TYRIMAS: Kaip Rusijos gynybos ministerija meluoja apie okupantų kariuomenės sėkmę Ukrainoje

Kiekvieną dieną Rusijos piliečiai iš naujienų sužino apie naujausius kariuomenės laimėjimus Ukrainos frontuose. Net kai kariai atsitraukia ar didele kaina užima kelis mažus kaimelius, Gynybos ministerijos generolas Igoris Konašenkovas vis tiek praneša apie rimtus pasiekimus.

 

Kaip jam tai pavyksta? Projekto tyrimai įrodo, kad daugelis pergalių pasiekiamos aritmetinėmis ir geografinėmis klastotėmis. 

Rusijos žurnalistinių tyrimų susivienijimas „Projekt“ išanalizavo visus Rusijos gynybos ministerijos atstovo spaudai Igorio Konašenkovo pareiškimus nuo karo pradžios ir parodė, kaip Rusijos armija meluoja apie užimtas Ukrainos teritorijas ir esą sunaikintą ukrainiečių karinę techniką.

Vladimiras Putinas apie "specialios karinės operacijos" Ukrainoje pradžią pranešė vasario 24 d. anksti ryte ir jau po pietų, pranešė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas:

"Dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų smūgių neveikia 74 antžeminiai Ukrainos karinės infrastruktūros objektai."

Šis skaičius galėtų skambėti įspūdingai, jei neatkreiptume dėmesio į aritmetiką, kurią toliau siūlo kariuomenės atstovas spaudai. Į objektų sąrašą įtraukta 11 aerodromų, keturi bepiločiai lėktuvai "Bayraktar", 18 radiolokacinių stočių, trys kontrolės postai, karinio jūrų laivyno bazė ir vienas sraigtasparnis - iš viso perpus mažiau, nei skelbė Konašenkovas.

Patikrinkime: 11 + 4 + 18 + 3 + 1 = 37

Taigi nuo pat pirmos karo dienos prasidėjo nuolatinio Rusijos karinių pasiekimų klastojimo era.

Jei pirmąjį nenuoseklumą dar galima paaiškinti detalių nuslėpimu, vargu ar galima jam priskirti kitas klaidas.

Pasak rusų leidinio „Meduza“, žurnalistai išsiaiškino, kad I. Konašenkovas mažiausiai du kartus pranešė apie tų pačių 25 gyvenviečių kontrolės perėmimą.

Keturis kartus jis pranešė apie gyvenvietės Kremenaja užėmimą, tris kartus apie Borovenkos, Taramčiuko ir Novomajorsko užėmimą.

Kartais Rusijos armijos pranešimuose buvo minimi ir neegzistuojantys vietovių pavadinimai, pavyzdžiui, balandžio 17 d. pranešime spaudai įvardyta „Pavlogrado sritis“.

"Projektas išnagrinėjo visus Konašenkovo rytinius, popietinius ir vakarinius instruktažus nuo karo pradžios iki birželio 26 d. ir padarė išvadą, kad Gynybos ministerijos duomenyse yra daug klaidų, jie neatitinka aritmetikos taisyklių, prieštarauja geografijai ir sveikam protui.

Sėkmės iliuzijai sukurti Sergejaus Šoigu pavaldiniai netgi sukūrė savo, gana specialią, rusų kalbą.

Nežinant šios kalbos neįmanoma suprasti visų šiame tekste pateiktų kariuomenės teiginių.

Konašenkovo aiškinamasis žodynas

"Pasipriešinimą daugiausia rodo ginkluoti nacionalistiniai daliniai. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų nariai stengiasi išvengti kovos", - taip Konašenkovas pradėjo manipuliuoti rusų kalba pirmąją karo (kurį jis, sekdamas Vladimiru Putinu, taip pat pavadino specialiąja operacija) dieną.

Gynybos ministerijos atstovas spaudai išskyrė tariamai besitraukiančius ar pasiduodančius (jis pagarbiai pavadino juos ukrainiečių kariais) ir besipriešinančius (juos paniekinamai pavadino "nacionalistais").

Tačiau legenda apie neišvengiamą rusų pergalę ir Ukrainos kariuomenės nenorą priešintis nustojo būti aktuali jau po savaitės.

Kovo pradžioje tapo aišku, kad "blitzkrygas" Ukrainoje nepavyko, ir Konašenkovas staiga pakeitė retoriką, atsisakydamas skirstymo į blogus nacionalistus ir gerus kariškius.

Dabar žodžiai "nacionalistai" ir "naciai" tapo bendriniu priešo terminu. "Ukrainos ginkluotosios pajėgos" jis daugiausia kalbėjo apie karinę infrastruktūrą.

"Iš viso per oro smūgius sunaikinta iki 290 nacionalistų ir 23 AFU ginkluotės ir karinės technikos vienetai", - gegužės 31 d. pranešė Konašenkovas.

Kad karas Ukrainoje Rusijos televizijos žiūrovų akyse atrodytų sėkmingas ir ideologiškai teisingas, Gynybos ministerija pradėjo vartoti daugybę visiškai nesuprantamų žodžių.

Vasario 25 d. Konašenkovas iškilmingai pranešė: "Černigovo miesto blokada baigta."

Ši frazė skambėjo kaip sėkmė, tačiau iš tiesų ji reiškė, kad tuo metu kovos vyko miesto pakraščiuose, o pats miestas galiausiai nebuvo užimtas.

Tačiau Gynybos ministerija niekada nevartoja žodžio "užgrobti" - vietoj to Rusijos kariuomenė "perima kontrolę" Ukrainos miestuose ir kaimuose.

Informaciniuose pranešimuose taip pat yra specialus žodis kovoms miestų gatvėse: jos vadinamos "apsupimo operacijomis" - žinoma, nacionalistų.

"Luhansko liaudies respublikos liaudies milicijos daliniai, remiami Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų, užbaigę Popasnos gyvenamosios vietovės atplėšimą nuo nacionalistų, pralaužė giliai įsitvirtinusią priešo gynybą ir pasiekė Luhansko liaudies respublikos administracinę sieną", - gegužės 10 d. sakė Konašenkovas.

Konašenkovas labai retai kalba apie civilių aukas ir visada dėl jų žūties kaltina ukrainiečius.

Kijevo priemiestis Buča, kuriame po Rusijos atsitraukimo buvo rasta dešimtys vietos gyventojų kūnų, pranešimuose niekada neminimas.

Apie Irpeno miestą, kuris taip pat smarkiai nukentėjo per mūšius, atstovas kalbėjo tik kartą:

"Kijevo nacionalistinis režimas rengia dar vieną provokaciją, kad apkaltintų Rusiją tariamomis civilių žudynėmis".

Konašenkovas taip pat beveik nieko nekalba apie Rusijos kariuomenės nuostolius, ukrainiečių kontrataką prie Chersono ir Charkovo, kreiserio "Moskva" žūtį ir paimtus į nelaisvę rusų karius.

Žinoma, Konašenkovas niekada nepranešė apie rusų kariuomenės atsitraukimą. Kovo pabaigoje įvykusį pasitraukimą iš Kijevo ir Černigovo jis pavadino "suplanuotu kariuomenės pergrupavimu".

Archyvų nuotr.

Natūralu, kad Konašenkovas taip pat niekada nepranešė apie jokį rusų kariuomenės atsitraukimą. Kovo pabaigoje įvykusį atsitraukimą iš Kijevo ir Černigovo jis pavadino "suplanuotu kariuomenės persigrupavimu".

Matyt, tokių "planuotų persigrupavimų", t. y. atsitraukimų, buvo daug. Tiek daug, kad Konašenkovui teko pasitelkti ne tik rusų kalbą, bet ir geografiją, kad juos paslėptų.

Pramoginė geografija

"Kontroliuojamos Krasnyj Liman, Torskojės, Kreminnos gyvenvietės", - kovo 2 d. pranešė Gynybos ministerijos atstovas spaudai apie kariuomenės laimėjimus Luhansko srityje.

Pirmosiomis karo dienomis Konašenkovas kūrė sėkmės iliuziją, išvardydamas daugybę mažų miestelių ir kaimų, kuriuos rusų kariuomenė "perėmė į savo rankas" - per dieną vidutiniškai atsirasdavo po aštuonias gyvenvietes.

Jei trūko tikrų laimėjimų, reikėjo pakartoti senus - žiūrovas vis tiek neprisimindavo nežinomų vardų ir noriai tikėjo sėkmingais laimėjimais.

Spaudos sekretorius ypač pamėgo Kremenos miestą, esantį už 95 km į šiaurės vakarus nuo Luhansko.

Jau kovo 7 d., praėjus vos penkioms dienoms po pirmojo užėmimo, Konašenkovas pranešė, kad kontroliuoja "Smoljaninovo, Vojevodskoje ir Kremeną".

Kovo 8 d. Luhansko liaudies respublikos kariams vėl pavyko pasistūmėti devynis kilometrus į priekį ir trečią kartą perimti Borsonino ir Kreminnos kontrolę.

Tikėtina, kad kovo mėnesį miestas iš tikrųjų nebuvo paimtas - bent jau Ukrainos žiniasklaida nepranešė nei apie miesto paėmimą, nei apie jo perdavimą.

Be to, kovo 31 d. pats Konašenkovas grįžo į neva jau tris savaites gyvuojantį miestą ir pranešė, kad Kremenos apylinkėse LNR kariai kovoja su nacionalistais.

Balandžio 1 d. jis sakė, kad šiaurinis pakraštys buvo užblokuotas, o balandžio 21 d., praėjus pusantro mėnesio po pirmojo pranešimo, atstovas ketvirtą kartą kalbėjo apie miesto užėmimą - "be rimtų miesto infrastruktūros ar gyvenamųjų pastatų sunaikinimo" .

Panašiai nutiko ir su Krasnyj Limano miestu: pirmą kartą jis buvo užimtas kovo 2 d.

Tačiau kitais mėnesiais mieste, kurį neva kontroliavo Rusijos kariuomenė, stebuklingai atsirado ginklų sandėliai ir "AFU kareiviai šaudymo pozicijose", kurie vėliau buvo sėkmingai sunaikinti.

Praėjus beveik trims mėnesiams, gegužės 28 d., Konašenkovas pranešė, kad Krasnyj Liman buvo atkovotas.

Šis atvejis yra ne išimtis, o taisyklė. Išnagrinėjęs Konašenkovo pranešimus, projektas nustatė, kad bent 25 gyvenvietės buvo paimtos daugiau nei vieną kartą.

Tuo pat metu kariuomenės atstovas spaudai niekada nepranešė apie šių vietovių perdavimą iš rankų į rankas, todėl neįmanoma žinoti, ar jis praneša apie vieną sėkmę kelis kartus, ar apie tai, kad Rusijos kariuomenė buvo išstumta iš užimtos vietovės, kurią paskui reikėjo vėl užimti.

Kad būtų lengviau sekti šią gudrybę, Konašenkovas niekada nepateikia pernelyg daug detalių.

Pavyzdžiui, aprašydamas Donecko srities laimėjimus, jis ne kartą paminėjo Stepnojės kaimą. Kovos zonoje yra dvi vietos tokiu pavadinimu, tačiau atstovas niekada nesileidžia į detales.

Kartais Konašenkovo lūpomis Rusijos kariuomenė užfiksuoja tai, ko nėra. Pavyzdžiui, kovo 6 d. jis pranešė, kad buvo užimtas Zakabluchovkos kaimas.

Šiuolaikiniuose žemėlapiuose tokios gyvenvietės nėra, o XX a. aštuntajame dešimtmetyje kariniai kartografai Zakabluchovkos kaimą pažymėjo kaip negyvenamą.

Konašenkovas galiausiai pats susipainiojo Ukrainos geografijoje.

Balandžio 17 d. per vakarinį brifingą jis pareiškė: "...netoli Pavlogrado srities Preobražensko kaimo buvo numuštas Ukrainos bepilotis orlaivis. Ukrainoje yra kelios gyvenvietės šiuo pavadinimu, tačiau Pavlogrado srities nėra.

Tačiau yra Pavlogrado miestas, kuris nukentėjo gegužės 23 d.

"Rusijos oro gynybos priemonės per dieną numušė tris Ukrainos karinių oro pajėgų lėktuvus Su-25, iš jų du netoli Kiselevkos gyvenvietės Chersono srityje ir vieną virš Pavlogrado Charkovo srityje", - pranešė Konašenkovas.

Pavlogrado toponimas Konašenkovui tapo mįsle, nes iš tikrųjų šis miestas yra kaimyninėje Dniepropetrovsko srityje.

Tačiau geografijos tema greitai pasitraukė į antrą planą. Atsižvelgdamas į karines nesėkmes, Konašenkovas ėmė daug rečiau minėti užimtas gyvenvietes.

Tačiau nuo balandžio vidurio jis pradėjo vardinti daugybę skaičių apie priešo nuostolius, ir tada išryškėjo jo aritmetikos žinios.

Prarastas trijuose tankuose.

Konašenkovo skaičiavimai paaiškėjo jau pirmosiomis "specialiosios operacijos" dienomis - jo pareiškimai, padaryti vieną dieną, tiesiog prieštaravo vienas kitam.

Vasario 28-oji buvo juodoji diena Rusijos karinei statistikai. Ryte atstovas spaudai pranešė, kad nuo operacijos pradžios sunaikinta 314 priešo tankų, o vakare - tik 311.

