Zaporožės atominė elektrinė

Rusijai priklausanti Zaporožės atominė elektrinė po gaisrų antrą dieną atjungta nuo elektros tinklo

(1)

Ukrainos Zaporožės atominė elektrinė, kurią laiko Rusijos pajėgos, vis dar atjungta nuo šalies elektros tinklo, praėjus dienai po to, kai buvo atjungta pirmą kartą istorijoje, pranešė šalies branduolinės energetikos operatorius.

"Šiuo metu elektrinės savi poreikiai elektros energijos tiekimui užtikrinami per suremontuotą liniją iš Ukrainos energetikos sistemos", - sakoma penktadienį paskelbtame "Energoatom" pranešime.

Ketvirtadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad elektrinėje "nedelsiant buvo įjungti atsarginiai dyzeliniai generatoriai", kad būtų išvengta "radiacinės katastrofos".

"Pasaulis turi suprasti, kokia tai grėsmė: Jeigu dyzeliniai generatoriai nebūtų įsijungę, jeigu automatika ir mūsų elektrinės personalas nebūtų sureagavę po elektros energijos tiekimo nutraukimo, tada jau būtume priversti įveikti radiacinės avarijos padarinius", - sakė V. Zelenskis per savo naktinį kreipimąsi.

Generatoriai įrengti siekiant tiekti energiją aušinimo siurbliams, kad nutrūkus elektros energijos tiekimui kuras neperkaistų.

"Rusija pastatė Ukrainą ir visus europiečius į situaciją, kuri yra per žingsnį nuo radiacinės katastrofos", - sakė V. Zelenskis ir pridūrė, kad TATENA, JT branduolinės priežiūros tarnybos, pareigūnams turi būti suteikta skubi prieiga prie objekto.

Ketvirtadienį paskelbtame pareiškime "Energoatom" teigė, kad dėl gaisrų netoliese esančioje šiluminėje elektrinėje du kartus atsijungė paskutinė likusi atominės elektrinės elektros energijos tiekimo linija.

Ji pridūrė, kad trys kitos elektrinės linijos "buvo prarastos anksčiau per konfliktą".

Dėl atjungimo "Energoatom" kaltino Rusiją.

"Dėl užpuolikų veiksmų ZNPP (Zaporožės atominė elektrinė) buvo visiškai atjungta nuo elektros tinklo - pirmą kartą elektrinės istorijoje".

Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenka ketvirtadienį pareiškė, kad nuolatinis Rusijos pajėgų buvimas elektrinėje ir šalia jos yra "nuolatinis galimos branduolinės katastrofos sukėlėjas".

"Šiandienos įvykiai yra dar vienas ryškus to patvirtinimas", - sakė jis ir pridūrė: "Kas pasirengęs prisiimti atsakomybę už rytojaus saugumą?"

Haluščenka kreipėsi į tarptautinę bendruomenę, ragindamas užtikrinti branduolinį saugumą, sakydamas, kad "skubi ŽAE deokupacija ir demilitarizacija yra vienintelis būdas Europai ramiai miegoti ir nebijoti branduolinių debesų savo danguje".

Didžiausią Europoje atominę elektrinę nuo kovo mėn. kontroliuoja Rusija.

Susidūrimai aplink kompleksą sukėlė visuotinį susirūpinimą ir baimę dėl katastrofos.

Ukraina apkaltino Rusijos karius, kad jie naudojasi elektrine kaip skydu, todėl kyla rizika, kad elektrinėje gali įvykti katastrofa.

Kremlius savo ruožtu ne kartą kaltino Ukrainos pajėgas apšaudant elektrinę.

Didžiausiai Europos atominei elektrinei iškilo grėsmė.

Tačiau ekspertai sako, kad Černobylio masto katastrofa mažai tikėtina.

Zaporožės atominė elektrinė pagamina apie 20 % Ukrainos elektros energijos, o ilgalaikis atjungimas nuo nacionalinio tinklo būtų didžiulis iššūkis Ukrainai artėjant šaltesniems orams.

Šiuo metu vyksta derybos dėl TATENA vizito į elektrinę.

