Prigožinas patvirtino: „Wagner“ samdiniai nežengs į Maskvą ir grįš į savo pozicijas

(11)

Jevgenijui Prigožinui viešai pažadėjus, kad šis atkeršys už apie jo praneštus Rusijos kariuomenės veiksmus prieš „Wagner“ samdinių grupuotę, visoje Rusijoje prasidėjo sujudimas.

Į Rostovą prie Dono jau po vidurnakčio įvažiavo karinis konvojus, staigiai užėmęs pagrindinius administracinius pastatus, pats Jevgenijus Prigožinas viešai giriasi, kad pro užkardas jo daliniai pravažiavo ramiai.Digital Matter icon

Kremlius po J.Prigožino pareiškimų nurodė keletui Rusijos regionų būti parengtyje – įvairiuose miestuose sustiprintos pajėgos. Rostove prie Dono iškart pradėti ginkluoti šauktiniai, šiame mieste ir Maskvoje paskelbti planai „Tvirtovė“.

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie galimą paniką Vladimiro Putino administracijoje ir net neatmetamą pilietinio karo scenarijų.

Tačiau samdinių grupuotės Wagner vadovas Jevgenijus Prigožinas paskelbė, kad stabdo "teisingumo žygį" ir pasuka kolonas atgal į lauko stovyklas.

Praėjus dienai nuo maišto, kurį prezidentas Vladimiras Putinas pavadino "išdavyste" ir "išdavyste", o FSB kvalifikavo kaip "ginkluotą maištą", pradžios, J. Prigožinas sakė nusprendęs atšaukti sukilimą, kai jo kovotojai buvo nutolę nuo Maskvos mažiau nei 200 km.

"Mes nepraliejome nė lašo savo kovotojų kraujo. Dabar atėjo momentas, kai (kraujas) gali būti pralietas.

Todėl, suprasdami atsakomybę, kad vienoje pusėje bus pralietas rusų kraujas, apsukame savo kolonas ir pasitraukiame.

Grįžtame į lauko stovyklas, kaip ir planuota", - sakė Prigožinas.

Derybas su A. Prigožinu, susitaręs su prezidentu Vladimiru Putinu, vedė Vakarų nepripažintas Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka, pranešė jo spaudos tarnyba.

Minsko teigimu, derybos truko visą dieną ir jų rezultatas - "Wagner" kovotojams pasiūlytas "absoliučiai naudingas ir priimtinas situacijos sprendimo variantas su saugumo garantijomis".

Nei Wagner, nei Lukašenkos spaudos tarnyba nepranešė, koks tiksliai buvo susitarimas ir ar buvo įvykdyti pirminiai Prigožino reikalavimai - Gynybos ministerijos ir Generalinio štabo vadovų Sergejaus Šoigu ir Valerijaus Gerasimovo atsistatydinimas.

"Akivaizdu, kad viskas buvo išspręsta kaip komercinio sandorio dalis.

Sukilimas atrodė bauginančiai, privertęs surengti neeilinį Vakarų lyderių susitikimą, tačiau po to, kai Prigožinas be kovos užėmė Rostovą, o paskui sparčiai judėjo sostinės link, iš to nebuvo jokio politinio projekto.

Tačiau buvęs virėjas išlieka svarbiu Rusijos politikos žaidėju, pažymi Galiamovas: "Visi matė, kad sistema pasirodė esanti skylėta ir negalėjo suteikti jam jokio pasipriešinimo.

Mobilizavusi ginkluotąsias pajėgas, Federalinę gvardijos tarnybą ir FSB, sugriovusi kelius ir užminavusi, pasak vietinių gyventojų, tiltus Voronežo ir Maskvos srityse, Rusijos valdžia buvo bejėgė prieš privačią buvusio Sankt Peterburgo restorano savininko armiją, kurią jis pats įvertino 25 000 žmonių.

Bandydami sustabdyti Prigožiną, Gynybos ministerijos kariai per mažiau nei parą prarado lėktuvą IL-22, du elektroninės kovos sraigtasparnius Mi-8, sraigtasparnį Mi-35, kovinę mašiną "Tigras" ir karinį KamAZ (Oryx skaičiavimais). Vagnerio PMC per šį procesą neteko tik vieno UAZ.

Galimos problemos dėl 62-ejų metų Prigožino buvo aptartos per susitikimus Kremliuje, tačiau V. Putinas iki paskutinės minutės atmetė jo konfliktą su Gynybos ministerija, dėl to situacija tapo visiška krize, laikraščiui "The Moscow Times" teigė su situacija susipažinę šaltiniai.

"Vadovas [prezidentas V. Putinas] savo politikoje iki paskutinės akimirkos bandė užimti nusišalinusią poziciją nuo vykstančių konfliktų ir privedė situaciją iki absurdo", - sakė vienas kabineto pareigūnas.

"Dauguma žmonių Kremliuje numotų ranka, papurtytų galvą ir pasakytų: 'Taip, tai tiesa. Bet tai ne mūsų reikalas. Tegul tai sutvarko kiti", - sakė kitas šaltinis. 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder