Talibanas

Talibanas išleido dekretą dėl moterų teisių

Praėjus pusketvirto mėnesio po to, kai sugrįžo į valdžią, radikalus islamo Talibanas pasisakė už kai kurias moterų teises. Penktadienį paskelbtame dekrete jis nurodė organizacijoms, religijos mokslininkams ir seniūnams imtis rimtų priemonių, kad būtų įgyvendintos moterų teisės. Dekrete sakoma: „Moteris yra ne nuosavybė, o kilnus ir laisvas žmogus“.

Iki šiol islamistai nuo valdžios perėmimo rugpjūčio viduryje vėl griežtai ribojo moterų teises.

Dekrete kaip viena teisių nurodoma tai, kad niekas negali versti netekėjusios moters ar našlės susituokti. Taip pat niekas negali naudoti moterų mainais už taiką ar nesutarimų nutraukimą. Afganistane vis pasitaiko, kad moteris, kilus nesantaikai tarp šeimų, atiduodama kaip kompensacija.

Dekrete dvi ministerijos ir teismai raginami pasirūpinti, kad apie teises būtų paskelbta ir jos būtų įgyvendintos.

Dekrete išvardytos teisės nėra naujos ir atitinka islamo taisykles. Šias teises garantuoja ir dabartiniai Afganistano įstatymai. Tačiau ir prieš Talibanui perimant valdžią jų dažnai nebuvo laikomasi.

Naujajame dekrete nekalbama apie moterų teises į švietimą ar darbą. Islamistai po grįžimo į valdžią smarkiai apribojo moterų teises. Jos daugeliu atvejų negalį grįžti į savo darbo vietą. Dauguma mergaičių mokyklų uždaryta. Aktyvisčių protestai buvo numalšinti jėga. Daugelis pabėgo iš šalies.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder