
Trečdalis Žemės sausumos netrukus bus per karšta tam tikro amžiaus žmonėms: mokslininkai įvardijo, kas jiems gresia
Mokslininkai jau daugelį metų perspėja apie planetai gresiančius klimato kaitos padarinius: pasaulis jau dabar susiduria su neįtikėtinomis karščio bangomis ir sausromis, kai kurios iš jų - mirtinos.
Šylant planetai vis daugiau žmonių susiduria su žmogaus ištvermės ribas peržengiančiomis sąlygomis, rašo „Science Alert“.
Pernai per Hadžo piligriminę kelionę Saudo Arabijoje, kur temperatūra siekė 51,8 °C, mirė daugiau kaip 1 300 žmonių.
Dabar mokslininkai mano, kad ateityje ekstremalus karštis gali pasiekti pavojingą lygį net ir jauniems žmonėms - tokia situacija susiklostytų Jungtinių Amerikos Valstijų dydžio teritorijoje, jei pasaulinis atšilimas Žemėje pasiektų du laipsnius Celsijaus.
Naujame tyrime, paskelbtame žurnale „Nature Reviews Earth and Environment“, mokslininkai nagrinėjo visuotinį atšilimą ir alinančio karščio poveikį žmogaus organizmui.
Rezultatai rodo, kad gerokai padidėjo pasaulio plotas, kurį gali paveikti ekstremalios temperatūros.
Rezultatai taip pat rodo, kad didžiausias pavojus gresia Šiaurės Afrikos ir Pietų Azijos gyventojams.
Tyrime mokslininkai nagrinėjo pavojingą ir nepakenčiamą karščio lygį, kai žmogaus kūno temperatūra per šešias valandas gali pakilti iki 42 °C.
Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad 1994-2023 m. karštis ir drėgmė pasiekė nesaugų lygį, ypač 60 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, teritorijose, atitinkančiose maždaug 2 proc. sausumos ploto.
Labiau pažeidžiamiems senjorams šis skaičius išaugo iki maždaug 20 proc. sausumos ploto.
Pasak pagrindinio tyrimo autoriaus Tomo Matthewso (Tom Matthews), jų rezultatai pabrėžia, kad vidutinės žemės paviršiaus temperatūros padidėjimas 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, gali turėti mirtinų pasekmių.
Priminsime, kad pagrindinis Paryžiaus klimato susitarimo tikslas - apriboti Žemės atšilimą iki 1,5 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu.
Deja, ši riba buvo viršyta dar praėjusiais metais.
Tačiau atsarginiame klimato susitarimo tiksle svarstoma galimybė apriboti atšilimą iki 2 °C - tai tikslas, kurį žmonija vis dar gali pasiekti.
Tačiau kai kurie ekspertai mano, kad šis „tikslas taip pat jau miręs“.
Tyrėjai nustatė, kad atšilus 2 °C, žemės plotas, kuris taptų nesaugus jauniems žmonėms, patrigubėtų ir sudarytų apie 6 proc.
Tuo pat metu vyresniems nei 60 metų žmonėms pavojus kiltų maždaug trečdalyje planetos sausumos ploto.
Ekstremalios ribos, kurios iki šiol karščiausiuose planetos regionuose vyresniems nei 60 metų žmonėms buvo viršytos tik trumpam, taip pat galėtų paveikti jaunus žmones karštuose regionuose, kuriuose visuotinis atšilimas yra labai didelis.
Matthews teigimu, tokiomis sąlygomis ilgalaikis buvimas lauke, net pavėsyje, esant vėjuotam orui ir galimybei gauti vandens, gali virsti mirtinu šilumos smūgiu.
Atkreipkite dėmesį, kad karščio stresas pasireiškia, kai natūralios organizmo vėsinimo sistemos yra perkrautos, todėl atsiranda įvairių simptomų - nuo galvos svaigimo ir galvos skausmo iki organų nepakankamumo ir mirties.
Be to, mokslininkai įspėja, kad net ir žemesnė temperatūra kartu su drėgme gali būti mirtina, nes prakaitas negali išgaruoti nuo odos.
Tyrimo išvadose taip pat pažymima, kad daugiausia mirčių dėl karščio bangų buvo Europoje:
- 2003 m. - 70 000;
- 2002 m. - 60 000;
- 2023 m. - 47 000
Rašyti komentarą