Žemės gyventojų laukia nauji klimatiniai sukrėtimai

Ateinantį pavasarį ir vasarą planetos laukia eiliniai klimatiniai kataklizmai. Tokias išvadas paskelbė Tarptautinio vandens stebėsenos konsorciumo (Global Water Monitor Consortium) rėmuose dirbusi klimatologų grupė. Mokslininkai pabrėžė, kad atitinkamiems pokyčiams, vienaip ar kitaip, įtaką daro vanduo, todėl 2023 metais žmonės susidurs tiek su sausromis, tiek su potvyniais.

Specialistai iš Australijos, Austrijos, Saudo Arabijos ir Nyderlandų paaiškino, kad kaip pradinę informaciją naudojo palydovinės stebėsenos rezultatus, meteorologinių stotelių įrašus bei oro prognozavimo modelių duomenis.

Mokslininkai nurodė, kad Žemės klimatą lemia pasaulinė vandens cirkuliacija, įskaitant ir iš pietų į šiaurę tekančią Peru srovę (Humbolto arba Peru srovė - šaltoji jūrų srovė Ramiajame vandenyne, tekanti palei vakarinį Pietų Amerikos krantą). Dėl to centrinėje ir rytinėje ekvatorinio Ramiojo vandenyno dalyse vandens temperatūra nukris žemiau normos, o pasatai stiprės.

2022 metais oro temperatūra kilo, tačiau drėgmė buvo mažesnė. Dėl šių priežasčių Pakistaną ir Australiją siaubė potvyniai, o Kinija ir Europa kentėjo nuo rekordinių karščių.

„Galima neabejoti, kad dažnės šilumos bangos ir netikėtos sausros. Mes matome kaip pasaulinis atšilimas veikia ledynus ir vandens judėjimą šaltuosiuose regionuose", - teigė vedantysis ataskaitos autorius Albertas van Deikas (Albert Van Dijk), Australijos nacionalinio universiteto Fenero vardo gamtos mokslų ir visuomenės mokyklos Vandens dinamikos ir landšafto centro profesorius.

Pasak jo, potvynius Pakistane sukėlė tirpstantys ledynai. Specialisto teigimu, tai tęsis tol, kol ledynų išviso nebeliks. Visgi jis pabrėžė, kad dar anksti daryti išvadas dėl hidrologinių ir atmosferinių ciklų ilgėjimo.

„Jeigu tikrai taip nutiks, mūsų laukia daugybė problemų, susijusių su žymiai ilgesnėmis sausromis ir gerokai smarkesniais potvyniais", - perspėjo A.van Deikas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder