
Po Rūtos Meilutytės pasakojimo aidi nauji faktai dėl trenerio – nukentėjusių buvo daug
(3)Pokalbyje su Aurimu Mikalausku tinklalaidėje „Pin su Rūta Meilutyte“ mūsų šalies plaukikė atskleidė savo išgyvenimus, santykį su treneriu Jonu Ruddu, dėl spaudimo atsiradusią nemeilę savo kūnui ir gijimo nuo bulimijos būdų paieškas.
Dabar, pirmadienį, pasirodė BBC straipsnis, kuriame irgi rašoma, kad pasaulio rekordininkė iš Lietuvos teigė, jog buvo „palaužta“ sunkaus režimo, diktuojamo J.Ruddo, daug metų laikyto vienu geriausių britų plaukimo trenerių.
„Rūta Meilutytė, laimėjusi auksą 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse, sakė, kad Ruddo susitelkimas plaukikų svėrimams ir dietoms prisidėjo prie jos mitybos sutrikimo ir depresijos“, – rašė BBC.
Britų žiniasklaidos kanalo teigimu, iš viso 12 buvusių plaukikų patvirtino, kad jie patyrė patyčių, nepalankią aplinką treniruotėse ir mitybos kontrolę Plimute, kur pagrindinis treneris labai ilgai buvo J.Ruddas.
28 metus Plimuto plaukimo klube treneriu dirbęs britas sulaukė kaltinimų dėl patyčių ir žodinio smurto.
Tačiau, anot BBC, plaukimo vadovybė nesiėmė veiksmų.
„Mes sužinojome, kad „Swim England“ vadovai nesiėmė veiksmų po 2012 metų konfidencialaus tyrimo, kuriame buvo nustatyta, kad J.Ruddas turėjo būti suspenduotas dėl savo elgesio, įrodymus teikiant 17 liudininkų.
Dabartinis „Swim England“ vadovas Andy Salmonas teigė nežinantis, kodėl J.Ruddas nebuvo suspenduotas.
A.Salmonas sakė, kad „labai, labai atsiprašo“ Plimuto plaukikų ir visų, kurie nukentėjo.
Suprasti akimirksniu
J.Ruddas neatsakė į BBC užklausimus. Garsusis treneris nuo 2017 metų vadovavo Airijos plaukimo rinktinei, o šį mėnesį paskelbė, kad po aštuonerių metų darbo su airiais suka kitu keliu – išvyksta vadovauti Saudo Arabijos plaukimui.
BBC rašo, kad vienu iš Plimuto klubo geriausių plaukikų buvo Anthony Jamesas, laimėjęs sidabrą 2010 metų Sandraugos žaidynėse ir atstovavęs Didžiosios Britanijos rinktinei 2012 metų olimpinėse žaidynėse. A.Jamesas vasarį buvo nuteistas 21 metams kalėjimo dėl dviejų mergaičių, kurias sutiko Plimuto plaukimo klube, išprievartavimo.
Trys žmonės, kurie treniravosi Plimuto plaukimo klube, BBC sakė, kad J.Ruddas treniravo A.Jamesą nuo tada, kai šiam buvo aštuoneri, ir kaip treneris turėjo žinoti apie šio asmens polinkį mergaitėms.
Viena iš buvusių A.Jameso merginų, taip pat buvusi plaukikė, pasakojo, kad A.Jamesas buvo žinomas dėl santykių su jaunomis mergaitėmis, bet plaukimo klube turėjo „auksinio berniuko“ statusą, tad niekam nekilo klausimų.
„Visi žinojo – jis nieko nebandė slėpti, viskas vyko atvirai“, – tvirtino buvusi plaukikė.
Ji teigė, kad jai buvo 16, o A.Jamesui 22-eji metai, kai prasidėjo jų santykiai. Dabar ji teigė esant įsitikinusi, kad A.Jamesui plaukimas buvo tik priedanga jaunesnių merginų viliojimui.
R.Meilutytė iš Kauno į Plimutą persikėlė 2010 metais, kai jai buvo trylika metų.
Po poros metų ji pakilo į plaukimo viršūnę, tapo jauniausia olimpine čempione 100 m krūtine varžybose 2012 metais Londone.
Tuo metu, taip pat ir 2018 metais pasirodžiusiame filme „Rūta“ ji nepasakojo blogai apie J.Ruddą, nors filme pripažino patyrusi rimtų psichologinių sunkumų.
Dabar, būdama 28-erių, R.Meilutytė teigė, kad J.Ruddas skaudino ją.
Tuo metu Plimute besitreniravusią Lietuvos plaukikę žeidė komentarai apie jos svorį.
Apie tai ji pasakojo ir BBC, sakė, kad bandydama išlaikyti svorį jautėsi labai prastai, vėmė, o kai apie tai pasiskundė treneriui, šis pasakė: „Gerai, bent prarasi kalorijas.“
R.Meilutytė taip pat teigė, kad treneris yra jai sakęs, kad „jos užpakalis storas“ prieš svarbias varžybas, kai jai buvo 16 metų.
Nuo 2024 metų vasario Anglijos plaukimui vadovaujantis A.Salmonas teigė, kad prieš J.Ruddą nebuvo imtasi jokių sankcijų, nors pagal plaukikų liudijimus 2012 metais atlikto tyrime išvadose buvo pateikta rekomendacija suspenduoti trenerį keturiems mėnesiams.
Šis tyrimas buvo laikomas paslaptyje, kol BBC susidomėjo juo 2023 metais ir viskas buvo peržiūrėtas dar kartą.
Anot pirminio tyrimo, J.Ruddo asistentė Lindsay Trimmings taip pat turėjo būti suspenduota Plimuto plaukimo klube. Vėliau ji buvo pasamdyta Anglijos plaukimo federacijos dirbti vyr. trenere ir buvo ja iki 2023 metų. BBC ji atrašė, kad nenori komentuoti situacijos.
„Akivaizdu, kad organizacija nesiėmė veiksmų pagal rekomendacijas tuo metu. Aš dėl to labai apgailestauju Anglijos plaukimo organizacijos vardu ir atsiprašau visų nukentėjusių“, – sakė A.Salmonas.
Tinklalaidėje A.Mikalauskui R.Meilutytė plačiau pasakojo apie santykius su J.Ruddu:
„Man atrodo, kad jam tarsi iškrito loterijos bilietas. Jis siekė mane išlaikyti toje vagoje kaip kokį arklį iki kitos olimpiados.
2013 metais aš atėjau pas savo trenerį ir pasakiau, kad noriu išvažiuoti. Jis moka gerai pakalbėti ir mane perkalbėjo. Buvau 16-os, tėtis nelabai norėjo išleisti važiuoti į JAV, tad likau. Ir strigau. Strigau su pokyčiais, santykiais, buvo ir rankos lūžis. Buvo išdavystės jausmas.
Dirbome iki Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių (2016 metais), aš nusivariau. Treneris nustojo žiūrėti mano, kaip žmogaus, interesų, labiau rūpinosi savais interesais, nors matė, kad man sunku, mane palaikė ne kaip žmogų, o labiau kaip įrankį.“
„Tuo metu nebuvo aišku, bet praėjo daug laiko, dabar galiu kalbėti apie tai laisvai.
Aš ilgai nesupratau, kas vyksta. Gėriau antidepresantus, vaistus nuo nemigos. Apie tai nusprendžiau pasakyti treneriui, pasakiau apie haliucinacijas ir kad vemiu, kad man labai blogai. Jis iš pradžių pasakė, kad bent jau taip atsikratau kalorijų. Tik paskui susigriebė.
Buvo paskutiniai mėnesiai prieš Rio olimpiadą, reikėjo ką nors daryti, bet gijimo kelias truko ilgai. Valgymo sutrikimas buvo ilgam ir stipriai apėmęs mano gyvenimą, tik tai patyrę žmonės gali suprasti mastelį, kiek tai veikia savastį, asmenybę. Kai man tai prasidėjo 2014 metais, kai dar plaukiau ir daug laimėdavau, man nebuvo prasidėjęs brendimas. Realiai buvau vaikas.
Kai prasidėjo kūno pokyčiai, treneris norėjo tai suvaldyti. Pradėjo eiti daug komentarų, kad kažkiek pasikeitė kūno formos, kažkas pavadino „kiborgu“. Treneriai Lietuvoje prieidavo pasakyti, kad „kažką reikia daryti“.
Man surado trenerį, kuris dirbo ne su plaukikais, jis buvo fitneso ir kultūrizmo treneris. Pradėjau dietą, pagal kurią gaudavau 2 tūkst. kalorijų, nors intensyviai treniravausi, dariau po 2 arba 3 treniruotes per dieną, o treniravausi nuo pirmadienio iki šeštadienio, viduryje dienos dar eidavau į mokyklą.
Tai buvo startas bulimijai. Aš ilgai laikiausi, buvau pasiryžusi šiai dietai, bet nežinojau, kas bus. Sverdavau ryžiukus, nukrito daug svorio, bet kūną skaudėjo, gėlė, aš nebegalėjau nieko padaryti, mano smegenys galvojo tik apie maistą.
Tuo metu mus pradėjo kasdien sverti baseine. Pradėjo eiti patarimai nevalgyti duonos per pusryčius, mes slėpdavome skaniukus, šokoladukus.
Visa aplinka susiliejo su asmeniniais dalykais, o tada ateidavo savaitgaliai, ir aš valgydavau nesustodama. Buvau tarsi transo būsenos. Kūnas buvo toks išsunktas.
Sakiau treneriui, kad nežinau, kas vyksta. Jis nesuprato, dėl to jo nekaltinu, jis labiau sakydavo, kad „einame per sunkų etapą, pasistenk, tu gali“.
Tada ateidavo pirmadienis, kai reikėdavo svertis, vėl pradėdavau kuo daugiau sportuoti, kol vėl ateidavo savaitgalis. Mano mintys sukosi apie maistą, apie svorį, galvojau kad esu per stora.
Tie persivalgymai lėmė, kad atsirado jausmas, kad jei išsivemsiu, viskas bus geriau. Aš įnikau į uždarą ratą, tai mane valdė kelerius metus. Buvo ekstremaliai pavojingas etapas gyvenime, nes tiek dirbdama, taip alindama save, vemdama, kėliau sau maksimalią įtampą.
Dabar eina penkti ar šešti metai, kai jaučiuosi išgijusi.“
Rašyti komentarą