rupijos

Rusija negali gauti 39 mlrd. dolerių už Indijai parduotą naftą

(6)

11 kartų padidinę naftos tiekimą Indijai ir dėl sankcijų pradėję prekybą nacionalinėmis valiutomis, Rusijos eksportuotojai susiduria su negalėjimu gauti pinigų už parduotą naftą.

Indijos bankuose pakibo apie 39 mlrd. dolerių, o naftos bendrovės negali jų grąžinti Rusijai, agentūrai "Reuters" sakė bankų šaltinis.

Į šią sumą įeina Indijos rupijos, kurias eksportuotojai gauna vietoj pasaulinės valiutos. Jei tikėtume bankininku, nuo praėjusių metų egzistuojanti problema įgavo milžinišką mastą: pagal valiutos kursą pakibusi suma yra apie 3,6 trilijono rublių.

Tai yra metinis visos nacionalinės ekonomikos rėmimo programos biudžetas (3,5 trilijono rublių), beveik tris kartus didesnis už visos aukštojo mokslo sistemos metinį biudžetą (1,36 trilijono rublių per metus) ir daugiau kaip 11 kartų didesnis už didžiųjų regionų, tokių kaip Novosibirsko ar Nižnij Novgorodo sritys, metinius biudžetus (300 mlrd. rublių).

Panaudoti rupijų, kurias Rusija gauna už į Indiją parduotas prekes, šiuo metu neįmanoma.

Rupijų išėmimą iš Indijos stabdo vietos taisyklės: Indijos centrinis bankas draudžia savo valiutos cirkuliaciją už šalies ribų.

Prekių tiekimai iš Indijos, už kuriuos būtų galima išleisti rupijas, yra nereikšmingi: 2023 m. sausio-gegužės mėn. jie sudarė tik 639 mln. dolerių, o Rusijos eksportas į Indijos rinką buvo 40 kartų didesnis - 26,5 mlrd. dolerių.

Indijos pramonės konfederacijos prezidentas Dineshas rugpjūčio 16 d. Delyje surengtame brifinge pripažino, kad problemos sprendimas dar nerastas.

Pasak jo, prekybos disbalanso priežastis - Rusijai įvestos sankcijos: dėl to atsiskaitymai doleriais yra pernelyg rizikingi. "(Rusijos bendrovėse sukaupta didelė rupijų suma) negali būti panaudota.

Dabar vis dar ieškome mechanizmo", - sakė Dineshas (jį citavo "Vedomosti").

Sprendimo ieškoma bent jau nuo praėjusių metų rudens ir kol kas jis pasirodė esąs bevaisis.

Kovo mėnesį "Mosbirzhi" plėtros generalinis direktorius Kirilas Pestovas skundėsi, kad rupijų negalima įvežti į Rusiją ir konvertuoti į rublius.

Pasak jo, Rusijos įmonės kaupia rupijas nuo praėjusių metų vidurio, o Maskva laukė atitinkamų Indijos centrinio banko sprendimų. Tačiau jų nesulaukė.

Bandymas susitarti dėl prekių pirkimo už rupijas taip pat nuėjo perniek. Dar lapkričio mėnesį Rusijos pareigūnų delegacija atvyko į Naująjį Delį ir pateikė maždaug 500 prekių, kurias Indija galėtų parduoti Rusijai, sąrašą.

Jame buvo stūmokliai, alyvos siurbliai, uždegimo ritės, bamperiai, tekstilės pramonei skirta įranga, įskaitant verpalus ir dažus, ir beveik 200 metalurgijai skirtų prekių.

Antrasis vizitas įvyko sausio mėn.; praėjus aštuoniems mėnesiams procesas vis dar nepajudėjo į priekį. 

"Tai problema", - pripažino Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas gegužės mėnesį Indijoje vykusiame ŠBO susitikime. - Mums reikia panaudoti šiuos pinigus.

Tačiau norint tai padaryti, šias rupijas reikia konvertuoti į kitą valiutą, ir apie tai dabar diskutuojama.

THE MOSCOW TIMES

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder