Rusijos patriarchas Kirilas 8-ajame dešimtmetyje buvo KGB šnipas Šveicarijoje, rašo žiniasklaida

(2)

Rusijos stačiatikių patriarchas Kirilas, tvirtas prezidento Vladimiro Putino šalininkas, septintajame dešimtmetyje gyvendamas Šveicarijoje dirbo sovietų žvalgybai, pranešė Šveicarijos laikraščiai, remdamiesi išslaptintais archyvais.

 

Pasak savaitraščių „Sonntagszeitung“ ir „Le Matin Dimanche“, Šveicarijos policijos byla apie žmogų, kuris šiandien yra Rusijos Stačiatikių Bažnyčios dvasinis vadovas, „patvirtina, kad „monsinjoras Kirilas“, kaip jis vadinamas šiame dokumente, dirbo KGB“.

Abu laikraščiai teigė, kad jiems pavyko susipažinti su Šveicarijos nacionaliniame archyve esančia byla.

Kirilas, šiandien karštai palaikantis Putino karą Ukrainoje, aštuntojo dešimtmečio pradžioje gyveno Ženevoje, oficialiai kaip Rusijos Ortodoksų Bažnyčios atstovas Pasaulio Bažnyčių Taryboje (PBT).

Kirilo, pasivadinusio kodiniu vardu „Michailovas“, misija buvo daryti įtaką tarybai, į kurią jau buvo infiltravęsis KGB. Pasak laikraščių, archyviniai dokumentai rodo, kad sovietų tikslas buvo priversti PBT pasmerkti JAV ir jų sąjungininkus ir sušvelninti jos kritiką dėl religinių laisvių trūkumo Sovietų Sąjungoje.

Rusijos Stačiatikių Bažnyčia atsisakė komentuoti Kirilo šnipinėjimo veiklą Ženevoje, o PBT tvirtino neturinti jokios informacijos apie šį atvejį, teigiama juose.

Patriarcho sūnėnas Michailas Gundiajevas, šiuo metu atstovaujantis Rusijos bažnyčiai PBT Ženevoje, laikraščiui „Le Matin Dimanche“ tvirtino, kad jo dėdė „nebuvo agentas, nors KGB jį „griežtai kontroliavo“. Jis tvirtino, kad tai „neturėjo įtakos jo nuoširdumui dalyvaujant ekumeniniame darbe su kitomis bažnyčiomis“.

M. Gundiajevas taip pat tvirtino, kad jo dėdė ypač vertino Šveicariją. Kirilas mažiausiai 43 kartus lankėsi turtingoje Alpių šalyje, rašoma laikraštyje. Be kita ko, jis aistringai mėgo slidinėti, o 2007 metais Šveicarijos slidinėjimo trasose, kaip pranešama, net buvo susilaužęs koją.

„Šalia religinės diplomatijos, šnipinėjimo ir finansų Kirilą nuolat traukė Alpės ir Ženevos ežero pakrantės“, – rašė „Le Matin Dimanche“.

„Jaučiu ypatingus jausmus jūsų šaliai, – 2019 metais sakė pats patriarchas, priimdamas Šveicarijos parlamento aukštųjų rūmų pirmininką. – Iš visų pasaulio šalių ji turbūt yra ta, kurioje lankiausi dažniausiai“.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder