LNOBT baletų žavesys – Klaipėdoje

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Baleto trupė ruošiasi gastrolėms Klaipėdos Žvejų rūmuose. Rugsėjo 29 d. 18.30 val. uostamiesčio žiūrovai galės grožėtis vienaveiksmių baletų „Pachita“ ir „Bolero“ vakaru, o rugsėjo 30 d. 12 val. – spektakliu vaikams „Snieguolė ir septyni nykštukai“. 

Ar prisimenate švelnų pavasarinių vyšnių žiedų atspalvį? Būtent tokios spalvos kostiumais dizaineris Juozas Statkevičius papuošė gracingus Ludwigo A. Minkaus baleto „Pachita“ šokėjus.

Rausva ir raudona: tobuloji „Pachita“ ir dramatiškasis „Bolero“

„Pachita“ pirmąkart buvo atlikta 1846 m. Paryžiuje. Dvidešimtame amžiuje tapo įprasta antrąjį baleto veiksmą Grand pas classique rodyti atskirai kaip kerintį klasikinio baleto šedevrą.

Legendinio baletmeisterio Mariuso Petipa sukurta choreografija puikiai dera su šiuolaikiniu scenos sprendimu, kurį 2021 m. pasiūlė LNOBT baleto meno vadovas Martynas Rimeikis. Pagrindines partijas „Pachitos“ spektaklyje Klaipėdoje šoks viena labiausiai publikos mylimų LNOBT baleto porų – Olesia Šaitanova ir Jonas Laucius.

Kontrastinga – ryškiai raudona spalva alsuoja nūdienos choreografo Krzysztofo Pastoro „Bolero“ pagal gerai žinomą Maurice'o Ravelio muziką. „M. Ravelis savo kūrinio inscenizaciją įsivaizdavo kaip veiksmą fabriko fone po atviru dangumi – tai turėjo atspindėti mechaninį jo muzikos pobūdį. Nutariau baleto veiksmą įkurdinti tuščioje erdvėje, kurios pagrindinis vaizdinis elementas – milžiniškas stačiakampis. Vis dėlto šiame balete vyrauja muzika, todėl svarbiausia, kaip žiūrovas ją suvoks, kokias asociacijas ir jausmus ji sukels. Kad ir ko siekė M. Ravelis, tai – emocinga, erotiška ir veržli muzika“, – teigia pasaulinio masto  lenkų choreografas K. Pastoras. 

Pagrindinėje „Bolero“ atlikėjų poroje Klaipėdoje matysime baleto žvaigždes Olgą Konošenko ir Ernestą Barčaitį.

Baletas vaikams – repertuaro rekordininkas

Gastrolių programoje – ir baletas vaikams „Snieguolė ir septyni nykštukai“, dėl negęstančių publikos simpatijų LNOBT scenoje rodomas jau daugiau kaip pusę amžiaus. Šis lenkų kompozitoriaus Bogdano Pawlowskio baletas savo pasaulinę premjerą 1970 m. pasitiko Lodzės didžiajame teatre, bet labai greitai sugebėjo pasklisti įvairiose Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos baleto trupėse

Vilniuje lenkų choreografo Witoldo Borkowskio statyta „Snieguolės ir septynių nykštukų“ premjera įvyko 1972 m. pavasarį. 1988 m. choreografo Jurijaus Smorigino atnaujintas spektaklis LNOBT repertuare sėkmingai matomas iki šiol, o jo populiarumas galėtų sėkmingai varžytis su klasikiniais baletais. Per pusę amžiaus pasikeitė kelios jo atlikėjų ir tuo labiau žiūrovų kartos: kadaise Snieguolės ir nykštukų nuotykius scenoje stebėję vaikai dabar mielai veda į teatrą savo anūkus.

LNOBT baleto trupė, kaip ir daugelis pasaulio trupių, yra tarptautinė. Tad nesistebėkite, kad klaipėdiečiams rugsėjį rodomame spektaklyje Snieguolę šoks prancūzaitė Marine Pontarlier, o jos sutiktą Princą – britas Benjaminas Thomas Davis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder