Klimato kaita

Tyrime teigiama, kad debesyse esantis mikroplastikas gali sustiprinti klimato kaitą

Dėl debesyse esančių mažyčių plastikų kyla pavojus užteršti "viską, ką valgome ir geriame", teigia mokslininkai. Mikroplastiko aptikta debesyse, kur, pasak mokslininkų, jis gali prisidėti prie klimato kaitos, - rašo "Euronews".

Tyrėjai debesų vandenyje, esančiame aplink didžiausią Japonijos kalną Fudži ir Ōyamos kalną, aptiko kelių rūšių polimerų ir gumos.

Jų tyrimas, paskelbtas žurnale "Environmental Chemical Letters", prisideda prie vis daugiau įrodymų, rodančių, kad plastiko tarša įsiskverbė į daugumą Žemės ekosistemų.

Mažesnių nei 5 mm (maždaug sezamo sėklos dydžio) plastiko fragmentų rasta tolimiausiuose planetos kampeliuose ir intymiausiose žmogaus kūno vietose, įskaitant nėščių moterų kraują, plaučius ir placentą.

"Mūsų žiniomis, šis tyrimas yra pirmasis, kuriame aptikta ore esančio mikroplastiko debesų vandenyje tiek laisvojoje troposferoje, tiek atmosferos pasienio sluoksnyje", - rašė mokslininkai.

Štai kodėl šis atradimas ne tik nenatūralus, bet ir keliantis nerimą mūsų klimatui.

Kaip mikroplastikas debesyse prisideda prie klimato kaitos?

Debesų vanduo buvo surinktas dviejų Japonijos kalnų viršūnėse, esančiose 1 300-3 776 metrų aukštyje. Fudži kalno viršūnė yra laisvojoje troposferoje, o Ōyama kalno viršūnė - atmosferos ribiniame sluoksnyje, t. y. abu kalnai yra žemiausiame Žemės atmosferos sluoksnyje.

Tuomet mokslininkai naudojo pažangius vaizdavimo metodus, kad nustatytų, ar yra mikroplastiko ir kokio.

Jie nustatė, kad ore esančiame mikroplastike yra devynių skirtingų rūšių polimerų ir vienos rūšies gumos. Viename litre vandens debesyse buvo net 14 plastiko gabalėlių, kurių dydis svyravo nuo maždaug 7 iki 95 mikrometrų, t. y. šiek tiek daugiau nei vidutinis žmogaus plauko plotis (80 mikrometrų).

Autoriai aiškina, kad plastikas yra hidrofobiškas, tačiau po ilgo ultravioletinių spindulių poveikio jis tampa hidrofilinis (t. y. mėgstantis vandenį).

Organizatorių nuotr.

AP Photo/Jae C. Hong

Šių polimerų gausa kai kuriuose mėginiuose rodo, kad jie galėjo veikti kaip debesų ledo ir vandens "kondensacijos branduoliai".

Kondensacijos branduoliai yra mažytės dalelės, ant kurių atmosferoje kondensuojasi vandens garai, o tai reiškia, kad jie yra būtini debesų susidarymui.

"Apskritai mūsų išvados rodo, kad mikroplastikas dideliame aukštyje gali daryti įtaką debesų formavimuisi ir savo ruožtu keisti klimatą", - rašė mokslininkai.

"Mikroplastikas laisvojoje troposferoje yra pernešamas ir prisideda prie pasaulinės taršos, - sako pagrindinis tyrimo autorius Hiroshi Okochi iš Vasedos universiteto.

"Jei "plastiko oro taršos" problema nebus aktyviai sprendžiama, klimato kaita ir ekologiniai pavojai gali tapti realybe, ateityje padarysiančia negrįžtamą ir didelę žalą aplinkai."

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder