Senoviniame kape tikrai yra Aleksandro Makedoniečio tėvas, tvirtina prieštaringai vertinamas tyrimas

Tyrėjai naudojo rentgeno analizę, kad nustatytų Graikijos karališkųjų kapų trijulės gyventojus.

Archeologai galėjo pagaliau identifikuoti Aleksandro Makedoniečio tėvo, pusbrolio ir sūnaus palaikus trijuje kapų nekropolyje Graikijoje.

Tyrėjai ilgai diskutavo, kurie Makedonijos karališkosios šeimos nariai buvo palaidoti kiekviename kape. Dabar prieštaringai vertinama nauja apžvalga rodo, kad tyrėjai anksčiau sumaišė kapus ir tvirtina, kad nustatė tikruosius kiekvieno kapo gyventojus.

Remiantis apžvalgoje, paskelbtoje 2007 m., Egėjų, originalioje Makedonijos sostinėje (šiuolaikinė Vergina, miestas šiaurinėje Graikijoje), vadinamoje „Didžiuoju tumulusu“ yra trys kapai, pastatyti ketvirtajame amžiuje prieš Kristų. 

Tyrėjai iš pradžių atrado kapų kompleksą aštuntajame dešimtmetyje ir pasiūlė, kad kriptose, vadinamose I, II ir III kapais, būtų keleto karališkųjų asmenų palaikai, kurie buvo glaudžiai susiję su Aleksandru Didžiuoju, Makedonijos lyderiu, karaliavusiu nuo 336 m. iki mirties 323 m.pr.Kr. Tie asmenys buvo Aleksandro Makedoniečio tėvas, karalius Pilypas II, jo sūnus Aleksandras IV, kurį susilaukė su žmona Roksana ir jo vyresnysis pusbrolis, karalius Pilypas III Arhidaeus.

Tačiau vyksta diskusijos apie tai, kuris karališkasis yra palaidotas kiekviename kape.

Siekdami nustatyti skeletų tapatybę, naujos apžvalgos archeologai išnagrinėjo senovinius raštus apie kiekvieną asmenį, įskaitant visus sužalojimus ar skeleto anomalijas, kurie galėtų padėti juos identifikuoti, ir palygino juos su kiekvieno skeleto rentgeno nuotraukomis.

„Tai buvo tarsi žavinga senovinė detektyvo istorija“, – „Live Science“ elektroniniame laiške sakė apžvalgos autorius Antonios Bartsiokas, Trakijos Demokrito universiteto Graikijoje antropologijos ir paleoantropologijos profesorius emeritas.

Bartsiokas ir kolegos identifikavo karalių Pilypą II kaip I kapo gyventoją, remdamiesi vyriško skeleto susiliejusiu kelio sąnariu. Remiantis apžvalga, sužalojimas „atitiko istorinius karaliaus Pilypo II šlubavimo įrodymus“. Jis buvo palaidotas kartu su viena iš savo žmonų, karaliene Kleopatra, ir jų naujagimiu, pasiūlė mokslininkai.

„Tai buvo vienintelis naujagimis Makedonijos dinastijoje, kuris mirė netrukus po gimimo“, – sakė M. Bartsiokas. "Moters skeleto amžius 18 metų buvo nustatytas remiantis žastikaulio epifizinėmis linijomis (kurios rodo, kada kaulas nustojo augti). Šis skaičius sutampa su Kleopatros amžiumi iš senovės šaltinių."

Tačiau ekspertai jau seniai įrodinėja, kad karalius Pilypas II iš tikrųjų buvo palaidotas II kape, o ne I kape, kaip buvo padaryta apžvalgoje.

Kadangi ant vyro skeleto II kape nebuvo rasta jokių fizinių sužalojimų, naujoji apžvalga padarė išvadą, kad jis buvo karalius Pilypas III Arhidaeus, kuris valdė Makedoniją po Aleksandro Makedonijos mirties. Jis buvo palaidotas kartu su savo žmona Adea Eurydice, „karinga moterimi, kuri vadovavo armijai“, sakė Bartsiokas. Remiantis apžvalga, jos skeletas buvo apsuptas kelių ginklų dalių.

