Martynas Kūra: „Klaipėda vėl įrodė, kad yra šokantis miestas“

Klaipėdietis Martynas Kūra sukasi lyg vijurkas ir daro viską, kad Klaipėda vėl garsėtų sportinių šokių pergalėmis. Jis sporto pasaulyje itin matomas ir turi daug veiklos: klaipėdiečiui patikėtos Lietuvos sportinių šokių federacijos viceprezidento pareigos, taip pat jis yra Klaipėdos sportinių šokių klubo „Žingsnis“ vadovas, tarptautinės ketegorijos sportinių šokių teisėjas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, kurioje ruošiami šokėjai, dėstytojas ir Klaipėdos miesto sporto tarybos narys.

„Džiugu, kad po sunkaus pandeminio laikotarpio sportiniai šokiai vėl juda visu pajėgumu, organizuojamos aukšto rango varžybos. Be to, lietuvaičiai vėl skamba pergalėmis. Tai - svarbiausia“, - sakė prieš kelias dienas iš Lenkijoje vykusių Europos taurės standartinių šokių varžybų, kuriose lietuviai Evaldas Sodeika ir Ieva Sodeikienė pirmose oficialiose po pandeminio laikotarpio aukšo rango varžybose apgynė nugalėtojų titulą, grįžęs M. Kūra.

Šiose varžybose klaipėdiečiui - vieninteliam iš lietuvių - buvo patikėtos tarptautinio teisėjo pareigos.

„Vakarų ekspresas“ nusprendė pakalbintį M. Kūrą ir daugiau sužinoti apie Klaipėdos sportinių šokių situaciją, plėtrą ir atsigavimą po pandemijos.

Jums vieninteliam ir pirmajam iš lietuvių po pandemijos teko garbė teisėjauti tokio aukšto rango varžybose. Galima sakyti, kad tai - aukštas įvertinimas.

Tikrai taip. Lietuvos sportiniai šokiai nuo seno yra vertinami visame pasaulyje, ir būtent Klaipėdos universiteto, dabartinio Lietuvos teatro ir muzikos akademijos Klaipėdos fakulteto ruošti absolventai yra vieni geriausių trenerių ir teisėjų. Jie pripažįstami visame pasaulyje.

Džiugu, kad man teko garbė po beveik 2 metus sustabdytų oficialių šokių varžybų pirmam iš lietuvių išreikšti nuomonę apie standartinių šokių vystymąsi. Evaldas Sodeika su Ieva Sodeikiene iš 21 šalies porų iškovojo pirmąją vietą. Pabrėžiu, kad šiose varžybose iš kiekvienos šalies galėjo dalyvauti tik po vieną porą.

Nors Evaldas ir Ieva Sodeikai prieš pandemiją iškovojo planetos čempionų titulą, tačiau lietuvaičiams po tokios ilgos pertraukos buvo sunku, buvo daug nerimo, ar mums pavyks vėl užkopti ant aukščiausio prizininkų pakylos laiptelio.

Minėjote, kad sportinių šokių oficialių varžybų reikėjo laukti beveik dvejus metus. Kaipgi, jūsų akimis, po pandemijos atsigauna sportiniai šokiai?

Sportiniai šokiai, kaip ir kitos sportinės veiklos, buvo nuėjusios į nuotolinę veiklą - dirbome, bet tai per atstumą daryti nėra taip paprasta, išsaugoti pradedančiuosius šokėjus labai sudėtinga.

Džiugu, kad pavyko išlaikyti tuos sportininkus, kurie jau yra nenaujokai, jau susikoncentravę į savo tikslus ir pasiryžę siekti sportinių šokių aukštumų.

Sudėtingiau su tais, kurie buvo tik pradėję lankyti sportinius šokius ir nespėję pajusti, ar tai jų sporto šaka, ar ne, tad yra jaučiamas vaikų nubyrėjimas. Bet visi kiti grįžo į mūsų sportinių šokių treniruotes. Jaučiamas dar didesnis noras ir entuziazmas. Visi yra išsiilgę treniruočių ir varžybų.

Jau po karantino atlaisvinimo įvyko visa serija renginių. Tai - Lietuvos teatro ir muzikos akademijos surengta mokomoji stovykla. Ji sulaukė didžiulio susidomėjimo ir pasisekimo. Tai buvo pirmas popandeminis sportinių šokių renginys be žiūrovų.

Šis renginys, įvykęs su Lietuvos teatro ir muzikos akademijos Klaipėdos fakulteto dėstytojų pagalba ir geranoriškai remiamas naujosios dekanės Loretos Jonavičienės, sulaukė net 300 sportininkų. Tai buvo didžiausias sportinių šokių renginys visos Lietuvos mastu.

Klaipėda dar kartą įrodė, kad yra šokantis miestas. Tai, kas buvo įskiepyta Romualdo ir Skaistutės Idzelevičių, niekur nedingo, tradicijos tęsiamos. Lietuvos teatro ir muzikos akademijos Klaipėdos fakultete yra įgaunamas naujas pagreitis, stoja nauji studentai, atsigauna šokių specialybės rengimas. Tikimasi, kad bus pritraukta naujų trenerių ir Klaipėda vėl garsės savo pergalėmis.

PASTEBIMAS. Martynas Kūra Lietuvos sportinių šokių federacijoje užima svarbias pareigas ir pastaruoju metu interviu dalija vieną po kito. Asmeninio archyvo nuotr.

PASTEBIMAS. Martynas Kūra Lietuvos sportinių šokių federacijoje užima svarbias pareigas ir pastaruoju metu interviu dalija vieną po kito. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokie mūsų šokėjų laukia artimiausi renginiai?

Birželio 26-27 dienomis laukia pačios svarbiausios mūsų šalies varžybos - Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos šokių čempionatai. Varžybos vyks Šiauliuose, susirinks pačios geriausios Lietuvos šokėjų poros. Jos varžysis dėl kelialapių į standartinių šokių, Lotynų Amerikos bei dešimties šokių pasaulio čempionatus.

Žinome, kad jūsų sūnus, Klaipėdos sporto klubo „Žingsnis“ atstovas Kipras Kūra jau buvo iškovojęs kelialapį į pasaulio čempionatą, bet jame dalyvauti sutrukdė pandemija - tiesiog čempionatai pernai buvo atšaukti.

Taip, gaila, kad taip nutiko, bet įvyko taip, kaip įvyko. Šiemet daug vilčių teikia Kirpo ir jo porininkės iš Vilniaus Elzės Valiūnaitės pasirodymas Lietuvos čempionate.

Ar turime vilčių, kad kas nors iš klaipėdiečių iškovos kelialapius į pasaulio čempionatus?

Taip. Klaipėdiečių rezultatai Lietuvos mastu, imant bendrų rezultatų lentelę, visada būna patys geriausi. Klaipėda iš Lietuvos čempionatų nuolat parsiveža po 40 medalių komplektų. Medalius iškovoja skirtingų amžiaus grupių mūsų šokėjai.

Šiemet čempionatas dėl pandemijos bus kitoks, varžysis tik pagrindinių grupių šokėjai - jauniai, jaunimas ir suaugusieji. Vaikų čempionatas yra nukeltas į šiek tiek vėlesnį laikotarpį.

Kas iš klaipėdiečių gali iškovoti kelialapius į pasaulio čempionatą?

Klaipėdoje turime daug gerų ir perspektyvių šokėjų, bet kol čempionatas nepraėjo, kalbėti apie sportines viltis nesinorėtų. Apie tai bus galima kalbėti jau po šio savaitgalio.

TALENTINGA PORA. Klaipėdietis Kipras Kūra net 15 kartų tapo Lietuvos čempionu. Šį savaitgalį Šiauliuose gali vėl iškovoti šį titulą ir kelialapį į pasaulio čempionatą. Jis Lietuvos čempionate šoks su porininke iš Vilniaus Elze Valiūnaite. Asmeninio archyvo nuotr.

TALENTINGA PORA. Klaipėdietis Kipras Kūra net 15 kartų tapo Lietuvos čempionu. Šį savaitgalį Šiauliuose gali vėl iškovoti šį titulą ir kelialapį į pasaulio čempionatą. Jis Lietuvos čempionate šoks su porininke iš Vilniaus Elze Valiūnaite. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokios sportinių šokių artimiausio sezono vizijos, planai? Ar nemąstote Lietuvoje rengti kokių nors aukšto rango varžybų?

Pandemijos laikotarpis mus daug ko išmokė. Sportiniai šokiai labai greitai prisitaikė prie nuotolinio mokymo, sugebėjome greitai atsigauti. Yra planų Lietuvoje rengti ir pasaulio čempionatą, ir dideles tarptautines reitingines varžybas.

Prieš kelias dienas Palangoje praūžė Klaipėdos sportinių šokių klubo „Žingsnis“, pasaulinės ir europinės sportinių šokių federacijų organizuojamos pirmosios šio sezono tarptautinės varžybos. Jose dalyvavo net 1 560 sportininkų iš viso pasaulio.

Papasakokite plačiau, kaip pavyko suorganizuoti tokio masto renginį?

Buvo daug iššūkių ir kliūčių, bet su visais vargais sėkmingai susidorojome. Vienas iššūkių buvo tai, kad visiems sportininkams reikėjo testuotis dėl COVID-19, todėl varžybų kaštai labai išaugo, bet mes, klubas „Žingsnis“ ir Lietuvos sportinių šokių federacija, esame pasiryžę daryti daug, kad sportas atsigautų.

Labai svarbu šiuo sudėtingu laikotarpiu tai ryžtis daryti pirmiems. Tai parodo kolektyvo stiprumą. Džiugu, kad prie tokių renginių prisideda ir būrys rėmėjų. Palangoje vykusį didžiulį sportinių šokių renginį padėjo organizuoti „Vakarų medienos grupė“, Birių krovinių terminalas ir Sporto rėmimo fondas. Juk reikia padengti teisėjų kelionės išlaidas, apgyvendinti, tad išlaidos yra labai didelės.

Malonu, kad yra neabejingų ne tik mūsų šalies antrąja religija vadinamam krepšiniui, bet ir sportiniams šokiams. Yra sakoma, kad pagal gausumą ir pasiektus rezultatus antra sporto šaka yra sportiniai šokiai.

Grįžtant prie iššūkių, buvo sudėtinga į Palangoje vykusias varžybas sudaryti sąlygas atvykti, pavyzdžiui, Ukrainos sportininkams. Šiuo sudėtingu pandeminiu laikotarpiu trečiųjų šalių piliečiams yra reikalingi ypatingi leidimai įvažiuoti. Juos pavyko gauti per Lietuvos sportinių šokių federaciją ir Vyriausybės departamentus.

Visi dalyviai iš Palangos išvyko su geriausiais atsiminimai. Sulaukėme daug gražių žodžių ir padėkų. Daug kas teigė, kad su malonumu čia grįš ir kitąmet.

Kodėl renginį organizavote ne Klaipėdoje, o Palangoje?

Mes jau keleri metai šį renginį organizuojame Palangoje. Šiame kurortiniame mieste infrastruktūra yra gerai išvystyta. „Švyturio“ arenos nuomos kaina mums yra sunkiai įkandama, be to, ją sunku užpildyti.

Kita vertus, mes į Klaipėdos miesto biudžetą pritraukėme lėšų - varžybų dalyviai buvo apgyvendinti Klaipėdoje.

Jei sulauktume šiam renginiui didesnio Klaipėdos miesto palaikymo, su malonumu jį perkeltume į Klaipėdą, į „Švyturio“ areną. Tikimės, kad ateityje taip ir bus. Klaipėda nuo seno yra populiari, vertinama ir pritraukia vis daugiau naujų sportininkų.

Klaipėdoje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete, vėl ruošiami šokėjai. Tikimės su Lietuvos sportinių šokių federacijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto naujosios dekanės Loretos Jonavičienės pagalba pritraukti į Klaipėdą naujų sportinių šokių specialistų - trenerių ir teisėjų, kurie ir toliau garsins Lietuvos vardą viso pasaulio sportinių šokių arenose. Džiugu, kad inovatyviai prie sportinių šokių trenerių ruošimo prisideda ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Šokių katedros vedėjas Vidmantas Mačiulskis. Bendromis pastangomis darome viską, kad Klaipėdos sportinių šokių atstovai savo pasiekimais garsėtų ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder