Mokslininkai ištyrė, kaip gimtoji kalba veikia smegenis

Tyrimas: gimtoji kalba gali turėti įtakos žmogaus smegenims ir mąstymui

Kalba, kuria žmogus kalba, veikia jo smegenis ir mąstymą. Tokią išvadą padarė Leipcigo Makso Planko instituto mokslininkai. Kaip rašo "Medical Xpress", tai vienas pirmųjų tyrimų, įrodančių, kad skiriasi skirtingas gimtąsias kalbas mokančių žmonių smegenys.

Mokslininkai, naudodami magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), ištyrė vokiškai ir arabiškai kalbančių žmonių smegenis ir nustatė, kad kai kurios jų dalys skiriasi. 

Lygindamas 94 skirtingomis kalbomis kalbančių žmonių smegenų magnetinio rezonanso tomografus, mokslininkas Xuehu Wei nustatė, kad kalba, kuria žmogus kalba, modeliuoja smegenų jungtis, kuriomis grindžiamas jo mąstymas. 

Arabų kalba kalbantys asmenys pasižymėjo stipresniu ryšiu tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių, o kalbantys vokiškai - stipresniu kairiojo pusrutulio kalbos tinklo ryšiu.

Mokslininkai mano, kad taip gali būti dėl sudėtingos vokiečių kalbos sintaksės, kurią lemia laisva žodžių tvarka.

MRT duomenys parodė, kad kalbos tinklo baltosios medžiagos aksonų jungtys prisitaiko prie gimtosios kalbos apdorojimo reikalavimų ir sunkumų.

Mokslininkai teigė, kad smegenų jungtis moduliuoja mokymasis ir aplinka vaikystėje, o tai daro įtaką duomenų apdorojimui ir pažintiniam mąstymui suaugusiųjų smegenyse. 

"Mūsų tyrimas suteikia naujų įžvalgų apie tai, kaip smegenys prisitaiko prie kognityvinių reikalavimų, - aiškino tyrimo autorius Alfredas Anvanderis.

Ateityje šis tyrimas padės mokslininkams daugiau sužinoti apie tarpkultūrinius žmonių skirtumus. 

Kiti smegenų tyrimai

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl žmonių smegenys traukiasi.

Viena iš jų - per didelis alkoholio vartojimas, kita - per didelis kavos kiekis, klausos praradimas, fizinio aktyvumo stoka ir stiprus stresas.

O JAV mokslininkai išanalizavo 4034 tyrimų duomenis ir padarė išvadą, kad moterų smegenų aktyvumas yra didesnis nei vyrų.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder