UNESCO rekomenduoja išbraukti Liverpulį iš Pasaulio paveldo sąrašo

Jungtinių Tautų agentūra UNESCO rekomendavo išbraukti Liverpulio pakrantę iš pasaulio paveldo objektų sąrašo dėl per daug didelio jos užstatymo, sukeldama nepasitenkinimą šiame šiaurės vakarų Anglijos mieste.  

Šias rekomendacijas UNESCO paskelbė artėjant Pasaulio paveldo komiteto, atsakingo už Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos nuostatų įgyvendinimą ir Pasaulio paveldo fondo veiklos koordinavimą, susitikimui Kinijos Fudžou mieste liepos 16–31 dienomis. 

Be to agentūra siūlo įtraukti tokius objektus kaip Australijos Didysis barjerinis rifas, Venecija ir Budapeštas  į pasaulio paveldo objektų, „atsidūrusių pavojuje“ sąrašą. Tai reiškia, kad ilgainiui jie gali būti visai iš sąrašo išbraukti.

Galutinį sprendimą dėl objektų išbraukimo iš sąrašo arba jų statuso pakeitimo priims Kinijoje vyksiančio susitikimo dalyviai.

UNESCO penktadienį išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, kad Liverpulio centrinėje dalyje esantis vadinamasis Jūrų prekybos rajonas yra „turtas, kurį siūloma išbraukti iš Pasaulio paveldo sąrašo“ Kinijoje vyksiančiame susitikime. 

Šiam pastatų, sandėlių ir prieplaukų kompleksui bei visai pakrantei Pasaulio pavaldo vietovės statusas buvo suteiktas 2004 metais, nes, pasak UNESCO, jis „liudija vieno iš pagrindinių pasaulio prekybos centrų plėtrą XVIII ir XIX amžiuje“.

Liverpulio regiono meras Steve'as Rotheramas šį sprendimą pavadino „giliai liūdinančiu“.

„Didžiuojamės savo istorija, bet mūsų paveldas yra gyvybiškai svarbi mūsų atsinaujinimo dalis“, – parašė jis socialiniame tinkle.

„Norėčiau juos paraginti priimti mūsų kvietimą ir verčiau apsilankyti [vietoje], užuot priiminėjus sprendimus sėdint prie stalo kitoje pasaulio pusėje“, – pasiūlė meras. 

Iš UNESCO paveldo sąrašo taip pat siūloma išbraukti Selu gyvūnijos rezervatą Tanzanijoje.

Europoje prie pavojuje atsidūrusio Pasaulio paveldo vietų siūloma priskirti Budapeštą ir Veneciją. Joms abiem pavojų kelia plėtra ir kruizinių laivų turizmas.

„Mūsų šaliai bus labai rimtas dalykas“, jeigu Venecija bus išbraukta, sakė Italijos kultūros ministras Dario Franceschini. Jis pabrėžė, kad būtina rasti ilgalaikį sprendimą kruizinių laivų turizmui.

Nepale esantis Katmandu slėnis ir Ochrido ežeras Albanijoje bei Šiaurės Makedonijoje taip pat yra siūlomi įrašyti į pavojuje atsidūrusių Pasaulio paveldo objektų sąrašą.

Australija antradienį pareiškė, kad griežtai priešinsis UNESCO rekomendacijai įtraukti jos Didįjį barjerinį rifą  minėtą sąrašą dėl klimato kaitos padarytos žalos.

Į jį taip pat rekomenduojama įrašyti Rusijos Kamčiatkos pusiasalyje esančius ugnikalnius.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder