Lenkija padės tęsti karjerą į Baltarusiją iš Tokijo žaidynių bijančiai grįžti sportininkei

(1)

Lenkija suteikė humanitarinę vizą baltarusių olimpinei atletei Kryscinai Cimanouskajai, teigiančiai, kad jos komanda mėgino priversti ją išvykti iš Japonijos, pirmadienį pranešė Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas.
 

Iki praeito savaitgalio buvusi beveik visiškai nežinoma 24 metų sportininkė atsidūrė Tokijo olimpines žaidynes supurčiusio didelio skandalo centre, kai sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją, esą užregistravusią sportininkę dalyvauti estafetės rungtyje jai to nežinant.

Elgesys su K. Cimanouskaja atgaivino prisiminimus apie sovietų praktiką skubiai grąžinti namo nelojalius atletus ir sukėlė politikų pasipiktinimą. Sportininkė sakė bijanti, kad į Baltarusiją jai grįžti būtų nebesaugu. Kelios šalys, įskaitant Lenkiją, pasisiūlė ją priimti.

K. Cimanouskaja „jau tiesiogiai susisiekė su lenkų diplomatais Tokijuje. Ji gavo humanitarinę vizą. Lenkija darys viską, kas būtina, kad padėtų jai tęsti sporto karjerą“, – per „Twitter“ parašė lenkų viceministras Marcinas Przydaczas.

Baltarusių atletė praėjusį vakarą sakė, kad jos komanda bandė išsiųsti ją namo, nes sportininkė viešai sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją, kai ši neįspėjusi užregistravo ją į moterų 400 metrų estafetės rungtį Tokijuje.

„Pasirodo, mūsų didieji viršininkai, kaip visada, viską nusprendė už mus“, – sakė K. Cimanouskaja savo „Instagram“ paskyroje paskelbtame vaizdo įraše, kuris jau nebeprieinamas.

Vėliau paskelbtoje žinutėje bėgikė pridūrė, kad nebūtų reagavusi taip griežtai, jei „mane būtų įspėję iš anksto, jei būtų paaiškinę visą situaciją ir paklausę, ar galiu bėgti 400 metrų“. „Tačiau jie nusprendė viską padaryti man už nugaros“, – rašė sportininkė.

Suteikta humanitarinė viza Praėjusį vakarą opozicinis BSSF pareiškė, kad baltarusių olimpinės komandos pareigūnai bandė „deportuoti“ K. Cimanouskają.

Vaizdo įraše sportininkė prašė IOC įsikišti ir įspėjo: „Jaučiu spaudimą, jie bando išgabenti mane iš šalies be mano sutikimo.“

K. Cimanouskaja praleido naktį saugoma policijos Tokijo oro uosto viešbutyje, sekmadienį vėlai vakare paprašiusi Tokijo olimpinių žaidynių pareigūnų apsaugos, kad nebūtų įsodinta į lėktuvą, nurodė Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC).

Sportininkė nedalyvavo moterų 200 metrų bėgimo rungtyje olimpiniame stadione. M. Przydaczas naujienų televizijai TVN24 sakė, kad K. Cimanouskaja kreipėsi pagalbos į Lenkiją, pakliuvusi į „labai sunkią“ padėtį, tačiau dabar sportininkė esanti „saugi mūsų ambasadoje“ Tokijuje.

„Lenkija siūlo pagalbą Baltarusijos piliečiams, dėl politinių priežasčių norintiems palikti Baltarusijos teritoriją arba nenorintiems sugrįžti į Baltarusiją“, – pabrėžė viceministras.

Lenkų žiniasklaida citavo Užsienio reikalų ministerijos pareigūnus, prognozavusius, kad baltarusių atletė į Lenkiją tikriausiai atvyks jau šią savaitę.

Vis dėlto M. Przydaczas sakė, kad K. Cimanouskajos prašymas suteikti prieglobstį Lenkijoje bus pradėtas nagrinėti, kai jis bus gautas, ir kad kol kas Varšuva sportininkei suteikė tik humanitarinę vizą. Atletė liks Lenkijos ambasadoje Tokijuje iki jos išvykimo į Varšuvą – galbūt jau trečiadienį, per „Twitter“ rašė Lenkijoje gyvenantis baltarusių disidentas Pavelas Latuška.

K. Cimanouskajos vyras Arsenijus Zdanevičius naujienų agentūrai AFP sakė pabėgęs iš Baltarusijos ir turįs vilties „artimiausioje ateityje“ susitikti su savo sutuoktine.

„Manau, man ten nebebūtų saugu“, – telefonu iš Ukrainos sakė 25 metų kūno rengybos treneris. Lenkija griežtai kritikuoja Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą. Šioje šalyje apsistojo daug iš Baltarusijos pasitraukusių disidentų.

JAV ambasadorė Baltarusijoje Julie Fisher sveikino Japonijos ir Lenkijos pareigūnų sprendimus. „Cimanouskaja galės išvengti Lukašenkos režimo mėginimų diskredituoti ir pažeminti šią #Tokyo2020 atletę už savo nuomonės išreiškimą“, – per „Twitter“ parašė ji.

IOC nurodė, kad sprendžiant šį incidentą buvo pasitelkti Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro (UNHCR) pareigūnai. Lenkijoje dirbantis Baltarusijos sporto solidarumo fondo (BSSF) užsienio ryšių vadovas Anatolijus Kotovas sakė, kad K. Cimanouskajos šalininkai stengiasi padėti organizuoti jos saugų skrydį į Lenkiją.

„Šiuo metu organizuojame visą logistiką, – AFP sakė jis. – Žinome, kad ji jaučiasi gerai ir kad galėjo pailsėti.“ IOC kelia klausimų Tarptautinio olimpinio komiteto atstovas Markas Adamsas sakė, kad IOC pareikalavo iš Baltarusijos olimpinio komiteto raštu pateikti išsamią ataskaitą apie incidentą.

Jis pridūrė, kad IOC pastaraisiais mėnesiais ėmėsi virtinės priemonių Baltarusijos olimpinio komiteto atžvilgiu.

Nuo 1994 metų Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis A. Lukašenka išprovokavo masinius protestus, pasiskelbęs pernai rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų laimėtoju ir užsitikrinęs sau šeštą kadenciją. Opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais. Minsko režimas ėmėsi griežtų priemonių protestams numalšinti.

Buvo areštuota daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų buvo sumušti teisėsaugininkų. Pernai gruodį IOC nušalino A. Lukašenką ir vyresnįjį jo sūnų Viktarą nuo olimpinių žaidynių ir kitų organizacijos renginių dėl Baltarusijos olimpinio komiteto vykdomo sportininkų persekiojimo už jų politines pažiūras.

Kovo mėnesį TOK atsisakė pripažinti V. Lukašenką Baltarusijos olimpinio komiteto vadovu, kai jis perėmė šias pareigas iš savo tėvo. A. Lukašenka Baltarusijos olimpiniam komitetui vadovavo nuo 1997 metų. V. Lukašenkai kartu su Baltarusijos olimpinio komiteto valdybos nariais ir keliais vyriausybės pareigūnais buvo uždrausta dalyvauti olimpinėse žaidynėse.

Virtinė baltarusių sportininkų išreiškė palaikymą autoritarinio prezidento kritikams ir pareikalavo nutraukti represijas. K. Cimanouskaja buvo viena iš daugiau kaip 2000 Baltarusijos sporto veikėjų, pasirašiusių atvirą laišką, kuriuo buvo reikalaujama, kad būtų surengti nauji rinkimai ir paleisti politiniai kaliniai.

Dėl neramumų iš Baltarusijos taip pat buvo atimta teisė organizuoti šių metų ledo ritulio pasaulio čempionatą. „Nesaugu“ K. Cimanouskaja Baltarusijos sporto naujienų tinklalapiui tribuna.com sakė sužinojusi iš savo trenerio, kad jos likimas sprendžiamas „ne [Lengvosios atletikos] federacijos lygiu, ne Sporto ministerijos lygiu, o daug aukščiau“.

Sportininkė teigė bijanti, kad Baltarusijoje jai būtų „nebesaugu“, nes jai buvo liepta per mažiau kaip valandą susikrauti daiktus, o tuomet K. Cimanouskaja buvo išvežta į oro uostą. Baltarusijos olimpinis komitetas savo ruožtu tvirtino, kad K. Cimanouskajos dėl savo psichologinės būklės nebegalėjo likti žaidynėse.

„Buvome gavę signalų, kad su ta mergina kažkas dedasi“, – Baltarusijos televizijai sakė šalies vyriausiasis treneris Juras Moisevičius ir pažėrė priekaištų lengvaatletei. Bėgikė savo ruožtu teigė, kad jokių psichologinių problemų jai nebuvo iškilę. IOC pareikalavo išsamios Baltarusijos olimpinio komiteto ataskaitos.

Prieš prasidedant Tokijo olimpinėms žaidynėms A. Lukašenka perspėjo sporto pareigūnus ir atletus, kad tikisi gerų rezultatų.

„Pagalvokite, kur vykstate, – sakė jis. – Jeigu sugrįšite tuščiomis, būtų geriau, kad visai negrįžtumėt.“ Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ perspėjo, kad daug sportininkų buvo nubausti už pasisakymus prieš A. Lukašenką.

„Nenuostabu, kad pasisakantys atletai tampa represijų taikiniu“, – sakė organizacijos tyrėja Heather McGill. Į Lietuvą pasitraukusi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja savo ruožtu apkaltino Minsko režimą, kad jis mėgino „pagrobti“ K. Cimanouskają.

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder