Tačiau Maskvos problemos neapsiriboja vien tik prarastų tankų skaičiumi. Ekspertai sako, kad mūšio lauko vaizdai rodo, jog Rusijos tankai kenčia nuo defekto, apie kurį Vakarų kariškiai žino jau dešimtmečius. Jie teigia, kad Maskva turėjo numanyti, jog ši problema iškils.
Problema susijusi su tankų amunicijos laikymu. Skirtingai nei šiuolaikiniai Vakarų tankai, rusiški tankai savo bokšteliuose laiko kelis sviedinius.
Dėl to jie tampa labai pažeidžiami, nes net netiesioginis smūgis gali sukelti grandininę reakciją, kuri susprogdina visą amunicijos atsargą - iki 40 sviedinių.
Kilusios smūgio bangos gali pakakti, kad tanko bokštelis būtų susprogdintas, kaip matyti neseniai socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame vaizdo įraše.
"Tai, ką matome su rusų tankais, yra konstrukcinė klaida", - sakė CNA Rusijos studijų programos patarėjas Samas Bendetas (Sam Bendett) ir Naujojo Amerikos saugumo centro vyresnysis mokslinis bendradarbis.
"Bet koks sėkmingas smūgis ... greitai uždegs šaudmenis, sukeldamas didžiulį sprogimą, ir bokštelis tiesiogine to žodžio prasme išlėks į orą."
Šis trūkumas reiškia, kad tanko įgula - paprastai du vyrai bokštelyje ir trečias, kuris vairuoja, - yra sėdintys savižudžiai, sakė Nicholas Drummondas, gynybos pramonės analitikas, besispecializuojantis sausumos karo srityje ir buvęs britų armijos karininkas.
"Jei per pirmąją sekundę neišsilaisvinsi, tave ištiks pražūtis."
Maskvą turėtų skaudinti jos tankų konstrukcijos trūkumai
Drummondas teigė, kad sprogstantys šaudmenys kelia problemų beveik visoms šarvuotosioms transporto priemonėms, kurias Rusija naudoja Ukrainoje.
Jis pateikė pavyzdį pėstininkų kovos mašinos BMD-4, kurioje paprastai dirba iki trijų įgulos narių ir kuri gali vežti dar penkis karius. Jis sakė, kad BMD-4 yra "mobilioji trobelė", į kurią pataikius raketai, ji "tiesiog sunaikinama".
Tačiau Maskvą turėtų ypač skaudinti jos tankų konstrukcijos trūkumai, nes apie problemas buvo plačiai skelbiama.
Vakarų kariškiai į jas atkreipė dėmesį per Persijos įlankos karus su Iraku 1991 m. ir 2003 m., kai daug Irako armijos tankų T-72, pagamintų Rusijoje, ištiko toks pat likimas - nuo prieštankinių raketų smūgių iš kėbulo buvo išmušti bokšteliai.
Drummondas teigė, kad Rusija nepasimokė iš Irako pamokų, todėl daugelis jos tankų Ukrainoje turėjo panašių konstrukcinių trūkumų, susijusių su automatinio užtaisymo raketų sistemomis.
1992 m. pradėjus eksploatuoti T-90 seriją - T-72 įpėdinį - jo šarvai buvo patobulinti, tačiau šaudmenų įkrovimo sistema išliko panaši į pirmtako, todėl jis liko toks pat pažeidžiamas, sakė Drummondas.
T-80 - kitas Rusijos tankas, dalyvavęs invazijoje į Ukrainą - turi panašią šaudmenų krovimo sistemą.
Tokia sistema turi tam tikrų privalumų. Bendetas iš Naujojo Amerikos saugumo centro teigė, kad Rusija pasirinko šią sistemą, kad sutaupytų vietos ir suteiktų tankams žemesnį profilį, todėl juos sunkiau pataikyti mūšio metu.
Tačiau Vakarų kariuomenes veikti paskatino T-72 likimas Irake.
"(Vakarų kariškiai) visi išmoko iš Persijos įlankos karo ir matydami, kaip tankai degė per jį, kad reikia atskirti šaudmenis", - sakė Drummondas.
Jis atkreipė dėmesį į JAV kariuomenės pėstininkų kovos mašinas "Stryker", sukurtas po pirmojo karo Irake.
"Jų bokštelis yra ant viršaus, ir tas bokštelis nepatenka į įgulos skyrių. Jis yra tik ant viršaus, o visa amunicija yra to bokštelio viduje", - sakė jis. "Taigi, jei į bokštelį pataikoma ir jis susprogdinamas, įgula vis tiek yra saugi apačioje. Tai labai protinga konstrukcija."
Kiti vakarietiški tankai, pavyzdžiui, JAV ir kai kurių sąjungininkų kariuomenių naudojami "M1 Abrams", yra didesni ir neturi karuselės. Tanke "Abrams" ketvirtas įgulos narys paima šovinius iš sandaraus skyriaus ir perkelia juos į užtaisymo dėtuvę, kad būtų galima šaudyti.
Skyriuje yra durelės, kurias įgulos narys atidaro ir uždaro tarp kiekvieno tanko šūvio, o tai reiškia, kad pataikius į tanką, bokštelyje gali likti tik vienas sviedinys.
"Tikslus pataikymas gali pažeisti tanką, bet nebūtinai pražudyti įgulą", - sakė Bendettas.
O Drummondas sakė, kad Vakarų kariuomenių naudojami sviediniai kartais užsidega nuo didelio karščio, kurį sukuria įskriejusi raketa, tačiau jie nesprogsta.
Sunku pakeisti
Nėra paprasta sužinoti, kiek rusiškų tankų buvo sunaikinta Ukrainoje. Balandžio 28 d. atviro šaltinio žvalgybos stebėsenos svetainė "Oryx" teigė, kad sunaikinta mažiausiai 300 rusų tankų, dar 279 tankai buvo apgadinti, palikti arba perimti ukrainiečių.
Tačiau ši svetainė skaičiuoja tik tuos atvejus, kai turi vizualinių įrodymų, todėl Rusijos nuostoliai gali būti daug didesni.
Ir šie nuostoliai susiję ne tik su įranga.
Kai Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Wallace'as Bendruomenių rūmams pateikė 580 prarastų tankų skaičiavimus, jis taip pat teigė, kad per invaziją žuvo daugiau kaip 15 000 Rusijos karių.
Sunku pasakyti, kiek iš jų sudaro tankų įgulos, tačiau neabejotina, kad įgulas nelengva pakeisti.
Tanko įgulos apmokymas gali užtrukti mažiausiai kelis mėnesius, o net 12 mėnesių gali būti laikomi nepakankami, sakė Aleksi Roinila (Aleksi Roinila), buvęs Suomijos gynybos pajėgų tankų įgulos narys.
O Rusijai pakeisti šimtus įgulų šiuo karo metu būtų didelis iššūkis - ypač kai tankai, kuriuos jie turėtų naudoti, yra tokie netobuli.
Bradas Lendonas, CNN
Rašyti komentarą