Jurijus Borisovas

"Roskosmos" vadovas skundėsi dėl visų Vakarų partnerių praradimo ir nesėkmingos kosmoso programos

Valstybinio 2023 m. kosminių paleidimų plano nepavyko įvykdyti, pirmadienį pareiškė "Roskosmos" vadovas Jurijus Borisovas.

Pasak jo, per metus valstybinė kosmoso korporacija įvykdė 19 paleidimų - 3 mažiau nei pirmaisiais metais.

Palyginti su prieškariniais 2021 m., paleidimų skaičius sumažėjo ketvirtadaliu, arba 6 vienetais, o jei lyginsime su 2000-ųjų pradžia - beveik perpus.

Dabartiniai "Roskosmos" rezultatai tapo kone prasčiausi per visą šiuolaikinę Rusijos istoriją: valstybinė korporacija mažiau paleidimų atliko tik kartą - 2020 m., pandemijos ir "blokadų" fone.

Tuomet jų skaičius sumažėjo iki 16, remiantis "Gunter's Space Page" skaičiavimais.

J. Borisovas teigė, kad 2023 m. kosminės programos nesėkmę lėmė problemos UAB "Rusijos kosminės sistemos" dukterinėje įmonėje "Tiksliųjų prietaisų tyrimų institutas" (NII TP), kuriai nuo 2022 m. rudens taikomos JAV sankcijos.

Sankcijų priemonės dėl karo Ukrainoje atkirto "Roscosmos" nuo pagrindinių užsienio klientų ir partnerių. Anksčiau apie 70 proc. valstybinės korporacijos išorės sutarčių buvo išrikiuota su Europos ir JAV šalimis, o šiandien šis skaičius praktiškai sumažėjo iki nulio, skundėsi J. Borisovas (jį citavo "Kommersant").

Jis pridūrė, kad paskutinis bendras "Roskosmos" ir Vakarų šalių projektas tebėra Tarptautinės kosminės stoties (TKS) darbas.

Pasak J. Borisovo, dabar vyksta derybos su NASA dėl tolesnio bendradarbiavimo.

Prieš ketvirtį amžiaus Rusija buvo orbitinių raketų paleidimo į orbitą lyderė - "Roskosmos" per metus įvykdydavo daugiau kaip 30 paleidimų, palyginti su 28 JAV, 12 Europos ir penkiais Kinijos (nuo 2000 m.).

Tačiau nuo to laiko JAV paleidimų skaičių padidino 3,8 karto ir pernai jų buvo 108.

Kinija aplenkė Rusiją daugiau nei tris kartus: pernai ji atliko 63 paleidimus ir per pastaruosius 24 metus jų skaičių padidino daugiau nei 13 kartų.

Ketverius metus iš eilės "Roskosmos" dirba nuostolingai: su kaupu 2020-2022 m. valstybinė korporacija prarado apie 90 mlrd. rublių.

Pasak J. Borisovo, siekiama 2024 m. pasiekti pelningumo ribą ir įvykdyti bent 40 raketų paleidimų.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder