Prašymai ir grasinimai: Rusija paprašė Indijos išsivaduoti iš finansinės izoliacijos

Pagrindinė tarptautinė kovos su pinigų plovimu organizacija birželį gali įtraukti Rusiją į pilkąjį, o gal net juodąjį sąrašą, pastaruoju atveju prilygindama ją tokioms šalims kaip Šiaurės Korėja, Iranas ir Mianmaras. Maskva deda milžiniškas pastangas, kad taip neatsitiktų, praneša "Bloomberg".

Ji prašo draugiškų šalių ją paremti, priešingu atveju grasina ekonominio bendradarbiavimo problemomis, teigiama agentūros matytuose dokumentuose ir apie Rusijos pastangas žinančių pareigūnų, įskaitant Vakarų šalių, pasakojimuose.

Ypač didelis spaudimas daromas Indijai, išsiaiškino "Bloomberg".

Nuo karo pradžios Maskva ne kartą prašė Naujojo Delio paramos, nurodydama, kad priešingu atveju būtų pakenkta prekybos ir verslo ryšiams, įskaitant Rusijos ginklų tiekimą, bendradarbiavimą naftos ir transporto sektoriuose ir pan.

Rusijos valdžios institucijos baiminasi, kad šalis bus dar labiau finansiškai izoliuota tarptautiniu mastu, jei pablogės jos padėtis Finansinių veiksmų darbo grupėje (FATF).

Ši grupė 2022 m. nustatė tam tikrus apribojimus Rusijos veiklai organizacijoje, o 2023 m. vasario 24 d., per invazijos į Ukrainą metines, sustabdė jos narystę (tai įvyko pirmą kartą).

Ukraina ragina imtis naujų priemonių - įtraukti Rusiją į juodąjį sąrašą arba įtraukti ją į pilkąjį sąrašą.

FATF yra tarpvyriausybinė organizacija, kuri rengia pasaulinius kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu standartus ir vertina nacionalinių sistemų atitiktį šiems standartams.

Daugiau kaip 200 šalių, įskaitant Rusiją, įsipareigojo laikytis FATF standartų.

Morkos ir lazdos Indijai

Šių metų gegužę Rusijos valstybinė agentūra įspėjo Indijos pareigūnus apie daugybę nenuspėjamų ir neigiamų pasekmių abiejų šalių bendradarbiavimui gynybos, energetikos ir transporto srityse, jei FATF imsis naujų priemonių prieš Rusiją, pranešė "Bloomberg", remdamasi pareigūnais.

Agentūra paragino Indiją "garsiai" pasisakyti prieš Ukrainos bandymus įtraukti Rusiją į juodąjį sąrašą ir pažymėjo, kad net patekimas į pilkąjį sąrašą sukeltų sunkumų.

Agentūros dokumente teigiama, kad kiltų pavojus šiems projektams:

  • "Rosneft" ir Indijos "Nayara Energy" (Indijos bendrovė, kurios 49 proc. akcijų priklauso Rusijai ir kuriai priklauso antra pagal dydį Indijos naftos perdirbimo gamykla);
  • Rusijos ginklų eksportas ir karinis-techninis bendradarbiavimas;
  • Rusijos pasiūlymai dėl bendrų projektų aviacijos pramonėje, pateikti vasario mėn. vykusioje parodoje "Aero India 2023";
  • technologinis ir energetinis bendradarbiavimas dėl Kudankulamo AE (didžiausios Indijos atominės elektrinės);
  • Rusijos geležinkelių logistikos ir Indijos konteinerių korporacijos bendradarbiavimo susitarimas.

Agentūros dokumente FATF sprendimas sustabdyti Rusijos narystę vadinamas politizuotu ir nepagrįstu, pažymėjo "Bloomberg".

Pati agentūra neįvardijama, tačiau vasario mėnesį paskelbtame "Rosfinmonitoring" pareiškime buvo vartojami panašūs žodžiai.

Jame teigiama, kad FATF sprendimas yra "politizuotas" ir "nepagrįstas", "nesiremia nustatytomis procedūromis ir viršija organizacijos įgaliojimus".

Jis "prieštarauja FATF tikslams apsaugoti finansų sistemas ir visą ekonomiką nuo pinigų plovimo, teroristų finansavimo ir masinio naikinimo ginklų platinimo grėsmių", - teigė "Rosfinmonitoring".

FATF susirūpinimą keliantys klausimai

FATF pareiškė, kad, nepaisant narystės sustabdymo, Rusija ir toliau yra atsakinga už savo įsipareigojimų vykdymą, o organizacija svarstys jai taikomas priemones kiekviename plenariniame posėdyje.

Kitas posėdis įvyks birželio mėn.

FATF sprendimas nenustato apribojimų finansų įstaigoms Rusijoje ir užsienyje, o Maskva ir toliau kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, pažadėjo "Rosfinmonitoring".

Tuo tarpu FATF jau išreiškė susirūpinimą dėl to, kaip Rusijos įsiveržimas į Ukrainą veikia kovą su neteisėtomis finansinėmis operacijomis ir tarptautinės finansų sistemos saugumą, teigė advokatų kontoros "Debevoise & Plimpton", kuri specializuojasi būtent sankcijų srityje, ekspertai.

Pačią Rusiją kelios Europos šalys ir Europos Parlamentas pripažino terorizmo rėmėja (nors šie politiniai sprendimai neturi teisinių pasekmių).

JAV, kur tokios pasekmės, įskaitant finansinių, verslo ir kitų ryšių nutraukimą, yra išdėstytos įstatymuose, dėl šios priežasties nesiryžta tokiam žingsniui.

Tačiau Vašingtonas sausį pripažino Vagnerio PMC "tarptautine nusikalstama organizacija", o pirmadienį Valstybės departamento atstovas Matthew Milleris pareiškė: PMC gali tiekti ginklus karui Ukrainoje per trečiąsias šalis, ypač naudodamasi suklastotais dokumentais - per Afrikos valstybę Malį.

Be to, Rusija perka ginklus iš Irano ir galbūt iš KLDR, kurios yra įtrauktos į FATF juodąjį sąrašą. Į pilkąjį sąrašą įtrauktos 23 šalys, įskaitant Albaniją, Turkiją, Pietų Afriką ir kitas.

Net ir įtraukus į pilkąjį sąrašą Maskvai būtų sunku įvykdyti savo įsipareigojimus tiekti ginklus Indijai ir vykdyti kitus su ja susijusius projektus, agentūrai "Bloomberg" sakė su padėtimi susipažinęs pareigūnas.

Gegužės pradžioje paskelbtame Rusijos dokumente teigiama, kad Indija naudojasi "ypatingu pasitikėjimu" FATF ir apgailestauja, kad ji neprieštaravo Rusijos pašalinimui iš sąrašo.

Agentūrai "Bloomberg" nepavyko išsiaiškinti, kaip Naujasis Delis reagavo į Maskvos prašymus. Abiejų šalių vyriausybės neatsakė į prašymus pateikti komentarus.

Beprecedentė rizika

Nors Vakarai Rusijai jau įvedė rekordiškai daug sankcijų, jai pavyko sušvelninti finansinį smūgį plečiant ekonominį bendradarbiavimą su Indija ir Kinija.

Būtent jos tapo pagrindinėmis Rusijos naftos ir naftos produktų pirkėjomis.

Tačiau, įtraukus Rusiją į juodąjį sąrašą, net ir joms bus sunku tęsti verslą su Rusija.

Beprecedentis sprendimas sustabdyti Rusijos narystę ir FATF pareiškimo formuluotės "pabrėžia riziką, kurią gali kelti sandoriai su Rusija arba susiję su Rusija", - pažymėjo "Debevoise & Plimpton".

Organizacija atkreipė dėmesį į "Rusijos prekybą ginklais su šalimis, kurioms netaikomos sankcijos, ir jos kenkėjišką veiklą kibernetinėje erdvėje, pabrėždama, kad būtina išlaikyti budrumą dėl rizikos, susijusios su bandymais apeiti [sankcijų] priemones Rusijai", nurodo advokatų kontora.

Tačiau jei Rusija bus įtraukta į pilkąjį arba juodąjį sąrašą, kitos šalys, taip pat bankai, investicinės įmonės ir mokėjimo sistemos turės daug atidžiau tikrinti finansinius sandorius ir rimčiausiais atvejais imtis atsakomųjų priemonių tarptautinei finansų sistemai apsaugoti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder