Archeologai

Šiauriausia amžino poilsio vieta: mokslininkai tarp ledo rado 6500 metų senumo kapines

Suomijos Oulu universiteto archeologų atradimai leidžia manyti, kad nuošalioje atokioje gyvenvietėje, vadinamoje Tainiaro, galėjo būti įrengtos akmens amžiaus kapinės.

Nors nebuvo rasta jokių žmonių kaulų, kurie galutinai patvirtintų šią teoriją, išsamus tyrimas nušviečia šią neįprastą galimybę, rašo "Ancient Origins".

6500 metų senumo Tainiaro vietovė pirmą kartą atsidūrė dėmesio centre maždaug prieš keturis dešimtmečius.

Nepaisant to, kad joje nėra žmonių palaikų, iškastos duobės yra labai panašios į laidojimo vietas, randamas palankesniame klimate.

Šie radiniai paneigė tradicinius lūkesčius dėl akmens amžiaus laidojimo praktikos.

Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose kasinėjant atokią arktinę vietovę, aptiktą Suomijoje, Simo mieste, buvo rasta akmeninių įrankių, keramikos ir gyvūnų kaulų.

Nors 127 gilios duobės buvo identifikuotos kaip galimos laidojimo vietos, rūgštus arktinis dirvožemis kėlė problemų dėl žmonių kaulų išsaugojimo per tūkstantmečius.

Dėl skeleto įrodymų trūkumo laidojimo hipotezė iki šiol nepatikrinta.

Organizatorių nuotr.

Keletas 1984-1990 m. Tainyaro vietovėje rastų duobių pavyzdžių / Nuotrauka: Aki Hakonen/Antiquity Publications Ltd

Archeologo Aki Hakoneno vadovaujama tyrėjų komanda atidžiai ištyrė duobes ir palygino jas su visoje Europoje esančiais akmens amžiaus kapais.

Jų atliktame tyrime mažiausiai 44 duobės Tainiaro vietovėje įvardytos kaip tikėtini kapai, remiantis išskirtinėmis formomis, raudonosios ochros pėdsakais ir su laidojimu susijusių dirbinių liekanomis.

Tyrėjai pripažįsta, kad šis atradimas buvo netikėtas.

Kapinyno vieta kvestionuoja išankstinius įsivaizdavimus apie akmens amžiaus papročius tokiose ekstremaliose platumose.

Stačiakampio formos kapuose su užapvalintais kraštais tikriausiai buvo ant nugaros ar šono paguldyti žmonės, apsupti laidojimo reikmenų, raudonos ochros ir galbūt kailių.

Likusios duobės, kurios skiriasi savo savybėmis, tikriausiai buvo naudojamos kaip židiniai, o tai rodo ilgalaikę žmonių veiklą šioje vietovėje.

Tai rodo, kad senovės žmonės dažnai lankėsi Tainiaroje ir galėjo čia apsistoti arktinės vasaros metu, kai temperatūra buvo pakenčiamesnė.

Nors dabartiniai kasinėjimai apima tik 20 proc. teritorijos, tolesniems tyrimams planuojama naudoti į žemę skverbiantį radarą.

Mokslininkai tikisi aptikti daugiau palaidojimų, kuriuose gali būti iš dalies išlikusių žmonių skeletų.

Naudojant raudonąją ochrą - konservantą - gali būti įmanoma paimti genetinius mėginius, o tai atveria precedento neturinčio senovės populiacijų pažinimo galimybes.

Apibendrinant galima teigti, kad Tainiaro atradimas meta iššūkį mūsų lūkesčiams apie senovės laidojimo praktiką Arktyje.

Tyrimams įsibėgėjant, galimybė aptikti tikrus žmonių palaikus gali suteikti vertingos informacijos apie senovės Arkties gyventojų gyvenimą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder