Rusija patrigubino slaptas naftos eksporto operacijas

Rusija patrigubino slaptas naftos eksporto operacijas

(1)

Rusija vis dažniau slepia savo naftos ir naftos produktų eksporto operacijas, kad Vakarų šalys negalėtų stebėti sankcijų įgyvendinimo, - rašo "The Moscow Times"..

Antrąjį ketvirtį mažiausiai 47 mln. barelių buvo perkrauta jūroje iš vieno laivo į kitą tanklaiviais, kurie išjungė atsakiklius, leidžiančius nustatyti laivo buvimo vietą.

Tai rodo "S&P Global" atlikta analizė.

Tai nėra daug, palyginti su bendru jūrų eksporto kiekiu (Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, balandžio-birželio mėnesiais Rusija eksportavo 7,3-8,3 mln. barelių naftos ir naftos produktų per dieną), tačiau daugiau nei tris kartus daugiau nei pirmąjį ketvirtį - 15 mln. barelių.

O prieš metus, 2022 m. II ketvirtį, iš viso tyliai buvo perkrauta tik keli milijonai barelių.

Perkrovimo jūroje praktikoje nėra nieko neįprasto: nedideli tanklaiviai gali gabenti naftą iš uosto, perkraudami ją į supertanklaivį, kuris vėliau leidžiasi į ilgą kelionę.

Pasitaiko, kad tai daroma ir su išjungtais atsakikliais, nors tokios operacijos dažniausiai būdingos sub-sankcionuotiems pristatymams.

Vis dėlto Rusijos veikla čia ypač pastebima (tiksliau, slepiama): S&P duomenimis, antrąjį ketvirtį rusiška nafta sudarė pusę viso pasaulio slapto perkrovimo apimčių.

"Kuo mažiau pasaulio bendruomenė žino, tuo geriau Rusijai", nes Vakarų šalys, norėdamos veiksmingai įgyvendinti sankcijas, turi žinoti tikruosius jos veiksmus, sako Elizabeth Brough, Amerikos verslo instituto vyresnioji mokslo darbuotoja.

"Visiškai jas nuslėpti labai sunku, bet jie [Rusija] tai apsunkina, išjungdami [automatinio atpažinimo sistemas] laivuose", - priduria ji.

Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje per antrąjį ketvirtį įvyko 394 perkrovimai iš vieno laivo į kitą su išjungtais atsakikliais, o prieš ketvirtį jų buvo 266.

Metų pradžioje Rusijai teko maždaug pusė tokių operacijų visame pasaulyje, o balandžio-birželio mėn. jau du trečdaliai.

Pasak konsultacijų bendrovės "Windward" analitikų, naftos tiekimo šaltinio slėpimas leidžia Rusijai ją parduoti šalims, kurios visiškai uždraudė importą:

"Nepaisant sankcijų, rusiška nafta vis dar patenka į Europą."

Tačiau Deividas Tannenbaumas (David Tannenbaum) iš "Blackstone Compliance Services" mano, kad pagrindinis slaptų operacijų tikslas - ir toliau gauti Vakarų draudimo ir finansines paslaugas, nepaisant to, kad nafta parduodama brangiau nei G7 ir Europos Sąjungos nustatyta 60 JAV dolerių už barelį riba.

Iš "S&P Global" atliktos analizės matyti, kad iš 93 tanklaivių, kurie II ketvirtį dalyvavo slaptose naftos perkrovimo operacijose Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, 43 buvo apsidraudę Londone įsikūrusioje turto draudikų organizacijoje "International Group of P&I Clubs".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder