Volodymyras Zelenskis

Rusija neigia šaukianti 1 mln. rezervistų, Zelenskis ragina rusus protestuoti arba pasiduoti

Kremlius neigia pranešimą, esą bus  šaukiamas 1 mln. rezervistų siekiant sustiprinti silpnėjančią karinę pažangą Ukrainoje, praėjus dienai po to, kai įsakas dėl dalinės mobilizacijos sukėlė baimę ir protestus visoje Rusijoje,

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį per televiziją transliuotoje kalboje pranešė pasirašęs įsaką mobilizuoti 300 tūkst. rezervistų.

Laikraštis „Novaja Gazeta“, kurio leidyba Rusijoje uždrausta, pranešė, kad V. Putinas davė leidimą Rusijos gynybos ministerijai mobilizuoti iki 1 mln. rezervistų. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį komentaruose, kuriuos citavo Rusijos naujienų agentūros, tai pavadino melu.

Beveik kiekvienoje Rusijos šeimoje yra rezervistų, o žinia apie mobilizaciją sukėlė gyventojų neramumus ir iškėlė klausimų, ar Maskva dabar nelaiko savęs tikro karo su Ukraina dalyve.

D. Peskovas sakė, kad vyriausybė vis dar laiko konfliktą „specialiąja karine operacija“ – šiuo žodžių junginiu apibūdinamas septynis pastaruosius mėnesius vykdomas įnirtingas puolimas prieš kaimyninę valstybę.

Šaukimai į kariuomenę bus išduodami daugiausia vyrams, neseniai atlikusiems karinę tarnybą. D. Peskovas sakė, kad Gynybos ministerija pati sprendžia, iki kokio amžiaus kariai turėtų būti šaukiami į kariuomenę.

D. Peskovas taip pat neigė ir vadino perdėtais pranešimus apie karinei tarnybai tinkamų vyrų mėginimus masiškai išskristi į į Turkiją ir kitas šalis.

Turkijos vežėjai pranešė, kad praėjus kelioms valandoms po V. Putino pranešimo smarkiai išaugo bilietų į vieną pusę paklausa, o Suomija užfiksavo padidėjusį transporto srautą prie Rusijos sienos.

Antikariniai protestai kilo 38 Rusijos miestuose, o kai kurie gavusieji šaukimus į kariuomenę trečiadienio vakarą buvo sulaikyti mitinguose, pranešė pilietinių teisių grupė „OVD-Info“.

Nepriklausoma stebėsenos organizacija pranešė, kad daugiau kaip 1 300 protestuotojų buvo sulaikyti, o kai kuriems iš jų buvo liepta atvykti į karinius komisariatus patikrai.

Pranešama, kad Maskvoje buvo sulaikyta apie 530 protestuotojų, o Sankt Peterburge – 480. „OVD-Info“ teigė, kad policija kelis iš jų sužeidė. Maskvoje vienas jaunuolis patyrė smegenų sukrėtimą, o viena jauna moteris prarado sąmonę, pranešė organizacija. Taip pat teigiama, kad sulaikyti devyni žurnalistai.

Valdžios institucijos protestų nekomentavo.

Paprastai po nakties, praleistos policijos areštinėje, sulaikytieji baudžiami piniginėmis baudomis arba tolesniu sulaikymu. Kai kuriems iškeliamos baudžiamosios bylos. Pirmosiomis savaitėmis po vasario 24 dienos per protestus buvo sulaikyta 15 tūkst. žmonių.

Nuo to laiko Rusija dar labiau sugriežtino bausmes už pasipriešinimą karui.

V . Zelenskio raginimas rusams

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienio vakaro vaizdo kreipimesi paragino rusus imtis veiksmų prieš mobilizaciją.

„Protestuokite! Kovokite! Bėkite! Arba tapkite ukrainiečių karo belaisviais! Tai jūsų išlikimo galimybės“, – sakė V. Zelenskis.

Jis sakė, kad Ukrainoje jau žuvo 55 tūkst. rusų karių, ir taip pat kreipėsi į pašauktų tarnauti rusų vyrų motinas ir žmonas.

„Neabejokite – jūsų šalies vadovų vaikai nedalyvaus kare prieš Ukrainą. Tie, kurie priima sprendimus jūsų šalyje, savo vaikus saugo. O jūsų vaikų niekas net nepalaidoja“, – sakė jis.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai
Sidebar placeholder