„Įrodyta, kad jo skeleto įkalčiai ir kremuotų kaulų modelis atitinka karaliaus Arridėjaus ir jo žmonos mirties aplinkybes“, – sakė Bartsiokas. "I kapas buvo labai mažas ir skurdus kapas, o II kapas buvo labai didelis ir turtingas. Tai susiję su istoriniais įrodymais, kad Makedonija buvo bankroto būsenoje, kai Aleksandras pradėjo savo kampaniją ir buvo labai turtingas, kai mirė. Tai atitinka kapą. Aš priklausau Pilypui II, o II kapas priklauso jo sūnui Arhidajui.

Be to, skeletas II kape neturėjo įspėjamojo ženklo, kuris buvo siejamas su Pilypu II. Ankstesni tyrimai parodė, kad vyrų kaukolė II kape parodė trauminį sužalojimą dešinėje kaukolės pusėje, tačiau šie teiginiai buvo paneigti keliuose tyrimuose, įskaitant šią naują apžvalgą.

„Iš senovės šaltinių žinoma, kad Pilypas II patyrė akies traumą, dėl kurios jis buvo apakęs“, – sakė M. Bartsiokas. „Buvau nustebęs, kad II kapo vyriškame skelete nebuvo tokio akies pažeidimo, kuris iš pradžių buvo plačiai apibūdintas kaip tikras sužalojimas, identifikuojantis Pilypą II. Kitaip tariant, tai buvo apibūdinimas morfologinis požymis, kurio nebuvo“.

Ši detalė taip pat padėjo tyrėjams nustatyti, kad II kape nebuvo Pilypo II palaikų. Pažymėtina, kad kaukolės dalis, kurioje būtų buvęs akies sužalojimas I kape, nebuvo išsaugota.

Galiausiai, tyrėjai nustatė, kad III kapo gyventojas yra Aleksandras IV, paauglys Aleksandro Makedoniečio sūnus, žuvęs per kovą dėl valdžios po tėvo mirties – tokiai išvadai „dauguma mokslininkų pritaria“, – rašė apžvalgoje autoriai.

Sidnėjaus Macquarie universiteto senovės istorijos profesorius Ianas Worthingtonas, kuris nedalyvavo peržiūroje, „Live Science“ elektroniniame laiške sakė, kad „įspūdingoje“ apžvalgoje pateikta „turtinga teismo medicinos ekspertizių analizė ir tam tikras istorinis kontekstas bei paminėta priešinga nuomonė“, bet jis vis dar mano, kad Pilypas II buvo palaidotas II kape.

„Be kita ko, svarbiausia yra tai, kad dvi II kapo kameros buvo pastatytos skirtingu laiku, o Pilypo III ir Euridikės palaidojimas buvo planuotas dvigubas, o tai reiškia, kad abiejų kapų statyba turėtų vykti vienu metu“, – sakė Worthingtonas.

Worthingtonas taip pat padarė išvadą, kad kaukolės fragmentuose yra akių traumos požymių.

„Taip pat yra rimta problema dėl traumos aplink dešinę kaukolės akį iš II kapo, o tai atitinka žaizdą, kurią Filipas patyrė Metonėje 354 m. „Netgi nedekoruotos kapo sienos (priešingai nei I kapas) yra linkusios į Pilypą II, kuris yra gyventojas, nes žinome, kad jo sūnus ir įpėdinis Aleksandras III turėjo greitai palaidoti savo tėvą, kad susidorotų su graikų sukilimu. 

Tačiau Bartsiokas nesutiko, sakydamas, kad nors II kapo sienos yra nedekoruotos, jo priekinė siena turi įmantrų fasadą, įspūdingą prieškambarį ir dvigubus kremuotus palaidojimus. Jis taip pat nesutiko su mintimi, kad II kapo kameros buvo pastatytos skirtingu laiku, nes ankstesni tyrimai parodė, kad „laužo liekanos buvo rastos ant abiejų II kapo kamerų stogo“, jis sakė „Live Science“ el.

Worthingtonas pridūrė, kad nors tikriausiai tiksliai nežinosime, kas yra keleiviai, Pilypas II yra labiausiai tikėtinas kandidatas. „Galų gale, joks mirusiojo identifikavimas II kape niekada negali būti 100% įtikinamas, atsižvelgiant į dabartinius įrodymus, analizę ir pagrįstus istorinius argumentus, tačiau viską apskaičiavus, kapas greičiausiai yra didžiausio Makedonijos karaliaus Pilypo II kapas.

Šaltinis: www.livescience.com

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder