Tai galimybė iš arti susipažinti ir suprasti banginio, nykstančios rūšies atstovo, išskirtinį elgesį ir prieraišumą žmonėms. Filme nagrinėjama ne tik neįprasta banginio istorija, keliami ir žmogaus bei gamtos santykio, aplinkosaugos, jūrų gyvūnų išnaudojimo ir apsaugos klausimai.
Filmo peržiūroje ir diskusijoje dalyvaus Prancūzijos ir vietiniai biologai – vienas filmo režisierių ir pagrindinis aktorius Fabrice Schnoller bei KU Jūros tyrimų instituto (JTI) mokslininkai – dr. Robertas Staponkus ir dr. Julius Morkūnas.
Filme pasakojama istorija apie Hvaldimirą – banginį, kuris, manoma, buvo naudojamas įgyvendinant įvairius Rusijos karinius tikslus. Tyrinėjama banginio kilmė, charakteris, jo ir kitų banginių savybės, kurias išnaudojo vykdant karines operacijas.
„Hvaldimiras tapo globalios dilemų, kuriose susiduria mokslas, politika ir etika, simboliu. Tai istorija, kuri kalba visam pasauliui. Filme nagrinėjama gyvūnų sąmoningumo ir laisvos valios tema.
Taip pat keliami klausimai: ar žmonės turėtų priimti sprendimus už gyvūnus? Kaip mes elgiamės su gamta? Pabrėžiamas gyvūnų išnaudojimas įvairiems tikslams“, – sako filmo režisierius ir aktorius F. Schnoller.
Filmas ir diskusija kviečia permąstyti žmonių ir gamtos santykius bei ieškoti sprendimų, kaip sumažinti žmonių veiklos neigiamą poveikį aplinkai. Hvaldimiro istorija – puikus pavyzdys, kaip žmonių smalsumas, mokslo pasiekimai ir etiniai klausimai gali susidurti viename kontekste.
„Ilgą laiką manyta, kad vandenynų ištekliai yra neišsemiami, tačiau dėl intensyvios žvejybos ir taršos matome, kaip ekosistemos nyksta. Baltijos jūra jau yra pasiekusi tokį lygį, kad konkuruojame su natūraliais plėšrūnais dėl maisto išteklių.
Tai signalas, kad turime keisti savo vartojimo įpročius ir elgtis atsakingiau“, – žiniomis dalijasi KU mokslininkas dr. Robertas Staponkus.
Pasak KU mokslininko dr. Juliaus Morkūno, intensyvėjanti žmonių veikla, tarša ir pernelyg didelis jūrų išteklių naudojimas kelia grėsmę ne tik jūrų gyvūnams, bet ir visai planetos gyvybės sistemai.
Jis taip pat pateikia keletą liūdnų faktų apie Baltijos jūros ekosistemos padėtį ir paukščių nykimą: „Pagrindinė Baltijos jūros paukščių nykimo priežastis yra intensyvi žvejyba, tarša naftos produktais, klimato kaita ir plastiko prilesimas.
Lietuvoje iki 3 tūkst. paukščių kasmet žūsta žvejybos įrankiuose Baltijos jūroje. Kai kurių jūros paukščių rūšių sumažėjimas Baltijos jūroje per pastaruosius 25 metus siekia net 60-80 procentų“.
Filmo bendraautorius F. Schnoller atvirauja, kad dokumentinio filmo tikslas nėra tik sausų faktų ir prielaidų pateikimas, juo siekiama skatinti žmonių sąmoningumą.
„Nebuvo lengva atsirinkti ir sudėlioti visą turimą informaciją apie Hvaldimiro istoriją, kitų gyvūnų išnaudojimą bei žmonių poveikį vandenynų ekosistemoms, tačiau didžiausias iššūkis buvo – visas žinias susieti su emocine istorija, kuri galėtų paliesti ir sujaudinti žiūrovus.
Mano ir Jerome tikslas buvo paskatinti žmones užduoti sau klausimus ir pagalvoti net apie kasdienius įpročius, kurie griauna vandenynų ekosistemą“, – pasakoja režisierius.
Filmo „#Hvaldimir: The True Story of the Spy Beluga“ peržiūra ir diskusija vyks gruodžio 16 d. 15 val. Klaipėdos universiteto EU-CONEXUS bendradarbystės erdvėje (Senato pastatas, H. Manto 84, Klaipėda).
Renginys vyks anglų kalba, yra nemokamas ir atviras visiems. Nepraleiskite progos pasinerti į vandenynų paslaptis!
Rašyti komentarą