„Šaltojo karo“ stiliumi: Maskvoje sulaikytas JAV pilietis atsidūrė kalėjimo kameroje Minske

Šių metų balandį Maskvos viešbučio „Nordic Rooms“ vestibiulyje, civiliais rūbais vilkintys žmonės priėjo prie JAV pilietybę turinčio advokato Jurasio Ziankovičiaus, užmaukšlino jam ant galvos maišą ir įgrūdo į automobilį.
 

Jo žmona Alena Dzenisavets kanalui CNN pasakojo, kad nuo to laiko vyro nebematė. Jos žiniomis, Y. Ziankovičius po pagrobimo buvo išgabentas į Minską ir perduotas Baltarusijos pareigūnams.

Maskvoje baltarusių kilmės JAV advokatas buvo susitikęs su vienu iš opozicijos atstovų – Aleksandru Feduta, kuris taip pat buvo sulaikytas ir taip pat išgabentas į Minską.

Savaime suprantama, abu baltarusius sulaikė Rusijos saugumo tarnybos FSB darbuotojai, kuriuos lydėjo specialiai iš Minsko atvykę kolegos baltarusiai.

J. Ziankovičius buvo nugabentas į KGB tardymo izoliatorių ir nors jam leido porą sykių pasimatyti su advokatu, JAV konsulato darbuotojai pas jį patekti negalėjo.

Baltarusių pareigūnai aiškina, kad J. Ziankovičius turi abiejų šalių pilietybę, todėl JAV diplomatai neturi automatinės teisės su juo pasimatyti.

Kaip paaiškėjo dabar, J. Ziankovičiaus sulaikymas buvo „pasikėsinimo į Aliaksandrą Lukašenką“ spektaklio dalimi.

Pasirodo, kad imigrantų bylomis JAV užsiimantis advokatas J. Ziankovičius buvo vienu iš „JAV žvalgybos agentų“, kurie kaip tvirtino A. Lukašenka, sugužėjo į Baltarusiją, kad nužudytų jį patį ir pagrobtų vaikus.

Toje pačioje byloje sulaikyta buvusi J. Ziankovičiaus firmos darbuotoja Olga Galubovič.

Be to, Baltarusijos pareigūnai reikalauja jiems išduoti dar 5 „sąmokslininkus“, gyvenančius JAV ir Lietuvoje.

KGB tvirtina, kad J. Ziankovičius mėgino papirkti baltarusių saugumiečius ir neva kaltinimus pripažino bei bendradarbiauja su tyrėjais. 

Baltarusijos televizija parodė specialų reportažą, kuriame J. Ziankovičius nufilmuotas viename iš Minsko restoranų ir esą tvirtina pašnekovui, kad „sąmoksle“ prieš A. Lukašenką jį remia ne tik įvairūs verslininkai, bet ir „Amerikos žydų pinigai“.

Tiesa, reportaže skambantys neva J. Ziankovičiaus žodžiai visai nesutapo su jo lūpų judesiais.

J. Ziankovičiaus žmona Alena CNN teigė, kad Minske jos vyras susitikinėjo ne su paslaptingais „sąmokslininkais“, o su giminaičiais.

Jos teigimu, nuo tada porą sekė baltarusių KGB, o netrukus advokatas buvo sulaikytas Maskvoje. J. Ziankovičius – senas „Backos“ režimo priešininkas,

Baltarusijos liaudies fronto narys. 2011 m. jis pabėgo į JAV, o 2017 m. gavo pilietybę.
 

Sidebar placeholder