Taip pat nutiko ir su kita įranga, todėl Gynybos ministerija "neteko" trijų tankų, šešių daugkartinių raketų paleidimo įrenginių ir 11 specialios įrangos vienetų. Tuo pat metu dešimtimis padaugėjo apgadintų žemė-oras raketų sistemų ir radiolokacinių stočių.

Tačiau tikrasis Konašenkovo pranešimų apie ukrainiečių aukas srautas prasidėjo balandžio 13 d.

Tai stebina, nes vos prieš dvi savaites (kovo 30 d.) buvo paskelbta apie "planuojamą kariuomenės pergrupavimą", t. y. atsitraukimą iš Kijevo apylinkių, ir nuo to laiko frontuose neįvyko jokių reikšmingų pokyčių.

Nepaisant to, Konašenkovas pradėjo pranešti ne apie dešimtis, kaip anksčiau, o apie šimtus sunaikintų Ukrainos karinės infrastruktūros objektų.

Šio paradokso sprendimas paprastas - po nesėkmės prie Kijevo Kremlius išsigando rusų optimizmo ir paprašė Konašenkovo vaizdingiau aprašyti kariuomenės laimėjimus.

Natūralu, kad dėl to kilo dar viena klaidų ir neatitikimų banga.

Gegužės 9-ąją Konašenkovas šventė taip gerai, kad tą dieną pasitaikydavo sraigtasparnių.

Po pietų jis pranešė, kad Rusijos kariai bombardavo Ukrainos sraigtasparnius ant žemės, ir nurodė, kad nuo karo pradžios Ukraina iš viso patyrė 118 šios rūšies įrangos nuostolių - dviem daugiau nei ankstesnę dieną.

Vakare Gynybos ministerija patikslino informaciją apie tą patį smūgį: sudužo ne du, o šeši sraigtasparniai.

Pagal aritmetikos dėsnius Konašenkovas iš visų ukrainiečių nuostolių turėjo atimti du sraigtasparnius ir vietoj jų pridėti šešis, kad rezultatas būtų 122.

Tačiau kariškiai labai nenorėjo mažinti šio skaičiaus, todėl pamiršo atimti ir per visą laikotarpį pranešė apie 124 sunaikintus dalinius.

Ukrainos artilerija taip pat pradėjo elgtis labai įdomiai. Remiantis Rusijos gynybos ministerijos pranešimais, jis yra nesunaikinamas.

Visą dieną Rusijos kariuomenė apšaudė Ukrainos artilerijos pozicijas, tačiau nuostolių beveik nepatyrė.

Konašenkovo ataskaitos kasdien darėsi vis fantastiškesnės. Todėl, kai Projektas susumavo visus atstovo spaudai pareiškimus apie Ukrainos kariuomenės nuostolius, rezultatas buvo, švelniai tariant, keistas.

Archyvų nuotr.

Fantomų karas

"Beveik visa Kijevo režimo kovinei parengčiai tinkama aviacija sunaikinta", - kovo 6 d., praėjus pusantros savaitės po karo, sakė Konašenkovas.

Iki to laiko, pasak jo, Rusija numušė 93 lėktuvus ore ir bombardavo juos ant žemės.

Tai iš tiesų didelė Ukrainos oro laivyno dalis - prieš karą iš viso buvo 98 kariniai orlaiviai, o atsižvelgiant į 35 transporto ir 5 specialiuosius orlaivius - ne daugiau kaip 138 reguliarūs vienetai.

Teoriškai rusai galėtų sunaikinti ir mokomuosius lėktuvus: Ukrainos kariuomenėje jų yra 61, tačiau net ir juos skaičiuojant bendras skaičius nesiekia dviejų šimtų.

Pati Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad prieš karą Ukraina turėjo 152 lėktuvus.

Kad ir kuris iš šių skaičių būtų teisingas, Konašenkovas jau seniai peržengė ribą. Iki birželio 26 d. atstovas pranešė, kad iš viso sunaikinta 215.

Propagandinė žiniasklaida aiškina, kad aukų skaičius Ukrainoje taip sparčiai auga, nes Rusijos kariuomenė naikina iš Europos ir JAV į Ukrainą plūstančią karinę pagalbą.

Atviruose šaltiniuose esama informacijos, kad Vakarų šalys galėjo perduoti Ukrainai karo lėktuvus, tačiau nė viena valstybė apie tai oficialiai nepranešė.

Gegužės pabaigoje Ukrainos žiniasklaida pranešė tik apie tai, kad Ukraina gavo išardytus atakos lėktuvus Su-25.

Daugiau žinoma apie Vakarų sraigtasparnių tiekimą. Įskaitant juos, Ukraina, anot Konašenkovo, prarado 88% viso skaičiaus - teigiama, kad buvo nušauti 132 vienetai.

Konašenkovo duomenimis, turkų bepiločiai orlaiviai "Bayraktar" buvo visiškai sunaikinti.

Praėjus mėnesiui nuo karo pradžios, kovo 25 d., Gynybos ministerija pranešė, kad Rusijos kariuomenė numušė 35 iš 36 Ukrainos bepiločių orlaivių.

Birželio pabaigoje šis skaičius išaugo - Konašenkovo ataskaitose jau buvo 84 numušti "Bayraktars".

Bent jau vieši duomenys gali prieštarauti šiam skaičiui - žinoma, kad Ukrainos kariuomenė prieš karą įsigijo tik 62 tokius bepiločius orlaivius, o 25 iš jų turi būti pristatyti 2022 m.

Kovo pradžioje Ukrainą pasiekė dronų siunta.

Dar keturis dronus padovanojo Turkijos gamintojas.

Ne ką geresnė padėtis ir su tankais, kurių Ukraina taip pat nebeturėtų turėti.

Iki birželio 26 d. Konašenkovas pranešė, kad sunaikinta daugiau kaip 3800 šarvuočių, įskaitant tankus.

Tačiau pati Gynybos ministerija apskaičiavo, kad Ukrainoje yra 2416 šarvuočių.

Gegužės viduryje Vakarų sąjungininkai Ukrainai pristatė dar apie 700 transporto priemonių. Kaip Ukraina tęsia kovą, jei jau prarado visą savo įrangą, yra paslaptis.

Konašenkovo skaičiai taip pat nesutampa su žmonių skaičiumi. Susumavus visus jo duomenis paaiškėja, kad Rusija paėmė 3 800 ukrainiečių kaip karo belaisvius.

Dėl tam tikrų priežasčių didelė jų dalis buvo atvežta pirmąją karo savaitę, tačiau tarpinė suma nesutampa su dienos skaičiais:

Žmonių nuostoliai Ukrainos kariuomenėje apskritai yra milžiniški. Susumavus visus Konašenkovo instruktažų duomenis paaiškėja, kad žuvo mažiausiai 40

596 žmonės. Tokiu atveju Ukraina neteko iki 80 proc. savo nuolatinių karių.

Remiantis didelių karinių konfliktų statistika, sužeistųjų skaičius paprastai būna du-tris kartus didesnis nei žuvusiųjų, paimtų į nelaisvę ir dingusiųjų be žinios.

Tai reiškia, kad, remiantis Gynybos ministerijos duomenimis, mūšio lauke žuvusių ir sužeistų ukrainiečių skaičius gali siekti iki 160 000 žmonių.

Karo pradžioje reguliarioji Ukrainos kariuomenė turėjo apie 200 000 karių, dar 250 000 karių buvo rezerve.

Ukrainos generalinio štabo pateikti Rusijos nuostolių skaičiavimai taip pat atrodo neįtikinami. Jų duomenimis, birželio viduryje iki bendro žuvusiųjų skaičiaus Rusijos kariuomenei trūko 32 000 žmonių.

Pats mįslingiausias terminas

Šio teksto pradžioje nepaminėjome labiausiai gluminančio termino iš Rusijos gynybos ministerijos žodyno - "gyvosios jėgos ir įrangos kaupimas".

Karinio departamento atstovas nuolat vartoja šią sąvoką, tačiau mums nepavyko pateikti šios sąvokos apibrėžimo.

Per pirmąsias šimtą karo dienų Rusija, Gynybos ministerijos duomenimis, sunaikino 39 000 "gyvosios jėgos ir technikos telkimo vietų" ir Ukrainos kariuomenės "atramos punktų" Ukrainoje.

Ne visai aišku, kaip susidarė toks įspūdingas skaičius, nes visų atskirai įvardytų sunaikintos karinės įrangos rūšių suma aiškiai nesiekia tokio skaičiaus.

***

2022 m. birželio pradžioje Igoris Konašenkovas vėl buvo paaukštintas.

Vyras, pastaruosius 24 metus dirbęs įvairių karinių žinybų spaudos tarnybose, tapo generolu leitenantu.

Beje, Ukrainai Konašenkovas nėra svetimas.

Aštuntajame dešimtmetyje mokėsi Žytomyro karinėje priešlėktuvinės gynybos elektronikos mokykloje.

Kaip Rusijos gynybos ministerija meluoja
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder