Vienas jų veikia ir Plungėje – tai regbio klubas „Perkūnas“, praėjusį šeštadienį plungiškius ir visus neabejingus šiam sportui pakvietęs į gražią šventę.
Jos metu paminėta reikšminga sukaktis – Plungės regbio penkiasdešimtmetis, mat būtent tiek metų praėjo nuo tada, kai mūsų mieste susibūrė pirmoji vyrų regbio komanda.
Surengtos draugiškos varžybos
Šventinė diena, skirta Plungės regbio jubiliejui, prasidėjo veteranų mini turnyru Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos stadione.
Tądien šis skendėjo ne tik kaitrios saulės spinduliuose, bet ir emocijų jūroje, mat tiek žaidėjai, tiek žiūrovai į gimtadienio šventę atėjo lydimi puikios nuotaikos, kurią kurstė ir įtraukiančios regbio varžybos.
Turnyre susitiko Plungės, Kauno ir Vilniaus komandos. Simbolinį pradinį spyrį atliko pirmosios plungiškių regbininkų komandos treneris Gintaras Medelis.
Susirinkusieji liko sužavėti veteranų pasirodymu stadione, mat šie žaidėjai pademonstravo itin brandų žaidimą, taip neleisdami nuobodžiauti nė vienam šventės dalyviui. Kaip ir dera, šio turnyro nugalėtojais tapo būtent Plungės veteranai.
Vėliau aikštelėje susitiko pagrindinė Plungės „Perkūno“ ir Plungės „Legiono“ komandos. Pastaroji „Perkūnui“ nusileido dešimčia taškų.
Žvilgsnis į pradžią
Kol regbininkai liejo prakaitą stadione, „Žemaičiui“ pavyko pakalbinti saujelę pirmųjų mūsų miesto regbio žaidėjų, nuo kurių ir prasidėjo Plungės regbio istorija. Tai – Antanas Kryževičius, Vytautas Alimas, Povilas Janavičius, Vaclovas Mazrimas, Aleksas Mačiuitis bei jų treneris G. Medelis.
Vyrai su didžiuliu užsidegimu pasakojo apie tuos laikus, kuomet žaidė plungiškių regbininkų komandoje, dalyvaudavo varžybose, kuriose susitikdavo ne tik su lietuvių, bet ir su svečių šalių vyrų žaidėjais.
O treneris G. Medelis priminė, kad būtent 1972-aisiais buvo suburta pirmoji Plungės regbio komanda. Šios sporto šakos iniciatorius – dirbtinės odos gamyklos profsąjungos pirmininkas Edvardas Zaniauskas. Naujosios regbio komandos branduolys buvo sudarytas iš pačių gamyklos darbuotojų.
„Susirinko vyrai, pamatė, kas per žaidimas yra tas regbis, ir pradėjo žaisti. O taip tai juk nebuvo žalio supratimo apie jį. Tik E. Zaniauskas žinojo, nes buvo iš arti matęs šį žaidimą, kai mokėsi tuometiniame Kauno politechnikos institute.
Iš pradžių pavyko suburti penkiolika žaidėjų, vėliau prisijungė daugiau. Treniruodavomės stadione prie vadinamojo beždžionių tilto. Tas stadionas – geras, nes anksčiausiai Lietuvoje išdžiūdavo.
Paskui prasidėjo varžybos. Pirmąsias rungtynes žaidėm su Panevėžio komanda, ji buvau metais anksčiau susibūrusi. Pirmas blynas buvo prisvilęs – pralaimėjome. Vėliau žaidėme pirmenybėse su Jonavos „Azotu“.
Tada išplėšėme pergalę. Buvo visko – ir pralaimėjimų, ir laimėjimų“, – prisiminimais dalijosi G. Medelis, 1979-aisiais palikęs Plungę ir išvykęs į Šiaulius, kur buvo pakviestas žaisti.
O kokia buvo pirmoji regbio komanda Plungėje? „Komanda buvo stipri, o labiausiai žavėjo tai, kad kiekvienas žaidėjas degė noru žaisti, spinduliavo žemaičiams būdingu atkaklumu. Tokie buvo pirmieji žaidėjai, kurie žaidė maždaug iki 1975-ųjų.
Paskui komanda ėmė pildytis vis naujais regbio entuziastais“, – pasakojo treneris, kuris taip pat prisidėjo prie pirmosios vyrų regbio komandos Plungėje atsiradimo.
O V. Alimas sakė buvęs vienas jauniausių regbininkų Plungėje. Kai pradėjo žaisti, jam buvo vos šešiolika, kai tuo tarpu kitiems – 25 metai ir daugiau.
Regbio veteranai tikino, kad plungiškiai žaidėjai buvo išskirtinai stiprūs, esą ne viena komanda jos prisibijodavusi. Ir visai nekeista, nes plungiškių komandą sudarė įvairių sporto šakų atstovai, dauguma – „štangistai“.
Paklausti, kas labiausiai įsiminė per tuos metus, kai atstovavo Plungei regbio varžybose ir čempionatuose, buvę regbininkai tikino, jog Tarybų Sąjungos jaunių čempionatas, 1976-aisiais vykęs Plungėje. Jame iškovota antroji vieta.
Šiame čempionate jau žaidė ir vėliau prie komandos prisijungęs Alfredas Stropus, šiandien aktyviai remiantis dabartinę „Perkūno“ komandą.
A. Stropus tikino visą gyvenimą išliksiantis neabejingas regbiui. Pats anksčiau aikštelėje lakstęs plungiškis atkreipė dėmesį, jog dabartiniai mūsų miesto regbininkai – smulkesni nei anuometiniai, tačiau greitesni. Tą patį kalbėjo A. Kryževičius bei palinkėjo „Perkūnui“ dar gyvuoti ir gyvuoti, o jo žaidėjams būti tikrais patriotais.
Gausybė sveikinimų
Po varžybų regbininkai ir visi jų švente norintys pasidžiaugti svečiai pakviesti į Akademiko A. Jucio progimanzijos aktų salę, kur kaip iš gausybės rago liejosi gražiausi sveikinimai ir palinkėjimai Plungės regbininkams.
Netrūko ir padėkų bei dovanų, kurias dalinti pirmasis stojo Lietuvos regbio federacijos vadovas Irmantas Kukulskis.
„Mes, regbio žmonės, esam labai paprasti. Nesam komerciniai, nesam dar sugadinti, turim širdis, tikėjimą ir svajonę. Džiaugiuosi, kad minint Plungės regbio penkiasdešimtmetį salėje – daug vietinių regbininkų.
Plungėje atgimsta regbis. Be galo svarbu, kad yra, kam švęsti šią sukaktį. Labai vertinu ir gerbiu ne tik jaunuosius sportininkus, bet ir senuosius, kurie vis dar kruta, juda. Juk jie – mūsų praeitis, atnešusi dabartį.
Labai norisi, kad jaunimas vertintų tą. O Plungės regbiui norėtųsi palinkėti labai kantriai dirbti ir būti tarsi vienam kumščiui, šeimai“, – kalbėjo svečias ir pirmąją dovaną – vardinį Lietuvos regbio laikrodį – bei padėką įteikė treneriui Ričardui Skrinskiui.
Dovana, tik jau kitokia, skirta ir šiuo metu Australijoje gyvenančiam Artūrui Rachimovui, kuris savo sportinį kelią pradėjo būtent Plungėje ir dėjo visas pastangas, kad ši sporto šaka čia atgytų. Dovanos sulaukė ir „Perkūno“ komandos kapitonas Modestas Kavaliauskas bei klubo prezidentas Dainius Petreikis.
„Linkiu, kad jūsų komanda būtų TOP lygos, o ne tik atsigaunanti komanda, – baigdamas palinkėjo svečias ir atskirą padėką dar tarė veteranams. – Be jūsų nebūtų mūsų“.
Gražia sukaktimi, buvusiais ir esamais regbio žaidėjais pasidžiaugė ir pats D. Petreikis, pasak kurio, per tuos penkiasdešimt metų buvo visko – ir skambių pergalių, ir skaudžių pralaimėjimų.
Svarbiausia, jo teigimu, kad šiandien Plungėje regbis atgimsta, kad klubas turi tikslų ir siekių, prie kurių įgyvendinimo prisideda ne tik „Perkūno“ bendruomenė, bet ir didžiulis būrys rėmėjų, tarp kurių – žaidėjų (o jų klubas vienija apie 120) sveikata besirūpinantis Tomas Ramanauskas, vienas seniausių „Perkūno“ rėmėjų A. Stropus ir kiti.
Jiems pirmiesiems iškeliavo padėkos ir simbolinės dovanėlės.
Vėliau pagerbti šeštadienio varžybų geriausi žaidėjai: trečiąją vietą užėmusios Kauno komandos geriausiu žaidėju pripažintas Martynas Bičkovas, antrosios vieta laimėtojos Vilniaus komandos geriausiu regbininku paskelbtas Linas Dumčius, o nugalėtoja tapusios „Perkūno“ komandos geriausiu žaidėju išrinktas Evaldas Šneideris.
Simbolinėmis dovanomis pamaloninti ir startą Plungės regbiui davę regbininkai: treneris G. Medelis, R. Skrinskis, P. Janavičius, Jonas Smilgevičius, Algirdas Pečiulis, V. Mazrimas, A. Mačiuitis, Vytautas Kurlavičius, A. Stropus, V. Alimas, A. Kryževičius ir Vytautas Ramonas.
Gimtuvininkus pasveikino ir svečiai iš Kauno, atvežę ne tik dovanų, bet ir muzikinį sveikinimą, po kurio visi pakviesti paragauti torto bei pabendrauti.
Rašyti komentarą