"Beveik kiekvieną dieną Zaporožės atominėje elektrinėje arba šalia jos įvyksta naujas incidentas.

Negalime sau leisti prarasti daugiau laiko.

Esu pasiryžęs asmeniškai vadovauti TATENA misijai į elektrinę artimiausiomis dienomis, kad padėčiau stabilizuoti ten esančią branduolinės saugos ir saugumo padėtį", - pareiškime teigė TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi.

Anksčiau jis televizijai "France 24" nurodė, kad jie yra "labai, labai arti" susitarimo su Rusija.

Pavojinga padėtis

Tačiau ketvirtadienį įvykęs atjungimas sukėlė susirūpinimą, kad Maskva bando nukreipti Zaporožėje pagamintą elektros energiją į Rusijos okupuotas Ukrainos dalis.

Tokią nuomonę pirmadienį išsakė "Energoatom" generalinis direktorius Kotinas, kuris interviu CNN apkaltino Rusiją, kad ši bando atjungti elektrinę nuo Ukrainos tinklo, "o paskui bando ją vėl prijungti prie Rusijos sistemos".

Jis teigė, kad vienintelis būdas tai padaryti - visiškai išjungti elektrinę "ir visiškai nutraukti visas linijas, kurios prijungtos prie Ukrainos sistemos".

Kadangi dabar dažniai skiriasi, rusiškas ir ukrainietiškas - mes esame sinchronizuoti su Europos sistema, o jie - su Rusijos".

Tačiau jis perspėjo, kad sugedus ketvirtai linijai "visoje elektrinėje bus daugiau elektros energijos tiekimo sutrikimų", sakė jis ir apibūdino tai kaip "pavojingą situaciją", nes elektrinė bus priklausoma tik nuo dyzelinių generatorių, kurie yra nepatikimi, "nes jų darbui reikia degalų, be to, jie turi ribotą pajėgumą nuolat dirbti".

Branduolinės elektrinės naudoja daugybę pagalbinių saugos sistemų, pavyzdžiui, dyzelinius generatorius ir išorines tinklo jungtis, kad reaktoriai būtų aušinami.

Jei šios sistemos sugestų, branduolinis reaktorius greitai įkaistų ir sukeltų branduolinį skilimą.

Cituodama Ukrainą, TATENA ketvirtadienį pranešė, kad elektrinė "išliko prijungta prie 330 kV linijos iš netoliese esančios šiluminės elektrinės, kuri prireikus gali tiekti atsarginę elektros energiją".

JAV valstybės departamento vyriausiojo atstovo spaudai pavaduotojas Vedantas Patelis (Vedant Patel) ketvirtadienį sakė, kad "bet koks bandymas atjungti" Zaporožės atominę elektrinę "nuo Ukrainos elektros tinklo ir nukreipti į okupuotas teritorijas yra nepriimtinas".

"Akivaizdu, kad Rusijos vykdomas Ukrainos elektrinių ir infrastruktūros apšaudymas ir užgrobimas yra jos strategijos sukurti energetikos krizę Europoje dalis.

Griežtai smerkiame bet kokius veiksmus ZNPP ar kitur, kurie daro poveikį civilių gyventojų sveikatai ir gerovei visame regione", - sakė J. Patelis per trumpą pokalbį su žurnalistais.

Vyriausioji JAV valstybės departamento pareigūnė Bonnie Jenkins ketvirtadienį taip pat perspėjo, kad Rusijos veiksmai elektrinėje "sukėlė rimtą branduolinio incidento, pavojingo radiacijos išmetimo riziką, kuri gali kelti grėsmę ne tik Ukrainos žmonėms ir aplinkai, bet ir paveikti kaimynines šalis bei visą tarptautinę bendruomenę".

Jenkinsas, kuris yra valstybės sekretoriaus pavaduotojas ginklų kontrolei ir tarptautiniam saugumui, paragino Rusiją nutraukti karinę veiklą aplink elektrinę ir pabrėžė TATENA vizito svarbą.

Timas Listeris, Julija Kesajeva ir Tara Džonas, CNN

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder