Slaptos derybos su Kremliumi: CNN atskleidė, kaip buvo išlaisvinti "Azovstal" gynėjai

2022 m. balandį nedidelė Ukrainos ir Rusijos atstovų grupė pradėjo slaptas derybas dėl Azovstalio apgulties nutraukimo. Derybų tikslas buvo išvesti Ukrainos kariškius ir civilius iš Azovstalio. Apie tai buvo pranešta CNN reportaže.

Iš Ukrainos pusės iniciatyva kilo iš parlamento nario Oleksandro Kovaliovo, kuris televizijos kanalui sakė, kad buvo tarpininkas ankstyvuosiuose derybų etapuose.

Pasak parlamentaro, daugelis nesėkmingai bandė derėtis dėl patekimo į apsuptą kombinatą: "Iki manęs buvo 11 nesėkmingų misijų, ir niekas netikėjo, kad apskritai įmanoma ten patekti", - teigia O. Kovaliovas.

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos viršininkas Kirilas Budanovas buvo susipažinęs su Kovaliovo planais.

Pastarasis nelabai tikėjo tokios misijos sėkme, tačiau iniciatyvai pritarė.

Tuomet Kovaliovas ėmėsi veiksmų - susisiekė su buvusiu SBU agentu Valentinu Kryžanovskiu, 2014 m. į Rusiją perbėgusiu išdaviku.

Balandžio pabaigoje Kovaliovas ir Kryžanovskis susitiko su Rusijos pietinės karinės apygardos 8-osios gvardijos visagalės armijos generolu leitenantu Andrejumi Syčevu.

Gegužės pradžioje atnaujinus derybas, jose dalyvavo Budanovo pirmasis pavaduotojas Dmitrijus Usovas.

Tuo tarpu rusai GRU atstovų "delegaciją" papildė generolu leitenantu Vladimiru Aleksejevu ir generolu majoru Aleksandru Zorinu.

Pasak Kovaliovo, Aleksejevas gegužės 9 d. reguliariai nutraukdavo derybas, kad galėtų paskambinti į Maskvą.

Projekto "Bellingcat" tiriamosios žurnalistikos atstovas Hristo Grozevas mano, kad V. Aleksejevas galėjo atsiskaityti Saugumo tarybos sekretoriui Nikolajui Patruševui.

Vėliau įvyko trečiasis Kovaliovo vizitas į Mariupolį.

O prasidėjus "rimtoms deryboms" buvo iškeltos tokios sąlygos: ugnies nutraukimas abiejose pusėse, "Azovstal" perdavimas ir "civilizuotos sąlygos mūsų karo belaisviams bei mainai".

Tą pačią dieną gynėjai pradėjo palikti kombinatą.

Kovaliovas pridūrė, kad didžiąją dalį derybų dėl "Azovstal" jis perdavė Ukrainos žvalgybai.

Tačiau vėliau Ukrainos parlamento narys gavo Budanovo laišką, kuriame Vidaus reikalų ministerijos GUR vadovas dėkojo Kovaliovui už jo vaidmenį derybose.

Priminsime, kad dabar Ukraina, vykdydama mainus, grąžina "Azovstal" gynėjus iš Rusijos nelaisvės, o penki "Azovstal" vadai yra Turkijoje, saugomi prezidento Recepo Erdogano.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder