stebėti, kaip bakterijos evoliucionavo per pastaruosius 3 000 metų. Be to, tyrinėdami pieno produktus, galime susidaryti aiškesnį vaizdą apie senovės žmonių gyvenimą ir jų sąveiką su pasauliu.“
Tačiau lieka nežinoma, kodėl šie žmonės buvo ištepti sūriu.
Šaltinis: unian.net
Rašyti komentarą